Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İnsan hakları örgütleri: İran’da siyasi bir tutuklu da dahil olmak üzere 7 Kürt idam edildi

İnsan hakları örgütleri: İran’da siyasi bir tutuklu da dahil olmak üzere 7 Kürt idam edildi

Cumartesi, 18 Mart, 2023 - 06:15
İran güvenlik personeli ipleri hazırlıyor (Arşiv-IRNA)

İki insan hakları örgütünün yaptığı açıklamalara göre, İranlı yetkililer dün (Cuma), yasaklı bir partiye üye olduğu suçlamasıyla ‘siyasi tutuklu’ İranlı bir kürdü idam etti.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ve Hengaw örgütleri, Muhiddin İbrahimi’nin cuma günü şafak vakti İran’ın kuzeybatısındaki Urmiye hapishanesinde idam edildiğini belirtti.

Şarku’l Avsat’ın Fransız haber ajansı AFP’den aktardığı habere göre, Urmiye hapishanesinde uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla sabah saatlerinde 5 kişi daha idam edildi.

Hengaw, İbrahimi’nin ailesine önce cezasının ertelenmesinin ardından başka bir hapishaneye nakledildiği konusunda bilgi verildiğini sonra ise cenazeyi almaya çağıran bir telefon aldıklarını belirtti.

İbrahimi, İran’ın Kürt nüfuslu bölgelerinde özerkliği için mücadele eden yasaklı silahlı bir topluluk olan İran Kürt Demokrat Partisi’ne üye olmaktan suçlu bulundu.

İbrahimi’yi ‘siyasi tutuklu’ olarak tanımlayan iki insan hakları örgütüne göre İbrahimi Irak’tan gelen mallar için ‘kaçakçı’ olarak çalışıyordu ve partiye üye değildi. İbrahimi, 2017 yılında tutuklandı ve ertesi yıl hakkında idam cezası verildi. İran İnsan Hakları Örgütü, yakınlarının İbrahimi’nin infazının ‘yaklaştığını’ öğrenmesinin ardından perşembe günü geç saatlerde Urmiye hapishanesi önünde bir gösteri düzenlendiğinden bahsetti.

Diğer yandan, İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre perşembe günü, İran’ın batısındaki Hürremabad hapishanesinde bir polis memurunu öldürmekle suçlanan başka bir mahkûm daha idam edildi.

Aktivistler Tahran’ı, Mahsa Amini’nin Tahran’da ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan 22 gün sonra ölmesiyle ortaya çıkan protesto hareketlerini bastırmak için ölüm cezasını bir araç olarak kullanmakla itham etti. Protestolarla bağlantılı olarak şimdiye kadar 4 kişi idam edilirken, İran İnsan Hakları Örgütü yılın başından bu yana toplam 144 kişinin idam edildiğini duyurdu.

Örgütün kurucusu Mahmud Amiri Mukaddem, idam edilenleri, ‘hükümetin yalnızca halkı sindirmeyi ve protestolara son vermeyi amaçlayan infaz makinesinin kurbanları’ olarak nitelendirdi.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) cuma günü, İran’da ‘idam cezasının uygulanmasındaki korkunç artışı’ kınayarak infazların özellikle Kürt ve Beluç etnik azınlıklara mensup insanları hedef aldığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya