Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Faslı milletvekili Alemi: Ülkemizin yeni konumu dışarıda öfkeye neden oluyor.

Faslı milletvekili Alemi: Ülkemizin yeni konumu dışarıda öfkeye neden oluyor.

Çarşamba, 8 Şubat, 2023 - 13:30
Reşid et-Talbi el-Alemi. (Şarku’l Avsat)

Fas Temsilciler Meclisi Başkanı Reşid et-Talbi el-Alemi, 7 Şubat’ta yaptığı açıklamada Fas’ın yeni bölgesel, kıtasal ve uluslararası konumunun ‘birçok imkanı, medyayı ve lobiyi harekete geçiren ve Fas’a karşı seferber olan dış tarafları öfkelendirdiğini’ söyledi. Alemi, bu öfkenin ve saldırının ‘ifade ve düşünce özgürlüğüne saygı’ adı altında 19 Ocak’ta bir tavsiye kararı veya ‘Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi yelpazenin bir kısmının bağlayıcılığı olmayan bir kararı’ ile zirveye ulaştığını vurguladı.

Alemi, yasama oturumunun sonuçlanması vesilesiyle Fas’ın, Avrupa Parlamentosu’ndan ‘fikir özgürlüğü, çoğulculuk ve insan haklarının korunması konularında ders almasına’ ihtiyacı olmadığını vurguladı. Faslı milletvekilleri de bir kez daha iç işlerine ve yargılarına herhangi bir müdahalenin yanı sıra, bir yanda düşünce özgürlüğü ile diğer yandan kamu hakkı suçları arasında kasıtlı oluşturulan karışıklığı reddettiklerini belirtti.

Avrupa Parlamentosu (AP), Temsilciler Meclisi Başkanı’nın açıklaması öncesinde Fas’taki insan hakları durumunu ve basını eleştiren bir tavsiyeyi onayladı. Bu çerçevede Reşid et-Talbi el-Alemi, AP’nin tavrının, ‘başta Batı Sahra meselesi olmak üzere Fas’ın hayati meselelerini ve çıkarlarını savunmak için’ parlamenter, çok taraflı, uluslararası örgütlerdeki seçkin ve sorumlu varlıklarını sürdürmekten kendilerini caydıramayacağını vurguladı.

Diğer yandan Alemi, sona eren yasama oturumunda, başta bir kanunun anayasaya aykırılığıyla ilgili şart ve usullerin belirlenmesine ilişkin düzenleyici kanun taslağı olmak üzere 33 yasa tasarısının onaylandığını ve üç yasa önerisine tanık olunduğunu söyledi. Onaylanan yasalar, ulusal sağlık sistemi ile ilgili çerçeve yasa, Temel Sağlık Sigortası Yasası’nı değiştiren ve tamamlayan bir yasa, yatırımla ilgili bir çerçeve yasa taslağı ve kendi kendine elektrik enerjisi üretimine ilişkin bir yasayı da kapsıyor. Aynı şekilde meclis, kamu tesisleri ve turizm ile ilgili yasa tasarılarını onayladı ve bir dizi ikili ve çok taraflı uluslararası anlaşmaya da onay verdi.-


Editörün Seçimi

Multimedya