Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, IKBY Parlamentosu'nun görev süresinin uzatılmasının anayasaya aykırılığına ilişkin davanın görülmesini erteledi

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, IKBY Parlamentosu'nun görev süresinin uzatılmasının anayasaya aykırılığına ilişkin davanın görülmesini erteledi

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 13:15
Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani (AP)

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Parlamentosu'nun görev süresinin uzatılmasının anayasaya uygunluğuna ilişkin duruşmanın ertelenmesine karar verdi. Mahkeme, duruşma ve karar için 15 Mart tarihini belirledi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre mahkeme, daha önce de bölgedeki iki ana parti olan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) muhalif “Yeni Nesil” hareketin bu yönde açtığı davaları birleştirmek istediği için kararı Aralık ayı ortasında ertelemişti. Ayrıca Goran Hareketi mensubu olan IKBY Parlamentosu’nun Eski Başkanı Yusuf Muhammed Abdulkadir, IKBY Parlamento Başkanı Revaz Faik’e dava açtı. Gerekçe ise IKBY Parlamentosu'nun 2022’de yapılan beşinci oturumunda anayasanın 12 sayılı kanunun 1, 2, 5, 6 ve 20. maddelerinin ihlal edilmesi ve IKBY parlamentosunun beşinci döneminin süresinin Kasım 2022'de sona ermesidir.

Abdulkadir ayrıca Federal Hükümet’e 2022 tarihli 12 sayılı Kanun'un uygulanmasını ve dava hakkında bir karar verilinceye kadar sanık (bölge parlamento başkanı) ve iki yardımcısı tarafından ortaya konan prosedür, yetki ve eylemleri durdurmak için acil bir devlet emri çıkarma çağrısında bulundu. IKBY, 2018'de son yerel seçimleri yaptı. Diğer yandan parlamentonun yasama oturumu Kasım ayı başlarında bir yıl daha uzatıldı. Bunun nedeni siyasi taraflar ve partilerin, milletvekili seçimlerinin son seçim tarihinden itibaren dört yıl sonra belirli bir tarih üzerinde bir mutabakata varamamalarıdır.

Eski IKBY Başkanı ve KDP lideri Mesud Barzani, geçtiğimiz Ocak ayında ABD'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika İşlerinden Sorumlu Koordinatörü Brett McGurk ve ABD'nin Irak büyükelçisi Elena Romanowski ile yaptığı görüşmede, “Bu yıl içinde Kürdistan bölgesinde milletvekili seçimlerinin yeniden ertelenmesine neden olabilecek her türlü yeni bahaneyi reddederek yola devam etme ihtiyacı var" dedi.

Barzani ve Erbil hükümetinin seçimlerin bu yıl yapılacağı iddiasına rağmen, özellikle Demokrat Parti'nin rakibi olan Birlik Partisi'ne yakın birçok Kürt akımı “bölgedeki partiler arasında, özellikle de iktidarın iki kutbu olan Demokrat Parti ve Birlik arasındaki derin farklılıklar” göz önüne alındığında, seçimlerin bu yıl yapılma ihtimaline şüpheyle yaklaşıyor. Demokrat Parti dışındaki çoğu parti, seçim yasasında değişiklik yapılması ve seçmen kütüğünün gözden geçirilmesi çağrısında bulunuyor. Ayrıca Seçim Komisyonu ile ilgili itirazlar var.

Milli Birlik, Değişim ve Yeni Nesil partileri ve diğer partiler, Demokrat Parti'nin yetkisi altındaki Erbil ve Dohuk vilayetlerinde seçmen sicillerinin güncellenmesi gerektiğini vurguluyor. Bu kayıtlarda en az 700 bin artış olduğunu tahmin eden partiler buna ek olarak, ölülerin ve tekrarlanan isimlerin listeden çıkarılması ihtiyacına vurgu yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya