Arap sanatının yıldızları Vefa Gecesi'nde ‘Dünyanın Sesi’ni anıyor

Turki Âl eş-Şeyh: “Suudi şarkısının önemli sembollerinden birinin onurlandırıldığı sanatsal bir gece.”

Talal Maddah’ın, Riyad’ın gökyüzünü aydınlatan bir fotoğrafı (Fotoğraf: Salih el-Gannam)
Talal Maddah’ın, Riyad’ın gökyüzünü aydınlatan bir fotoğrafı (Fotoğraf: Salih el-Gannam)
TT

Arap sanatının yıldızları Vefa Gecesi'nde ‘Dünyanın Sesi’ni anıyor

Talal Maddah’ın, Riyad’ın gökyüzünü aydınlatan bir fotoğrafı (Fotoğraf: Salih el-Gannam)
Talal Maddah’ın, Riyad’ın gökyüzünü aydınlatan bir fotoğrafı (Fotoğraf: Salih el-Gannam)

"Dünyanın sesi" ve Suudi Arabistan’ı’n efsanevî sesi Talal Maddah için vefa gecesi düzenlendi. Talal Maddah, yirmi yıl önce aramızdan ayrıldı, arkasında Suudi şarkısının yayılmasının ve olgunlaşmasının yolunu açan zengin bir sanatsal miras bıraktı. Maddah, kendisinin şarkılarını seslendiren pek çok kişinin sanatsal çalışmalarının başlangıcından itibaren onlara ilham kaynağı oldu.


Muhammed Abdo Arena Tiyatrosu’nda düzenlenen onurlandırma programından bir kesit

Suudi Arabistan Genel Eğlence Otoritesi, Talal'a şarkı söylemek ve dünyanın onu tanımasına katkıda bulunmak için okyanustan Körfez'e her yerden Arap yıldızlarını bir araya getirmeye karar verdi. Seyircinin tiyatro salonunu doldurduğu “Dünyanın sesi” gecesinde Talal’ın şarkıları seslendirildi. Tüm sesler birlikte en güzel “Kisaratu’ş-şark”ı söylediler.
Fotoğraf Altı Yazısı: Genel Eğlence Otoritesi Yönetim Kurulu Başkanı Turki Âl eş-Şeyh, Talal Maddah’ı onurlandırma gecesinde şunları söyledi: “Bu, Suudi şarkısının önemli sembollerinden birini onurlandırmak için, Suudi Arabistan'dan ve Arap dünyasından büyük sanatçıların katılımıyla gerçekleştirdiğimiz sanatsal bir gece. Bu gurur ve mutluluk sebebi. Ayrıca Suudi şarkısının statüsünü gösterir. Talal Maddah’ı onurlandırma programının, arkadaşı Muhammed Abdo’nun adını taşıyan tiyatroda düzenlenmesi de manidar.”


“Dünyanın sesi”ni onurlandırma gecesine katılan Arap sanatçılar (Fotoğraf: Salih el-Gannam)

Törende Sanatçı Ragıb Allâme, “bu gecenin vefa gecesi olduğunu, dahası vefanın üzerinde olduğunu ve bugün yaşananların tüm uzuvlarıyla kalbe dokunduğunu” belirterek, “Talal'ın geride büyük bir lirik miras ve büyük bir sanat kütüphanesi bıraktığını” söyledi. Allame, “Talal, müzik konusunda Krallığın bu büyük değişimine ve imkansızı gerçeğe dönüştüren vizyonuna tanık olamadı. Bugün Suudi Arabistan'daki bu gelişmeye ve dışa açılmaya tanık olanlardan biri olmaktan çok mutluyum ve “Dünyanın Sesi”ni onurlandırma davetini kabul etmekten gurur duyuyorum” açıklamasında bulundu.
Büyük Arap sanatçılar, merhum Maddah’ın en ünlü şarkılarını tek tek veya toplu olarak seslendirdiler ve ilk sanatçılarını anmak için herkesin katıldığı “Vefa ve Güzellik” başlığı altında güzellik tabloları sergilediler. Maddah, yaklaşık altmış yıl önce ilk ortaya çıkışından bu yana her zaman Körfez’in en belirgin sesi oldu.


Lübnanlı Sanatçı Velid Tevfik

Şarku’l Avsat’a konuşan Sanatçı Halid Abdurrahman ise Talal Maddah'ın birçok sanatçıya ilham kaynağı olduğunu ve insanlığının, sınırları aştığını söyledi. Abdurrahman, “Alçakgönüllü, tanıştığı herkesi mutlu etmeye çalışan, insanlığının sınırlarını aşan, herkese yardım eden ve sanatçıları sürekli destekleyen, ülkesini, sanatını ve hayranlarını çok seven biriydi.


Mısırlı sanatçı Hani Şakir

Program, kendisiyle birlikte yaşamış birçok sanatçının konuştuğu ve onun insanlığı, alçakgönüllülüğü, inceliği, sanat dolu yaşamı ve sanatçılara verdiği sürekli destek konusunda herkesin hemfikir olduğu Talal Maddah'ın kariyerini anlatan bir belgesel filmin sunumu ile başladı.


Necva Kerem ve Sabir Rubai (Fotoğraf: Salih el-Gannam)

Talal Maddah'a gösterilen saygı, Suudi, Körfez ve Arap sanatına sunduklarından ve yetmişlerde birçok yükselen sanatsal ismi büyük tiyatrolara ve platformlara taşımasından kaynaklanıyor. Bu sanatsal isimler listesinde bir grup sanatçı, besteci ve aranjör yer alıyor.


Sanatçı Mutref Al-Mutref, programdan

Bu arada Suudi sanatçı Talal Maddah’ın resmi Riyad semalarında belirdi. Drone'lar, sanatçının resmini Riyad semalarına çizmeye başladı.


Sanatçı Abdullah Al Ruveyşid (Fotoğraf: Salih el-Gannam)


Nobel ödüllü edebiyatçının şarkı sözleri derleniyor

Ishiguroi, 4 kez aday gösterildiği Man Booker Ödülü'nü, en iyi bilinen romanı "Günden Kalanlar"la 1989'da kazanmıştı (AFP)
Ishiguroi, 4 kez aday gösterildiği Man Booker Ödülü'nü, en iyi bilinen romanı "Günden Kalanlar"la 1989'da kazanmıştı (AFP)
TT

Nobel ödüllü edebiyatçının şarkı sözleri derleniyor

Ishiguroi, 4 kez aday gösterildiği Man Booker Ödülü'nü, en iyi bilinen romanı "Günden Kalanlar"la 1989'da kazanmıştı (AFP)
Ishiguroi, 4 kez aday gösterildiği Man Booker Ödülü'nü, en iyi bilinen romanı "Günden Kalanlar"la 1989'da kazanmıştı (AFP)

Romancı Kazuo Ishiguro'nun Amerikalı caz şarkıcısı Stacey Kent için yazdığı şarkı sözleri gelecek yıl derleme halinde yayımlanacak.

14 Eylül Perşembe günü Alfred A. Knopf'un yayınevi, Ishiguro'nun The Summer We Crossed Europe in the Rain kitabının Mart 2024'te yayımlanacağını duyurdu.

Japon-Britanyalı romancıyla Kent'in uzun zamandır arkadaş olduğu ve birlikte çalıştığı da ortaya çıktı.

Ishiguro, Kent'in 2009'da En İyi Caz Vokal Albümü dalında Grammy'ye aday gösterilen Breakfast on the Morning Tram albümünde birkaç şarkının sözlerini yazmıştı.

68 yaşındaki senarist, Kent'in Dreamer in Concert ve I Know I Dream gibi diğer albümlerine de katkıda bulundu.

Klara ile Güneş ve Beni Asla Bırakma gibi romanlarıyla tanınan Ishiguro perşembe günü yaptığı açıklamada, "Yıllar içinde hikaye yazarı olarak ün kazansam da şarkı yazarak başladım" dedi.

Knopf'un kıdemli başkan yardımcısı ve genel yayın yönetmeni Jordan Pavlin şunları ekledi:

Kazuo Ishiguro sık sık gençliğinde yaptığı şarkı yazarlığını romancılık için bir çıraklık olarak gördüğünü söyler ki Amerikalı caz müzisyeni Stacy Kent için yazdığı şarkı sözlerinden oluşan bu büyüleyici kitapta, romanlarının her birinde yankılanan unutulmaz hüzün ve umudun bir çeşitlemesi hissediliyor.

The Guardian'a göre, Faber Yayın Direktörü Angus Cargill, Ishiguro'nun bu derlemesinin "Ishiguro'nun kurgu eserleri için büyüleyici bir tamamlayıcı parça" olduğunu söyledi.

Cargill şunları ekledi:

Bu kitap, Ishiguro'nun karakteristik temalarının çoğunu (geçmiş, aşk, seyahat, müziğin görsel ve akıldan çıkmayan nitelikleri) ele alan ve Ishiguro'nun samimi giriş yazısıyla Bianca Bagnarelli'nin enfes illüstrasyonları sayesinde yazarlık ve sanatsal işbirliği hakkında yeni bilgiler sunan lirik bir derleme.

2015'te verdiği bir röportajda Ishiguro, şarkı sözü yazmanın kendisine kazandırdıklarını anlatmıştı.

Romancı 2015'te The Guardian'a, "Şarkı sözü yazarken öğrendiğim en önemli şeylerden biri, ki bunun kurmacam üzerinde muazzam bir etkisi oldu; samimi, içten, birinci şahıs ağzından şarkılarda anlamın sayfada kendi kendine yeterli olmaması gerektiğiydi" demişti.

Dolambaçlı olmalı, bazen satır aralarını okumanız gerek.

The Summer We Crossed Europe in the Rain, 5 Mart 2024'te yayımlanacak.

Independent Türkçe


‘Pasif işitsel maruz kalma’ beyni geliştiriyor

‘Pasif işitsel maruz kalma’ beyni geliştiriyor
TT

‘Pasif işitsel maruz kalma’ beyni geliştiriyor

‘Pasif işitsel maruz kalma’ beyni geliştiriyor

Müziğin ve konuşmanın çocukların öğrenme yetenekleri üzerindeki olumlu etkisi bilim tarafından geniş çapta kabul edilmektedir ancak yakın zamanda, bir çocuğun çevresinden gelen belirli işitsel sinyallerin, gelişmekte olan genç beynindeki dil işleme ağlarının oluşumunda karmaşık bir rol oynadığını doğrulayan kanıtlar ortaya çıktı.

İşitsel sinyallere maruz kalma

Erken dönem beyin plastisitesi ve çocukların bilişsel ve dil gelişimi konusunda uzmanlaşan ünlü araştırmacı April Benasich, çığır açan yeni bir keşfe ışık tuttu. 6 haftalık bir deneyde, bir grup bebek kısa, sözel olmayan sesler ile bir dizi pasif işitsel içeriğe maruz bırakıldı.

Katılımcı bebekler işitsel parçaları tanımlama ve ayırt etmede yüksek oranda doğruluk gösterdi. 12 ve 18 aylıkken pasif işitsel maruziyete maruz kalmayanlara kıyasla daha yüksek dil puanlarına sahip oldukları görüldü.

Şarku’l Avsat’ın Cerebral Cortex dergisinde yayınlanan çalışmadan aktardığına göre çalışmanın sonuçları önemli bir bilimsel gelişme zira sözel olmayan seslere pasif maruz kalmanın değiştirici gücünü ortaya koydu. Birkaç milisaniye içinde meydana gelen küçük ses değişiklikleriyle karakterize edilen bu işitsel uyaranlar, bebekleri dilin varlığı konusunda uyaran sinyallere benziyor ve dilin etkili bir şekilde işlenmesi için gerekli sinir bağlantılarının güçlendirilmesinde önemli bir rol oynuyor.

Benassich’in laboratuvarındaki araştırmacılar tarafından yürütülen önceki çalışmalar, etkileşimli işitsel ipuçlarının temel beyin ağları üzerindeki değiştirici etkisini olduğunu ve bunun da zamanla bebeklerde odaklanma ve dil sonuçlarının iyileşmesine yol açtığı ortaya çıkardı.

Dilsel uyaran

Ancak asıl soru hala varlığını sürdürüyor. Benzer işitsel uyaranlara pasif olarak maruz kalmak dil ağlarında benzer etkiler yaratabilir mi? Yeni çalışma, dil işleme yetenekleri ve gelecekteki dil gelişimi üzerindeki önemli etkisini doğrulayan önemli sonuçlara ulaştı.

Sonuçlar, pasif işitsel maruz kalma yoluyla bile erken gelişim yıllarında hızlı işitsel işlem yeteneklerinin geliştirilmesinin, daha sonraki dil yeterliliği üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini gösterdi.

Rutgers-Newark Moleküler ve Davranışsal Sinirbilim Merkezi’nde seçkin Sinirbilim Profesörü April Benasich “Gelişen dil ağlarını pasif olarak etkileme yeteneği ileriye doğru atılmış çok önemli bir adımdır. Pasif yol, optimal ağları teşvik etmek için daha basit ve daha ucuz bir alternatif sunarak ebeveynlere, evde tipik gelişimi destekleme fırsatı sunmanın yanı sıra, dil gelişiminde sıkıntılarla yüzleşen bebeklere klinikte veya pediatri merkezlerinde erişilebilir bir müdahale yapılmasına olanak sağlar” dedi.

Benasich’in önceki araştırmalarında, hızlı işitsel işlemleme yeteneği ölçümlerinin, en yüksek dil gecikmesi ve bozukluğu riski altındaki bebekleri tespit etmek için kullanılabileceğini ve bu duruma karşı müdahale etme ve sonuçlarını hafifletme fırsatı sağladığı sonucuna ulaşıldı.

Uzman araştırmacı “Bebeğin beyninin analiz etmesi gereken karmaşık ses farklılıkları, dil gelişimi için çok önemlidir. Beyinleri, gelen ilgili çevresel sesleri analiz edecek şekilde programlanmıştır. Eğer bu seslerin hepsi aynı frekansta ve aynı yoğunluktaysa beyin gerekli farklılıklara karşı duyarsızlaşabilir ve böylece güçlü dil ağlarının oluşumunu engelleyebilir” ifadelerini sözlerine ekledi.


Hiçbir üyesi Koreli olmayan K-pop grubu Blackswan

K-pop grubu, Koreli hayranlarının kendilerine genellikle önyargıyla yaklaşmadığını söyledi (Instagram / @blackswan___official)
K-pop grubu, Koreli hayranlarının kendilerine genellikle önyargıyla yaklaşmadığını söyledi (Instagram / @blackswan___official)
TT

Hiçbir üyesi Koreli olmayan K-pop grubu Blackswan

K-pop grubu, Koreli hayranlarının kendilerine genellikle önyargıyla yaklaşmadığını söyledi (Instagram / @blackswan___official)
K-pop grubu, Koreli hayranlarının kendilerine genellikle önyargıyla yaklaşmadığını söyledi (Instagram / @blackswan___official)

ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından CNN, hiçbir üyesi Koreli olmayan K-pop grubu Blackswan'la söyleşi yaptı. 

Grup üyelerinden Senegalli Fatou Samba, "Biz Korece konuşuyoruz. K-pop, Kore popudur. Yani dil olduğu sürece müziğimiz halen K-pop sayılır" dedi. 

20 yaşındaki Brezilyalı Gabi Dalcin de grup arkadaşına katılarak, "Bir K-pop grubunda olan her şey bizde de var" ifadelerini kullandı. 

Haberde, K-pop gruplarına seçilecek kişilerin çok genç yaşta şan ve dans eğitimi programlarına alındığına dikkat çekti. Blackswan üyeleri de farklı süreler boyunca eğitimlere katıldı. 

Fatou, merkezi Güney Kore'nin başkenti Seul'de yer alan müzik şirketi DR Music'in eğitimlerine girdiklerini ve yoğun bir programla kendilerini geliştirdiklerini belirtti. 

28 yaşındaki sanatçı, Korece öğrenmek ve dans koreografilerini ezberlemek için büyük çaba gösterdiklerini ifade ederek, şunları söyledi: 

Eğitmenler canınız acısa da, ağlasanız da, vücudunuz çökecekmiş gibi hissetseniz de her şeyi yapmanızı bekliyor. Size bir pozisyonda kalmanızı söylüyorlarsa, o pozisyonda kalmak zorundasınız.

Müzik şirketinin CEO'su Yoon Deung-ryong ise başarıya ulaşmak isteyen K-pop sanatçıları için bu eğitimlerin şart olduğunu söyledi. Yoon, Avrupa veya Güney Amerika'dan gelen gençlerin "bağımsız yetiştirildiğini ve bu nedenle talimatları uygulamakta güçlük çektiğini" belirtti. 

Grubun 19 yaşındaki Hindistanlı üyesi Sriya Lenka ise Blackswan'ın farklı ülkelerden gençlere hitap ettiğini söyleyerek, ailesinin de kendisine büyük destek verdiğini ifade etti.

Fatou, grupta Koreli olmadığı için kendilerine özellikle uluslararası müzik camiasında şüpheyle yaklaşıldığına dikkat çekti. Genç sanatçı, bunun aslında ilham verici olacağını belirterek, şunları söyledi: 

Farklı ülkelerde farklı ten renklerine sahip milyonlarca K-pop hayranı var.  Grubumuz, onları ‘biri siyah, biri Hintli, biri ABD'den, öteki de Brezilya'dan ama yine de başardılar. Demek ki biz de başarabiliriz' diye düşünmeye itecek.

Grubun, 4. üyesi olan NVee sahne adıyla bilinen 24 yaşındaki ABD'li Alena Smith ise söyleşide yer almadı.

Independent Türkçe, CNN


Pink boşanma sürecindeki Britney Spears'a destek için şarkı sözlerini değiştirdi

AP
AP
TT

Pink boşanma sürecindeki Britney Spears'a destek için şarkı sözlerini değiştirdi

AP
AP

Pink son konserinde, Britney Spears'ın boşanma sürecinde şarkıcıya destek olmak amacıyla şarkı sözlerini değiştirdi.

16 Ağustos Çarşamba günü, bir yıldan biraz fazla süren evliliklerinin ardından pop yıldızının Sam Asghari'den ayrıldığı bildirildi.

29 yaşındaki Asghari'nin Spears'la paylaştıkları evden taşındığı düşünülürken, bir kaynak da "Sam'in boşanma davası açması an meselesi" iddiasında bulundu.

TMZ, Spears'ın kendisini aldattığı söylentileri üzerine, Asghari'nin şarkıcıyla yüzleşmesinin ardından çiftin ilişkisinin bozulduğunu bildirdi. Yayın kuruluşu, bu söylentiyi doğrulayamadığını belirtti ancak iddiaların çift arasında "çok büyük bir kavgaya" neden olduğunu ekledi.

Spears'la arkadaş olan Pink, 17 Ağustos Perşembe günü desteğini açıkça dile getirmek için yıldızın adının geçtiği şarkılarından birinin sözlerini değiştirdi.

İlk kez 2001'de piyasaya sürülen "Don't Let Me Get Me" şarkısının orijinal sözlerinde Pink şunları söylüyor:

Bıktım kıyaslanmaktan/ Lanet Britney Spears'la/ O çok güzel/ Ki ben değilim işte.

Ancak şarkıcı son konseri sırasında "lanet" kelimesini "tatlı"yla değiştirdi. Şarkı sözünün değiştirilmesinin ardından seyircilerin alkışladığı duyuldu.

O anın görüntüleri Instagram'da paylaşıldı. Kısa video viral hale gelirken, birçok hayran Pink'i bu jestinden dolayı kutladı.

Ne Spears ne de Asghari ayrılık söylentilerine henüz kamuoyu önünde değindi. Ancak Spears haberlerin çıkmasından beri ilk yorumunu 16 Ağustos Çarşamba günü yaptı. "Toxic" şarkısıyla tanınan sanatçı Instagram'da bir gönderi paylaştı ve hayranlarına "yakında bir at satın alacağını" söylerken şaşkın görünüyordu.

Spears, kumsalda ata binerken çekilmiş fotoğrafını paylaştı ve ekledi:

O kadar çok seçenek var ki biraz zor!!! Sophie adında bir at ve Roar adında başka bir at.

The Independent yorum için Spears ve Asghari'nin temsilcileriyle iletişime geçti ancak henüz yanıt alamadı.

Independent Türkçe


Madonna hastalığından sonra dans edebildiği için "şanslı" olduğunu söyledi

Reuters
Reuters
TT

Madonna hastalığından sonra dans edebildiği için "şanslı" olduğunu söyledi

Reuters
Reuters

Önemli bir yıldönümünü kutlayan Madonna, sağlığına ilişkin gelişmeleri paylaştı.

Geçen ay "ciddi bir bakteriyel enfeksiyon" sebebiyle hastaneye kaldırılan şarkıcı, ilk albümünün çıkışının 40. yılı sebebiyle internette iyileşme süreciyle ilgili bir video paylaştı.

Madonna'nın kendi adını taşıyan ve 1983'te çıkardığı ilk albümü, Lucky Star'ın (Şans Yıldızı) yanı sıra Holiday ve Borderline parçalarını da içeriyor.

Şarkıcı kısa videonun altına "Vücudumu hareket ettirebilmek ve birazcık dans edebilmek beni dünyanın En Şanslı Yıldızı gibi hissettiriyor!" diye yazdı.

Madonna şöyle ekledi:

Tüm hayranlarıma ve arkadaşlarıma teşekkür ederim! Sizler de benim şans yıldızlarım olmalısınız! Ve İlk Albümün 40. Doğum Günü kutlu olsun.

Hastaneye kaldırıldıktan sonra yoğun bakım ünitesine alınan Madonna, temmuzda başlaması beklenen Celebration adlı dünya turnesini ertelemek zorunda kalmıştı.

Madonna önceki haftalarda hayranlarına "iyileşme yolunda" ilerlediğini söyleyerek turneyi ekimde Avrupa'da başlatmayı "planladığını" duyurmuştu.

"Halihazırda sağlığıma ve gücüme kavuşmaya odaklanıyorum" diyen Madonna, "şovunu hazırlamak için son birkaç aydır kendisiyle beraber yorulmaksızın çalışan kişileri yarı yolda bıraktığı" için üzgün olduğunu belirtmişti.

Şarkıcı hayranlarına şöyle demişti:

Sevginizi hissettim. Hayatımdaki tüm lütuflar için son derece minnettarım.

Madonna'nın hastalığını, tur menajeri 28 Haziran'da doğrulamıştı.

Madonna sağlığına ilişkin gelişmeleri Instagram'da hayranlarıyla paylaştı (Instagram)
Madonna sağlığına ilişkin gelişmeleri Instagram'da hayranlarıyla paylaştı (Instagram)

Guy Oseary, Like a Prayer'la tanınan şarkıcının enfeksiyon geçirmesi üzerine "yoğun bakım ünitesinde birkaç gün kaldığını" açıklamıştı.

Bu durum, şarkıcının yaklaşan turnesinin başlangıcını ertelemek dahil "verdiği tüm sözleri askıya almasına" yol açmıştı; Popun Kraliçesi'nin Celebration (Kutlama) Turnesi'ne 15 Temmuz'da Kanada'da başlaması bekleniyordu.

Madonna'nın 40 yıllık müzik arşivinden eserlerin yer alacağı Celebration Turnesi'nin ekim ve aralıkta Birleşik Krallık'a gelmesi planlanıyor.

"Türünün tek örneği bir deneyim" diye lanse edilen turnenin tüm şovlarında, gerçek adı Caldwell Tidicue olan Drag Queen Bob'un da özel konuk olarak yer alması bekleniyor.

Independent Türkçe


Obama yaza özel şarkı listesine eklediği gruptan tepki gördü

Boygenius grubunun üyesi, Twitter'da Barack Obama'yı "savaş suçlusu" diye nitelendirdi (AP)
Boygenius grubunun üyesi, Twitter'da Barack Obama'yı "savaş suçlusu" diye nitelendirdi (AP)
TT

Obama yaza özel şarkı listesine eklediği gruptan tepki gördü

Boygenius grubunun üyesi, Twitter'da Barack Obama'yı "savaş suçlusu" diye nitelendirdi (AP)
Boygenius grubunun üyesi, Twitter'da Barack Obama'yı "savaş suçlusu" diye nitelendirdi (AP)

Boygenius grubunun vokalisti, eski ABD Başkanı Barack Obama'nın yaza özgü çalma listelerine şarkılarından birini eklemesinin ardından onu "savaş suçlusu" diye niteledi.

Obama, en son çalma listesine Boygenius'tan Not Strong Enough şarkısını da ekledikten sonra perşembe günü attığı tweet'te "Her yıl yaptığım gibi, işte bu yaz dinlediğim bazı şarkılar, eski ve yeninin karışımı. Neler kaçırdığımı duymak için sabırsızlanıyorum" ifadelerini kullandı.

Grubun etkilenmediği görülen şarkıcısı ve şarkı yazarı Lucy Dacus, "savaş suçlusu :(" yanıtını verdi.

Dazed Magazine'e göre Dacus, eski başkanın drone programına atıfta bulunuyor olabilir. Araştırmacı Gazetecilik Bürosu, Obama'nın "ilk yılında Bush'un tüm başkanlık dönemi boyunca gerçekleştirdiğinden daha fazla saldırıyı" yönettiğini bildirmişti.

Obama'ya ilk kez "savaş suçlusu" denmiyor. ABD'deki 2024 seçimlerinde Cumhuriyetçiler ve Demokratlar dışındaki bir partiden başkan adayı olan aktivist ve akademisyen Cornel West, 10 yıl önce yine drone programı bağlamında eski başkandan "savaş suçlusu" diye bahsetmişti.

2013'te Smiley & West adlı radyo programında konuşan West, "Epey bir süredir bundan; drone'ların ahlaksızlığından, masum insanların üzerine bombalar atılmasından bahsediyoruz. Şimdiye kadar çocuk sayısı 200'ü aştı. Bunlar savaş suçları" demişti.

Boygenius'tan müzisyen Lucy Dacus, 15 Nisan 2023'te ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Indio'daki Coachella Vadisi Müzik ve Sanat Festivali'nin ilk hafta sonunda Coachella sahnesinde sahne alırken (AFP)
Boygenius'tan müzisyen Lucy Dacus, 15 Nisan 2023'te ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı Indio'daki Coachella Vadisi Müzik ve Sanat Festivali'nin ilk hafta sonunda Coachella sahnesinde sahne alırken (AFP)

West, "Aldatılmayalım; Nixon, Bush, Obama, bunlar savaş suçluları" deyip şöyle devam etmişti: 

Özgürlük mücadelesi adına masum insanları öldürdüler ama Wall Street suçluları gibi hukuku askıya alıyorlar. Hukuk onlar için askıya alınırken geri kalan bizlere geçerli.

Independent Türkçe


Popülaritesini hiç kaybetmedi: Efsanevi şarkıcı Tony Bennett, 96 yaşında yaşamını yitirdi

Efsanevi şarkıcı Tony Bennett, 96 yaşında yaşamını yitirdi (AP)
Efsanevi şarkıcı Tony Bennett, 96 yaşında yaşamını yitirdi (AP)
TT

Popülaritesini hiç kaybetmedi: Efsanevi şarkıcı Tony Bennett, 96 yaşında yaşamını yitirdi

Efsanevi şarkıcı Tony Bennett, 96 yaşında yaşamını yitirdi (AP)
Efsanevi şarkıcı Tony Bennett, 96 yaşında yaşamını yitirdi (AP)

Efsanevi pop ve caz şarkıcısı Tony Bennett hayatını kaybetti. Bennett, 96 yaşındaydı. 

Bennett'in ölümünü yayıncı Sylvia Weiner doğruladı ve usta şarkıcının New York'ta yaşamını yitirdiğini açıkladı. 97. doğum gününe sadece iki hafta kala hayatını kaybeden sanatçının ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

20 kez Grammy kazanan sanatçı, 1950'lerden bugüne dek yeni albümleri listelere giren tek sanatçı olarak tarihe geçmişti. İki kez de Emmy kazanan Bennett'ın 36 Grammy adaylığının yanı sıra pek çok da onur ödülü bulunuyor.

3 Ağustos 1926'da Queens'te İtalyan yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Bennett'a 2016'da Alzheimer teşhisi konmuştu. Ancak sanatçı, 2021'e kadar konser vermeye ve kayıt yapmaya devam etmişti.

Frank Sinatra onu "dünyanın en büyük pop şarkıcısı" olarak nitelendirmişti. 80 yıla yayılan profesyonel kariyerine 1949'da başlayan Bennett, 50'ler ve 60'ların başında en iyi pop sanatçılarından biri olarak tanımlanıyordu.

Bennett'ın kariyeri, 90'larda ve yeni milenyumda oğlu Danny'nin menajerliğinde tekrar yükselişe geçti. Daha sonraki yıllarda, Amy Winehouse ve Lady Gaga'yla düet yapan Bennett, caz sanatçısı Diana Krall'la da bir albüm çıkardı. 

Son kez Ağustos 2021'de New York'taki Radio City Music Hall'da Lady Gaga'yla birlikte sahne aldı.

Müzik eleştirmeni Will Friedwald, Bennett'ın eşi benzeri görülmemiş uzun sanat hayatı ve kalıcı popülaritesi hakkında şunları yazmıştı:

Eisenhower dönemi ve öncesinin büyük gösteri melodilerini söyleyen birinin, heavy metal ve rap'le rekabet edebileceği fikri, daha önce Sinatra için açılış yapan ve hızla yaşlanan komedyenler için güzel malzeme olurdu.

Bennett'in kuşak atlayan cazibesinin kaynağı, besteci ve eleştirmen Alec Wilder'ın şarkıcılığıyla ilgili bir gözleminde en iyi şekilde özetlenebilir: 

Sizi içine alan bir niteliği var.


Lübnanlı sanatçı Hiba Tawaji Şarku’l Avsat’a konuştu: Daha da olgunlaştım

Lübnanlı sanatçı Hiba Tawaji Şarku’l Avsat’a konuştu: Daha da olgunlaştım
TT

Lübnanlı sanatçı Hiba Tawaji Şarku’l Avsat’a konuştu: Daha da olgunlaştım

Lübnanlı sanatçı Hiba Tawaji Şarku’l Avsat’a konuştu: Daha da olgunlaştım

Lübnanlı sanatçı Hiba Tawaji daha da olgunlaştığını belirtirken aynı zamanda uluslararası planlamaların hayranı olmadığını da vurguladı.

Şarku’l Avsat'a yeni albümü ve albümün ismi olarak seçtiği Mısır şarkısı ‘After Years’ hakkında açıklamalarda bulunan Tawaji, “Bu albüm yaklaşık 4 yıl süren bir ayrılık döneminden sonraki ilk albümüm ve son yıllarda daha olgun ve deneyimli hale geldiğimi görüyorum" dedi. Lübnanlı sanatçı bu şarkının kalbimde büyük bir yeri olduğunu da ifade etti. Uluslararası şöhret hakkında ise sanatçı "Bunun peşinde değilim, ama beni ilgilendiren şey işimin profesyonel olması ve kendi adına konuşması” dedi.

Lübnanlı sanatçı, merhum Lübnanlı sanatçı Mansur Rahbani'nin vatansever şiirlerinden biri olan ‘Anka Kuşunun Küllerinden Döndü’ şiirini okumaktan gurur duyduğunu ifade ederek, "Mansur Rahbani'nin bir şiirini seslendirmek benim için bir onur ve büyük bir gururdur. Usame Rahbani tarafından bestelenmiştir ve bu şiir vatan sevgisiyle, Eski Lübnan'ın anılarını canlandırmaktadır” dedi.


Rihanna, Spotify'da 10 şarkısının 1 milyar dinlenmeyi geçmesini kutluyor

Reuters
Reuters
TT

Rihanna, Spotify'da 10 şarkısının 1 milyar dinlenmeyi geçmesini kutluyor

Reuters
Reuters

Rihanna, 10 şarkısının Spotify'da 1 milyar dinlenmeyi geçtiğinin açıklanmasının ardından kutlama havasında.

35 yaşındaki şarkıcı, hafta sonu Spotify'da 10 şarkısı 1 milyar dinlenmeye ulaşan ilk kadın oldu.

Rihanna, başarısını kutlamak için Instagram'da "Kötü kız milyarı... yeni albüm olmadan" diye yazdı.

Bırakın da söyleyeceklerimi söyleyeyim.

Rihanna 8. ve en yeni stüdyo albümü Anti'yi Ocak 2016'da piyasaya sürmüştü.

O zamandan beri Rihanna 2018, 2020, 2022 ve 2023'te konuk sanatçı olarak ve tekli biçiminde yeni şarkılar yayımladı.

"Umbrella" şarkısıyla tanınan şarkıcı bu yıl Black Panther: Yaşasın Wakanda (Black Panther: Wakanda Forever) teklisi "Lift Me Up"la En İyi Orijinal Şarkı kategorisinde Oscar'a da aday gösterildi.

Rihanna, 2023 Super Bowl devre arası gösterisinde sahne alması için de davet edilmiş ve burada rapçi A$AP Rocky'den ikinci çocuğuna hamile olduğunu açıklamıştı.

Rihanna'nın Spotify'da 1 milyar dinlenmeyi aşan şarkıları "Diamonds", "We Found Love", "Love On The Brain", "Stay", "This Is What You Came For", "Needed Me", "Four Five Seconds", "Work" ve "Umbrella" oldu.

Birçok ünlü, arkadaşı ve hayranı Rihanna'yı başarısından dolayı tebrik etti.

Nicki Minaj, Rihanna'nın haberini Instagram'da çabucak bir serbest stil rap'le kutlarken şöyle yazdı:

Değil Kötü Kız milyarlık / Harekete hazır şaha kalkmış motor gibi / Yani harekete hazır sanki p*pi, harbici / Herif düştü çünkü hatun cinai ZAVALLI! / Gillie gibi çıkaracak yeni bir çocuğu / Karayipli kızlar becerir bu işi ve AYYYY bu s***ükler mi bilir güzelini ?. Tamam mıdır bu laflar ?⁠??⁠?? #babydaddytellmeIGOTprettyeyes (babasısöylebanaBENDEgüzelgözlervar).

Normani "Vay canına" diye eklerken Landon Romano "Kimse sana yaklaşamaz" diye yazdı.

Bu haber, Rihanna'nın kendi iç çamaşırı markası Savage X Fenty'nin CEO'luğundan istifa ettiğini açıklamasından birkaç hafta sonra geldi.

Rihanna yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

Savage X Fenty için ortaya koyduğumuz vizyonun son 5 yılda sektörü böylesine inanılmaz ölçüde etkilediğini görmek çok güzeldi. Bu bizim için sadece bir başlangıç ve her zaman tüketiciyle bağlantı kuracak şekilde genişlemeye devam edeceğiz. Hillary Super'e yeni CEO'muz olarak hoş geldin demekten büyük memnuniyet ve heyecan duyuyorum; kendisi güçlü bir lider ve işimizi daha da ileri bir seviyeye taşımaya odaklanmış durumda.

Vogue'a göre Rihanna'nın CEO'luk görevinden ayrılma kararı, Savage X Fenty markasının e-ticaretin ötesine geçmeye çalıştığı bir dönemde geldi. Fenty geçen yıldan beri aralarında Los Angeles, Houston, Las Vegas ve Atlanta'nın da bulunduğu ABD şehirlerinde 7 mağaza açtı.


Adele, Sylvester Stallone'un malikanesini alırken içindeki Rocky heykelinin kalmasında ısrar etmiş

AP
AP
TT

Adele, Sylvester Stallone'un malikanesini alırken içindeki Rocky heykelinin kalmasında ısrar etmiş

AP
AP

Sylvester Stallone, malikanesini satın alırken Adele'in, imzası niteliğindeki Rocky heykelini tutmakta ısrar ettiğini paylaştı.

76 yaşındaki oyuncu, The Wall Street Journal'a yakın zamanda verdiği röportajda Los Angeles'taki mülkünü satması üzerine konuştu. Röportaj sırasında kendisine, taşınırken neden ikonik karakteri boksör Rocky Balboa'nın heykelini almadığı soruldu.

Stallone bunu, evinin havuzuna bakan heykeli almak istese de Adele'in bu fikirden hoşlanmadığını söyleyerek yanıtladı.

Oyuncu, "Adele, 'Böyle bir anlaşmaya varamayız. Bu bütün anlaşmayı bozar' dedi" diye anlattı.

Heykeli istiyordu.

Ayrıca eski evinde yapılan bazı tadilatları da öven oyuncu şöyle ekledi:

Yaptığı şeyi beğendim, orayı muhteşem hale getiriyor.

Önceki haftalarda TMZ'nin paylaştığı mülke ait fotoğraflarda görüldüğü üzere Adele yeni evini baştan aşağı yenileme sürecinin ortasında. Şarkıcı malikanenin ikinci katını kaldırırken, fotoğraflarda Rocky Balboa heykelinin halen durduğu da görülüyordu.

Daily Mail, Temmuz 2022'de "tadilat/onarım" için bir inşaat ruhsatı raporu düzenlendiğini de iddia etmişti. Ruhsatın açıklamasında bunun "mevcut müstakil konuta yapısal olmayan iç tadilat" için alındığı bildirilmişti. Ruhsatta ayrıca "ek bir taban alanı veya bina taban alanında" ve "yapının dış cephesinde" herhangi bir değişiklik olmadığının belirtildiği aktarılmıştı.

Ocak 2022'de ilk TMZ, daha önce 80 milyon dolara satışa sunulan Beverly Hills'teki evi, Adele'in 58 milyon dolara satın aldığını bildirmişti.

The Los Angeles Times'a göre Stallone, 8 yatak odası ve 12 banyosu bulunan evi ilk olarak Şubat 2021'de 110 milyon dolara satışa çıkarmıştı. Ekim 2021'deyse fiyatı 80 milyon dolara indirdiği bildirilmişti.

Adele, Mayıs 2022'de Instagram'da, spor menajeri olan erkek arkadaşı Rich Paul'la birlikte mülke taşındığını açıklamıştı. Fotoğrafında, yaklaşık 1950 metrekarelik evlerinin çimlerinde poz verirken Easy On Me'yle tanınan şarkıcının kameraya el salladığı, 40 yaşındaki Paul'un da parmaklarından bir dizi anahtarın sarktığı görülüyordu.

Adele evi satın almadan önce Stallone'nin Rocky filmlerinin hayranı olduğunu da açıklamıştı. Skyfall'la bilinen şarkıcı Ekim 2021'de Vogue'la yaptığı kapak röportajında, pandemi boyunca spor salonunda egzersiz yaparken Rocky serisini izlediğini ve içindeki bazı şarkılara eşlik ettiğini belirtmişti.

Independent Türkçe