Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Taliban hükümeti, Türkiye ve Suriye'ye yardım göndereceğini duyurdu

Taliban hükümeti, Türkiye ve Suriye'ye yardım göndereceğini duyurdu

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 12:30
Suriye'nin kuzeyinde yer alan İdlib vilayetinde enkaz halindeki binalarda kurbanlar ve hayatta kalanlar aranırken havadan çekilen fotoğraf (AFP)

Afganistan'daki Taliban hükümetinin Dışişleri Bakanlığı, hükümetin bu hafta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki yıkıcı depremlerin sonuçlarıyla başa çıkmaya yardımcı olması adına Türkiye ve Suriye'ye yaklaşık 165 bin dolar değerinde yardım göndereceğini duyurdu.

Ekonomik ve insani krizle boğuşan Afganistan Birleşmiş Milletler'in (BM) en büyük insani yardım programlarından birini alıyor. Reuters haber ajansına göre, Taliban, 2021'de yabancı güçlerin çekilmesiyle iktidarı ele geçirmesinin ardından hiçbir ülke tarafından resmen tanımadı.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı tarafından dün akşam yapılan açıklamada, ”Afganistan İslam Emirliği, 111 bin dolarlık yardım paketi ve Türkiye ve Suriye’ye insani ve İslami kardeşlik sebebiyle 55 bin dolar gönderecektir” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin güneyinde ve Suriye'de meydana gelen yıkıcı depremde ölenlerin sayısı 8 binin üzerine çıkarken, kurtarma ekipleri zorlu kış koşullarında hayatta kalanları çöken binaların enkazından çıkarmak için zamana karşı yarışıyor. Deprem sebebiyle on binlerce kişi yaralanırken, çok sayıda kişi dondurucu soğukta evsiz kaldı.

Afganistan’da da son haftalarda dondurucu soğuk ve gıda yetersizliği sebebiyle yüzlerce kişi öldü.

Bir dizi yardım kuruluşu, kısmen Taliban'ın sivil toplum kuruluşlarındaki kadın işçilerin çoğunun çalışmasının yasaklandığını duyurması nedeniyle faaliyetlerini askıya aldı. Bu örgütler, ülkedeki birçok programa devam edemez hale geldi. Batılı diplomatlar, kadın hakları konusunda rotasını değiştirmedikçe yönetimi resmen tanımayı düşünmeyeceklerini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya