Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’ın yeni Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ahmed Fehmi oldu

Mısır’ın yeni Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ahmed Fehmi oldu

Salı, 31 Ocak, 2023 - 14:00
Yeni Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ahmed Fehmi (Facebook)

Mısır’da yeni Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ahmed Fehim oldu. Fehim,  İtalya Büyükelçisi olarak görev yapacak Bessam Radi’nin yerine atandı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Resmi Sözcülük Ofisi’nde danışman olarak görev yapan Fehmi, daha önce başta Mısır'ın New York'taki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği'ndeki Siyasi Danışmanlığı olmak üzere Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve ana komiteleri nezdinde bir dizi siyasi dosyanın da sorumluluğunu üstlenmişti. Uluslararasıarenada birçok görevde bulunan Fehmi, 2016 - 2020 yılları arasında BMGK üst düzey toplantılarında da üye sıfatıyla yer aldı.

Ayrıca Mısır'ın Londra ve Abidjan Başkonsolosluğu'nda ve Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın Asya, Arap ve Afrika işlerinden sorumlu müsteşarlık dairelerinde üye olarak çalıştı. Afrika Birliği zirve toplantılarında Mısır heyetinde oturumlara da katılan Fehmi, Birleşik Krallık’ta siyaset bilimi alanında yüksek lisans ve doktora derecelerine sahip.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi geçtiğimiz mayıs ayında, Büyükelçi Radi’nin İtalya hükümeti nezdinde olağanüstü ve tam yetkili büyükelçi olarak atanmasını da içeren, Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın yıllık diplomatik atamalarına ilişkin bir karar yayınlamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya