Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’den Biden’ın ‘Birliğin Durumu’ konuşmasına tepki

Çin’den Biden’ın ‘Birliğin Durumu’ konuşmasına tepki

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 12:00
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning (AP)

Çin, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kongre’de yaptığı ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında Pekin’i eleştirmesinin ardından çıkarlarını ‘kararlılıkla savunacağını’ bildirerek, ABD’yi ilişkileri onarmak için çalışmaya çağırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, “Çin’in egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını kararlılıkla savunacağız” dedi.

Mao Ning ayrıca ABD’ye, ‘Çin-ABD ilişkilerini sağlıklı ve istikrarlı gelişme yoluna döndürmek için Çin ile birlikte çalışma’ çağrısında bulundu.

Biden dün yaptığı Birliğin Durumu konuşmasında, “Çin Devlet Başkanı Şi’ye (Cinping) çatışma değil, rekabet peşinde olduğumuzu açıkça belirttim” dedi.

ABD Başkanı, geçen hafta ABD hava sahasında vurulan Çin casus balonuna atıfta bulunarak “Geçen hafta açıkça belirttiğimiz gibi, Çin egemenliğimizi tehdit ederse, ülkemizi korumak için harekete geçeceğiz. Bunu yaptık da” ifadelerini de kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya