Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye ve Mısır dışişleri bakanları Kahire’de bir araya geldi

Türkiye ve Mısır dışişleri bakanları Kahire’de bir araya geldi

Cumartesi, 18 Mart, 2023 - 10:30
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri, Kahire’de görüşme gerçekleştirdi.(AP)

Mısır ve Türk heyetleri arasında bugün, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında görüşmeler başladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd bugün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, görüşmelerde ikili ilişkilerin çeşitli yönlerinin, uluslararası ve bölgesel konuların ele alındığını aktardı.

Sözcü, Şukri ve Çavuşoğlu’nun Kahire’deki Dışişleri Bakanlığı merkezinde basına kapalı oturum düzenlediğini bildirdi.

Çavuşoğlu, Mısır’a on yılı aşkın bir aradan sonra ilk kez, birkaç saat süren kısa bir ziyaret gerçekleştirdi. Kahire’ye gelen Türk heyete başkanlık eden Çavuşoğlu, Mısır-Türkiye dosyasını görüştü.

Şaru’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Mısır Dışişleri Bakanı Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Büyükelçi İhab Nasr ve Türkiye’nin Mısır büyükelçiliği görevlileri Çavuşoğlu’nu Kahire Havalimanı’ndaki VIP salonda karşıladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd dün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye Dışişleri Bakanı’nın Mısır’a yaptığı ziyaret, iki ülke arasındaki normal ilişkileri yeniden tesis etme yolunun açılmasına ve ilişkilerin çeşitli yönleri hakkında bir diyalog başlatılmasına işaret ediyor. İki kardeş ülke ve halkının çıkarlarına hizmet eden bölgesel ve uluslararası meseleler ortak ilgi alanımızdır.”


Editörün Seçimi

Multimedya