Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap sanatının yıldızları Vefa Gecesi'nde ‘Dünyanın Sesi’ni anıyor

Arap sanatının yıldızları Vefa Gecesi'nde ‘Dünyanın Sesi’ni anıyor

Turki Âl eş-Şeyh: “Suudi şarkısının önemli sembollerinden birinin onurlandırıldığı sanatsal bir gece.”
Perşembe, 2 Şubat, 2023 - 07:45
Talal Maddah’ın, Riyad’ın gökyüzünü aydınlatan bir fotoğrafı (Fotoğraf: Salih el-Gannam)

"Dünyanın sesi" ve Suudi Arabistan’ı’n efsanevî sesi Talal Maddah için vefa gecesi düzenlendi. Talal Maddah, yirmi yıl önce aramızdan ayrıldı, arkasında Suudi şarkısının yayılmasının ve olgunlaşmasının yolunu açan zengin bir sanatsal miras bıraktı. Maddah, kendisinin şarkılarını seslendiren pek çok kişinin sanatsal çalışmalarının başlangıcından itibaren onlara ilham kaynağı oldu.
Muhammed Abdo Arena Tiyatrosu’nda düzenlenen onurlandırma programından bir kesit

Suudi Arabistan Genel Eğlence Otoritesi, Talal'a şarkı söylemek ve dünyanın onu tanımasına katkıda bulunmak için okyanustan Körfez'e her yerden Arap yıldızlarını bir araya getirmeye karar verdi. Seyircinin tiyatro salonunu doldurduğu “Dünyanın sesi” gecesinde Talal’ın şarkıları seslendirildi. Tüm sesler birlikte en güzel “Kisaratu’ş-şark”ı söylediler.

Fotoğraf Altı Yazısı: Genel Eğlence Otoritesi Yönetim Kurulu Başkanı Turki Âl eş-Şeyh, Talal Maddah’ı onurlandırma gecesinde şunları söyledi: “Bu, Suudi şarkısının önemli sembollerinden birini onurlandırmak için, Suudi Arabistan'dan ve Arap dünyasından büyük sanatçıların katılımıyla gerçekleştirdiğimiz sanatsal bir gece. Bu gurur ve mutluluk sebebi. Ayrıca Suudi şarkısının statüsünü gösterir. Talal Maddah’ı onurlandırma programının, arkadaşı Muhammed Abdo’nun adını taşıyan tiyatroda düzenlenmesi de manidar.”
“Dünyanın sesi”ni onurlandırma gecesine katılan Arap sanatçılar (Fotoğraf: Salih el-Gannam)

Törende Sanatçı Ragıb Allâme, “bu gecenin vefa gecesi olduğunu, dahası vefanın üzerinde olduğunu ve bugün yaşananların tüm uzuvlarıyla kalbe dokunduğunu” belirterek, “Talal'ın geride büyük bir lirik miras ve büyük bir sanat kütüphanesi bıraktığını” söyledi. Allame, “Talal, müzik konusunda Krallığın bu büyük değişimine ve imkansızı gerçeğe dönüştüren vizyonuna tanık olamadı. Bugün Suudi Arabistan'daki bu gelişmeye ve dışa açılmaya tanık olanlardan biri olmaktan çok mutluyum ve “Dünyanın Sesi”ni onurlandırma davetini kabul etmekten gurur duyuyorum” açıklamasında bulundu.

Büyük Arap sanatçılar, merhum Maddah’ın en ünlü şarkılarını tek tek veya toplu olarak seslendirdiler ve ilk sanatçılarını anmak için herkesin katıldığı “Vefa ve Güzellik” başlığı altında güzellik tabloları sergilediler. Maddah, yaklaşık altmış yıl önce ilk ortaya çıkışından bu yana her zaman Körfez’in en belirgin sesi oldu.
Lübnanlı Sanatçı Velid Tevfik

Şarku’l Avsat’a konuşan Sanatçı Halid Abdurrahman ise Talal Maddah'ın birçok sanatçıya ilham kaynağı olduğunu ve insanlığının, sınırları aştığını söyledi. Abdurrahman, “Alçakgönüllü, tanıştığı herkesi mutlu etmeye çalışan, insanlığının sınırlarını aşan, herkese yardım eden ve sanatçıları sürekli destekleyen, ülkesini, sanatını ve hayranlarını çok seven biriydi.
Mısırlı sanatçı Hani Şakir

Program, kendisiyle birlikte yaşamış birçok sanatçının konuştuğu ve onun insanlığı, alçakgönüllülüğü, inceliği, sanat dolu yaşamı ve sanatçılara verdiği sürekli destek konusunda herkesin hemfikir olduğu Talal Maddah'ın kariyerini anlatan bir belgesel filmin sunumu ile başladı.
Necva Kerem ve Sabir Rubai (Fotoğraf: Salih el-Gannam)

Talal Maddah'a gösterilen saygı, Suudi, Körfez ve Arap sanatına sunduklarından ve yetmişlerde birçok yükselen sanatsal ismi büyük tiyatrolara ve platformlara taşımasından kaynaklanıyor. Bu sanatsal isimler listesinde bir grup sanatçı, besteci ve aranjör yer alıyor.
Sanatçı Mutref Al-Mutref, programdan

Bu arada Suudi sanatçı Talal Maddah’ın resmi Riyad semalarında belirdi. Drone'lar, sanatçının resmini Riyad semalarına çizmeye başladı.
Sanatçı Abdullah Al Ruveyşid (Fotoğraf: Salih el-Gannam)

Editörün Seçimi

Multimedya