Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cebelitarık, İspanya'yı ‘İngiliz egemenliğini alenen ihlal etmekle’ suçladı

Cebelitarık, İspanya'yı ‘İngiliz egemenliğini alenen ihlal etmekle’ suçladı

Cumartesi, 4 Şubat, 2023 - 10:30
İspanya gümrük yetkilileri teknelerinde (AFP)

Cebelitarık, dün İspanya'yı ‘İngiliz egemenliğini ciddi bir şekilde ihlal etmekle’ suçladı.

İspanya’da gümrük işlerinden sorumlu bir kaynağın AFP'ye verdiği bilgiye göre, olay Perşembe sabahı, bir İspanyol gümrük kruvazörünün, Cebelitarık kıyılarında tütün kaçakçısı olduklarından şüphelenilen kişileri yakalamak için göreve çıktıktan sonra arızalanması sonucu yaşandı.

Kaynağa göre, şiddetli dalgalar kruvazörün ilerlemesine engel olurken, birkaç kişi gemidekileri kuşatarak onlara taş attı. Gemideki iki kişi, taş atanları uzaklaştırmak amacıyla suya ateş ederek karşılık verdi.

Kaynağa göre, olayda iki mürettebattan birinin burnu kırılırken diğerinin yüzünden yaralandığı ve ameliyat olması gerektiği ifade edildi.

Cebelitarık Başbakanı Fabian Picardo konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu olayla ilgili kanıtlar, son yılların en ciddi ve tehlikeli olabileceği bir olay ve İngiliz egemenliğinin alenen ihlal edildiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Picardo, İspanyol yetkililerin Cebelitarık'ta silah ateşlediği doğrulanırsa, böyle bir eylemi ciddi bir hukuk ihlali olarak değerlendireceklerini ifade ederek, olayı bölgedeki konut binalarına yakınlığı nedeniyle özellikle yoğun nüfuslu bir bölgede ‘pervasız ve tehlikeli bir eylem’ olarak nitelendirdi.

Cebelitarık, İspanya'nın güney ucundaki küçük bir İngiliz yerleşim bölgesi ve uzun süredir Madrid ile Londra arasındaki gerilimin kaynağı.

İspanya, Cebelitarık'ı 1713'te İngiltere'ye bırakmış olsa da, Madrid uzun süredir çekişmeli olan toprakları sınırlarına katmak istiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya