TikTok, ABD verilerini Çin hükümeti ile paylaşmadığını duyurdu

TikTok, artan baskılar nedeniyle ABD genelinde yasaklanmakla karşı karşıya.

Tik Tok’un Kaliforniya’daki binasının dışında bulunan logosu. (AFP)
Tik Tok’un Kaliforniya’daki binasının dışında bulunan logosu. (AFP)
TT

TikTok, ABD verilerini Çin hükümeti ile paylaşmadığını duyurdu

Tik Tok’un Kaliforniya’daki binasının dışında bulunan logosu. (AFP)
Tik Tok’un Kaliforniya’daki binasının dışında bulunan logosu. (AFP)

TikTok CEO’su Shou Zi Chew, ABD ulusal güvenliğiyle ilgili endişelerin arttığı bir dönemde, 150 milyon ABD kullanıcısının verilerini Çin hükümeti ile asla paylaşmadıklarını söyledi.
Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığına göre Shou Zi Chew yarın ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi önünde ifade verecek. Komite tarafından dün yayınlanan bildiriye göre Shou Zi Chew’in, TikTok’un ABD’li kullanıcıların verilerini Çin hükümeti ile hiçbir zaman paylaşmadığını ve böyle bir teklif ahi almadığını söylemesi bekleniyor. Shou Zi Chew  konuya dair şunları söyledi:
“TikTok böyle bir talep olursa bunu hiçbir zaman dikkate almayacak. TikTok’un sahibi Bytedance şirketi herhangi bir devlet kurumuna ait veya birilerinin kontrolünde değil. Bunu açıkça söylüyorum. Bytedance, Çin’in veya başka bir ülkenin ajanı değil.”
Shou Zi Chew yaptığı son açıklamada uygulamanın mevcut sürümlerinin ABD’deki kullanıcılar hakkında bilgi toplamadığını vurguladı.
TikTok’u eleştirenler, ABD’deki kullanıcılarının verilerinin Çin hükümetine sızdırılabileceğinden endişe ediyor. ABD’li siyasetçiler de  TikTok’un yasaklanması için çağrı yapıyor.
TikTok geçen hafta, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Çinli hissedarlardan TikTok’taki hisselerini geri çekmelerini istediğini, aksi takdirde ABD yasağıyla karşı karşıya kalacağını duyurdu. Bu açıklama, uygulamayı ABD genelinde yasaklamak için artan çağrılar karşısında geldi.
TikTok yönetimi, Teksas projesi adı altında sıkı veri güvenliği çabaları dediği plana 1,5 milyar dolardan fazla para harcadığını ve Biden yönetimini ikna etmeye çalıştığını bildirdi.
ABD yabancı yatırım komitesi, 2020’de Bytedance’in TikTok’u tasfiye etmesini oybirliğiyle önermişti.
2020’nin sonlarında, dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın baskısı altındaki Bytedance, Walmart, Oracle ve TikTok’un ABD varlıklarını yeni bir şirkete devretmek istemiş ancak anlaşmaya varamamıştı.
TikTok pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’de 2020 yılı boyunca aylık 100-150 milyon kişinin  uygulamayı kullandığı bilgisini paylaştı.BAE, yapay zeka alanında Çin'den uzaklaşıyor mu?

Dubai'deki Gelecek Müzesi, 22 Şubat 2022'de açılmıştı (AFP)
Dubai'deki Gelecek Müzesi, 22 Şubat 2022'de açılmıştı (AFP)
TT

BAE, yapay zeka alanında Çin'den uzaklaşıyor mu?

Dubai'deki Gelecek Müzesi, 22 Şubat 2022'de açılmıştı (AFP)
Dubai'deki Gelecek Müzesi, 22 Şubat 2022'de açılmıştı (AFP)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Yapay Zeka, Dijital Ekonomi ve Uzaktan Çalışma Uygulamaları Bakanı Omar Al Olama, ABD'yle "tam uyum içinde" çalıştıklarını söyledi. 

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Olama, Çinli yapay zeka firmalarıyla ilişkilerine dair "Açıkçası yapay zeka alanında kiminle çalıştığımızla ilgili seçici olmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

34 yaşındaki bakan, yatırımlarında ABD'yle daha yakın çalıştıklarını belirterek şöyle devam etti: 

ABD'yle BAE arasında, bizim dünyadaki diğer oyuncularla ne yapmamızdan memnun kalacaklarına ve nelerden hoşnutsuz olacaklarına dair pek çok görüşme düzenlenecek. Ancak yapay zeka alanın BAE ve ABD arasında tam bir uyum olacağını düşünüyorum.

2017'de göreve atanarak dünyanın ilk "yapay zeka bakanı" olan Olama, bu teknolojinin ülkesi için en öncelikli alan olduğunu söyledi.

Yapay zeka alanında gelişmelerde öncü olmak istediklerini belirten Olama, Avrupa Birliği'ndeki firmalarla da iş yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan, "Avrupalı firmaların BAE'de iş yapmalarını sağlayacak bir diyalog kanalı oluşturmak istiyoruz" dedi.

Dubai'deki Gelecek Müzesi'nde salı günü düzenlenen AI Retreat toplantısında konuşan Olama, yapay zeka alanında yetenekli işgücü açığını kısa sürede kapatacaklarını belirterek şu ifadeleri kullandı: 

Son 5 yılda kaydedilen ilerlemeye ve BAE'ye gelen yeteneklerin çığ gibi büyümesine bakarsanız, bu açığı çok hızlı bir şekilde kapatabileceğimizden endişem yok.

Çin'le rekabet eden ABD'deki firmalar son dönemde Ortadoğu'daki yatırımlarını artırıyor.

Amerikan teknoloji devi Microsoft'la BAE merkezli yapay zeka şirketi G42 arasında nisanda 1,5 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalanmıştı. 

Microsoft'un yatırım yapacağı bu şirketin başında BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan yer alıyor.

Amerikan gazetesi New York Times, anlaşmanın G42'nin Çin'le ortaklığını bırakmayı kabul etmesinin ardından gerçekleştirildiğini öne sürmüştü. 

G42'nin alt firması olan Inception ve Abu Dabi'deki Muhammed bin Zayid Üniversitesi'nden araştırmacılar, Arapça dil modeli Jais'i de geçen yıl eylülde tanıtmıştı.

Independent Türkçe, AFP, New York Times, Reuters