Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır hükümeti: İthal edilen gıda sevkiyatları güvenli

Mısır hükümeti: İthal edilen gıda sevkiyatları güvenli

Çarşamba, 1 Şubat, 2023 - 13:00
Mısır Kabine toplantısı (Mısır hükümeti)

Mısır, vatandaşlarına “ithal edilen gıda sevkiyatlarının güvenliği” konusunda güvenceler verdi. Hükümet, “son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin piyasaya sürüldüğü iddiasını” yalanladı.

Mısır hükümeti yaptığı açıklamayla, bazı internet sitelerinde ve sosyal medya sayfalarında dolaşan "Mısır pazarlarında son kullanma tarihi geçmiş gıda sevkiyatlarının dolaşıma girdiğine dair haberlere" yanıt verdi.

Hükümet, küresel krizlerin vatandaş üzerindeki etkilerini azaltmak için vatandaşa temel malları adil fiyatlarla sağlamaya odaklandı. Mısır hükümeti üretim çarkının tam kapasite ile sürdürülebilirliğini sağlamak ve vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak için geri kalan malların limanlara bırakılmasını hızlandırmak adına elinden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyor.

Mısır Kabinesi yaptığı açıklamada "son kullanma tarihi geçmiş gıda ürünlerinin sevkiyatını piyasaya sürmenin ve pazarlarda ticaretini yapmanın doğru olmadığını" vurguladı.

Yurt dışından ithal edilen ve marketlerde ticareti yapılan tüm gıda sevkiyatlarının tamamen güvenli, tüm standartlara ve bağlayıcı teknik düzenlemelere uygun olduğunu açıklayan Mısır hükümeti, malların hepsinin Ulusal Gıda Güvenliği Kurumu tarafından inceleme ve kontrole tabi olduğunu belirtti. Kabinenin açıklamasına göre söz konusu mallardan numuneler alınıyor ve güvenlikleri için özel laboratuvarlarda analiz ediliyor. Açıklamaya göre son kullanma tarihi geçmiş veya uluslararası gerekliliklere uymayan herhangi bir numune tespit edilirse tüm sevkiyat reddediliyor.

Hükümet, vatandaşlara "güvenilir kaynaklardan bilgi alma ve bu tür yalanlara aldanmama" çağrısında bulundu.

Aynı bağlamda, Mısır Hükümeti Sözcüsü Nadir Saad, yaptığı açıklamada, hükümetin, son toplantısında, tarımsal atıkların kullanımını en üst düzeye çıkarmayı ve yem endüstrisinde kullanmayı gözden geçirdiğini bildirdi. Yılda yaklaşık 40 milyon ton olarak tahmin edilen büyük miktarlarda tarımsal kalıntının mevcut olduğunu ifade eden sözcü, “Şu anda geleneksel olmayan yem üretimi ve organik gübre üretimi de dahil olmak üzere bir dizi alanda atık kullanılmaktadır” dedi.

Rusya-Ukrayna krizinin yem sanayi girdilerini ve yüksek fiyatları etkileyen yansımalarından kaçınmak için yem tedarikine ilişkin bir dizi tedbirin ele alındı. Bu tedbirler yem, kümes hayvanları endüstrisi ve besi hayvanı yetiştirme alanında toplam üretim maliyetlerinin yaklaşık yüzde 75'ini temsil etti.

Mısır her yıl soya fasulyesi ve sarı mısır ithal ediyor. Yerli üretimin yanı sıra 4 milyon ton soya tohumu ve 13 milyon ton sarı mısır olduğu tahmin ediliyor.

Şarku’l Avsat’ın Mısır resmi haber ajansı MENA’dan aktardığı habere göre Saad, “Toplantıda, Tarım Bakanlığı'nın soya fasulyesi ve mısırın yerli üretim hacmini artırma çalışmaları çerçevesindeki çabalarına değinildi. Üretilen tüm miktarların ton başına 8 bin ile 9 bin lira arasında değişen fiyatlarla çiftçilere teslim edildiği belirtildi. Bu, çiftçiler için cesaret verici bir fiyatı temsil ediyor ve yeni sezonda büyük miktarda sarı mısır tarlaları yetiştirmek için hazırlıklar yapılıyor.”

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, "tarımsal atıkların kullanımını en üst düzeye çıkarmak ve bu atıkları yem endüstrisinde en iyi şekilde kullanmak için çalışmanın önemine" vurgu yaptı.

Mısır, geçtiğimiz aylarda üretim gereksinimlerindeki kriz ve yem eksikliği nedeniyle kümes hayvanı ve yumurta fiyatlarında artışa tanık oldu. Mısır Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesinin ardından Mısır pahalı bir krizle karşı karşıya kaldı ve ABD para birimi dün (Salı) itibarıyla 30,18'e ulaştı. Mısır'da enflasyon oranları son 5 yılın en yüksek seviyesi ile rekor kırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya