250 bin umreci Cidde'ye vardı

Mescid-i Haram, Ramazan Ayı başında ziyartilerini ağırladı. (AFP)
Mescid-i Haram, Ramazan Ayı başında ziyartilerini ağırladı. (AFP)
TT

250 bin umreci Cidde'ye vardı

Mescid-i Haram, Ramazan Ayı başında ziyartilerini ağırladı. (AFP)
Mescid-i Haram, Ramazan Ayı başında ziyartilerini ağırladı. (AFP)

Dünyanın her yerinden Ramazan Ayı’nda Umre yapmak için Suudi Arabistan’a gelenlerin sayısı dün itibariyle yaklaşık 250 bine ulaştı. Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı'na varan umrecilerin işlemlerini kolayca tamamlamaları için tüm ilgili makamlar gerekli özeni gösterdi ve hizmeti sağladı.
Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı Pasaportlar Genel Müdürü Süleyman el-Yusuf, Şarku'l Avsat'a yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Umreciler, başta Avrupa, Pakistan, Hindistan, Endonezya, Malezya, ABD ve Arap ülkeleri olmak üzere dünyanın tüm ülkelerinden buraya geldi. Ramazan Ayı’nın başlamasına beş gün kala umreci yoğunluğu başladı ve sayı giderek arttı. Mübarek Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte yoğunluk önceki günlere göre daha fazla. Düne kadar Kral Abdülaziz Havalimanı'ndan varan toplam umreci sayısı 250 bine yakın. Havalimanında ister giriş noktalarında ister Mekke ve Medine'de tüm yerlerde devlet, umrecilerin işlemlerini hızlı bir şekilde halletmek için tüm imkanları sağlamaya istekli. Dolayısıyla umreciler için işlemlerin tamamlanması dakikaları geçmiyor. Bu yüzden havalimanında umreciler de dahil olmak üzere yolcuların işlemleri hızlı bir şekilde tamamlanıyor. Giriş ve çıkış işlemlerini tamamlamak için platformlardaki çalışma ekibi sahte belge veya pasaport olup olmadığını sıkı bir şekilde denetliyor. Sahte evrakların tespitinde yasal önlemler alınıyor. Sahte belgelerin nasıl düzenlendiğini ve bu kişilerin Suudi Arabistan'daki veya Suudi Arabistan üzerinden diğer ülkelerdeki varış noktalarını tespit etmek için soruşturma yürütülüyor.”
Umrecilerin sayısının Ramazan Ayı boyunca bir milyonu aşması bekleniyor. Hac ve Umre Bakanlığı umrecilerin zahmetsizce ve yorulmadan ibadetlerini yapmaktan ve tüm mekanları gezmekten keyif almaları amacıyla çalışıyor.

Varış anı
Suudi Arabistan tüm insani ve teknik enerjisini ve imkanlarını dünyanın her yerinden gelen farklı ırk, etnik köken ve dilden umrecilere hizmet etmek için seferber etti. Pasaportlar Genel Müdürlüğü (yolcuları kabul eden baş ilgili makam), söz konusu farklılıklardan dolayı umrecilerin geliş anıyla başa çıkma sürecini kolaylaştırmak için kadrolarına dünyanın tüm dillerinde eğitim verdi. Müdürlük kadro yetiştirmekle yetinmedi, elektronik ortamda hizmet vermede de dünyada teknolojik olarak üst sıralarda yer aldı. Bu da yurt dışından gelenlerin işlemlerinin tamamlanmasını hızlandırdı. Özellikle modern teknoloji göz tanıma sistemi, süreci hızlandırarak sahtecilik işlemlerini imkansız hale getirdi.
Pasaportlar Genel Müdürü Süleyman el-Yusuf, Suudi Arabistan dışından gelenler için parmak izi alınmaması veya net olmayan işaretler olması durumunda göz tanıma sistemi uygulandığını söyledi.

Ulaşım ve konaklama
Hizmetlerin kapsamı ise ziyaret programlarını tasarlayan, hizmet ve vize ücretlerini elektronik olarak ödeyen umrecilere bağlı. Umreciler ülkelerindeki kalifiye acentelerden biriyle veya doğrudan lisanslı Suudi Umre şirket ve kurumlarıyla sözleşme yapma imkanı sayesinde işlemlerini kolaylaştırabiliyor.
Kral Abdülaziz Havalimanı'na varan umrecilerin Mekke-i Mükerreme'ye gitmek için ‘otobüs, küçük araç ve Harameyn Treni’ gibi seçenekleri bulunuyor. Özellikle Harameyn Treni, umrecilerin Mekke-i Mükerreme'ye kolay bir şekilde taşınmasında en önemli projelerden biri olarak ön plana çıkıyor.
Umreci sayısının giderek artması bekleniyor. Bu nedenle ilgili makamlar, Mekke girişlerinde ve Üçüncü Çevre Yolu bölgesi ile Mescid-i Haram'ın yanında bulunan toplu taşıma istasyonlarında oluşacak yoğunluğu dikkate alacak şekilde planlar geliştirdiler. Aynı şekilde ikamet konusu da umrecilerin ihtiyaç ve kabiliyetine göre şekillenecek. Özellikle Mekke'de çoğu Mescid-i Haram çevresinde bulunan yaklaşık bin 100 otel bulunuyor. Bir ila beş yıldız arasında sınıflandırılan bu oteller, Umre için gelenlerin hedeflediği yerlere turlar düzenleyen Sivil Savunma da dahil olmak üzere ilgili makamlar tarafından periyodik olarak denetleniyor. İkamet konusunda ilgili makamlarla koordinasyon sağlanıyor. Yönetmelikler uygulanıyor ve ihlaller kontrol edilerek yasal önlemler alınıyor.

Sağlık
Umrecilere Suudi Arabistan'a vardıkları andan itibaren başta sağlık olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm hizmetler veriliyor. Mekke-i Mükerreme Sağlık Meclisi, en üst düzeyde entegre tıbbi hizmetler sunmak hedefiyle tüm ilgili hastaneler ve sağlık merkezleri için operasyonel planların tamamlanmasıyla mübarek Ramazan Ayı’na hazır olduğunu duyurdu. 10 hastane ve 82 sağlık ocağının Ramazan Ayı boyunca umrecilere hizmet vermesi için tüm hazırlıklar tamamlandı. Genel acil servis klinik kapasitesi 54 yatakla donatılırken, ara bakım için 39 yatak tahsis edildi. Yoğun bakım yatak kapasitesi Ramazan Ayı’nın başlamasıyla birlikte 30’a çıkarıldı. Gün boyunca hizmet verecek beş ameliyathane tahsis edildi.  Kral Faysal Hastanesi'nde, işletme planına göre, çeşitli bölümler için 50 yatak tahsis edildi. Hera General Hospital 279 yataklı, tam kapasitede hizmet sağlanması için bir plan hazırladı.
Tüm ziyaretçiler  için günün her saati Mescid-i Haram'da ambulans hizmeti verilmesi için hazırlıklar tamamlandı. Vakaların tıbbi protokollere göre nakledildiği El-Haram Hastanesi ve Ecyad Acil Hastanesi tarafından da bu hizmetler desteklendi. Mekke’deki hastaneler de hazırlıklarını tamamladı.Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve Fransa Büyükelçisi ortak konuları görüştü

Prens Halid bin Selman, Fransa Büyükelçisi Ludovic Pouille (Suudi Savunma Bakanlığı)
Prens Halid bin Selman, Fransa Büyükelçisi Ludovic Pouille (Suudi Savunma Bakanlığı)
TT

Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve Fransa Büyükelçisi ortak konuları görüştü

Prens Halid bin Selman, Fransa Büyükelçisi Ludovic Pouille (Suudi Savunma Bakanlığı)
Prens Halid bin Selman, Fransa Büyükelçisi Ludovic Pouille (Suudi Savunma Bakanlığı)

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Halid bin Selman bin Abdülaziz, dün (Pazartesi) Fransa'nın Krallık Büyükelçisi Ludovic Pouille ile ortak ilgi alanındaki konuları görüştü.

Prens Halid bin Selman, Riyad'da Büyükelçi Ludovic ile yaptığı görüşmede iki ülke arasındaki ikili ilişkileri gözden geçirdi.

Toplantıya Savunma Bakan Yardımcısı Prens Abdulrahman bin Muhammed bin Ayyaf, Genelkurmay Başkanı Korgeneral Feyyad er-Ruveyli ve ilgili yetkililer katıldı. Fransız tarafından ise askeri ataşe Jean-Christophe Guerdet ve büyükelçi danışmanı Wassim Zamamta toplantıda hazır bulundu.