Suudi Arabistan’ın İsrail’le normalleşme şartları neler?

Filistin Yönetiminin kafası karışmış görünüyor ve Arap-İsrail ilişkileri ortamında meydana gelen dönüşümler konusunda hiçbir şey yapamıyor

Andrei Cojocaru
Andrei Cojocaru
TT

Suudi Arabistan’ın İsrail’le normalleşme şartları neler?

Andrei Cojocaru
Andrei Cojocaru

Macid Kiyali

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump'ın Arap ülkelerini İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye davet etmesinden ve üç yıl önce onlarla bu tür anlaşmalar imzalamasından bu yana (Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Fas ve ardından Sudan), daha önce ilişkiler kuran ülkelere eklenen (Mısır ve Ürdün, tabii ki Umman Sultanlığı ve Filistin Yönetimi'ne ek olarak), dikkatler, ABD'nin özellikle önceki ve mevcut ABD yönetimleri altında sarf ettiği çabalara rağmen, bu çerçevenin dışında kalmayı tercih eden Suudi Arabistan'a çevrildi.

Suudi Arabistan Yönetimi’nin şu ana kadar bu yola girme konusundaki isteksizliği çeşitli nedenlere bağlanabilir; bunlardan en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz:

1. İsrail'in küstahlığı ve Arap çevrelere, özellikle de Filistinlilere yönelik haklar da dahil olmak üzere herhangi bir hak sağlamayı reddetmesi ve onların haklarına ilişkin adaletsizliklerine rağmen 1993 Oslo Anlaşmalarını reddetmesi.

2. Geçmiş deneyimin başarısızlığından ders almak, İsrail'in ‘Suudi Arabistan Girişimi’ olarak bilinen ve çekilme karşılığında normalleşmeyi öngören ve Arap Zirvesi (Beyrut 2002) tarafından kabul edilen Arap Girişimi'ni reddetmesi.

3.Suudi Yönetiminin, Suudi Arabistan'ın gelişmiş Amerikan silahlarına erişmesine mani olan engellerden duyduğu hayal kırıklığı ve endişe.

4. Suudi Arabistan’ın, İran'ın, Yemen'den Arap Yarımadası'ndaki ülkelere kadar daha fazla ülkede yayılmış mezhepsel milisleri ve nükleer ve füze gücü elde etme çabaları gibi bölgedeki tehditlere karşı ABD'nin kayıtsızlığından endişe duyması, bunun da ABD'nin dostlarını terk ettiğine işaret etmesi.

İsrail'in küstahlığı ve Arap çevrelere, özellikle de Filistinlilere yönelik haklar da dahil olmak üzere herhangi bir hak sağlamayı reddetmesi ve onların haklarına ilişkin adaletsizliklerine rağmen 1993 Oslo Anlaşmalarını reddetmesi.

Ancak, ABD'nin Suudi Yönetimine yönelik çabaları o zamandan beri durmadı. Hatta Başkan Joe Biden yönetimi, onu Ortadoğu'daki politikalarının en üst sırasına koydu ve son dönemde yönetim yetkilileri ile Suudi liderliği arasında yapılan görüşmelerin merkezinde yer aldı. Bu dosya, Özellikle İsrail'in şu anda içinde bulunduğu kriz ve Başkan Biden ile ilişkisindeki gerginlik göz önüne alındığında İsrail siyasetinde, İsrail gazetelerinin tartışmalarında ve makalelerinde günlük bir konuşma konusu haline geldi.

İsrail - Suudi Arabistan ilişkileri

Aslında, İsrail'in mevcut hükümeti, kuruluşundan bu yanaki en aşırılık yanlısı hükümet olarak tanımlanıyor. Bu hükümet, Suudi Arabistan'ı kendisiyle normalleştirmeye çekmeye büyük önem veriyor. Bu adım, İsrail'in içinde bulunduğu krizin ortasında, sağcı ve dindar partilerden oluşan koalisyon hükümetinin kurulmasından bu yana İsrail için çok önemli bir koz olacak. Bu hükümet, İsrail siyasi sisteminde bir tür devrim yaratmaya çalışıyor. Ayrıca, iki taraf arasındaki gerginlik göz önüne alındığında böyle bir adım, ABD yönetimiyle arasındaki buzları eritebilir.

Andrei Cojocaru
Andrei Cojocaru

Ayrıca Suudi Arabistan'ın Arap ve İslam dünyasında sahip olduğu merkezi konumla ilgisi de bir başka nedeni oluşturuyor. Uluslararası önemi ve ekonomik gücü göz önüne alındığında, Suudi Arabistan, 2022 yılı için gayrisafi yurt içi hasılası (1,1 trilyon dolar) ve ihracat değeri (410 milyar dolar) açısından dünyanın en güçlü ekonomik güçlerinden biri haline geldi. Ayrıca, muazzam petrol zenginliğine sahip ve geçen yılki 75 milyar dolarlık harcamasıyla askeri harcama açısından beşinci sırada yer alıyor.

Ancak, bu gerçekler ile sınırlı kalmadı. İsrail, bu kez, normalleşme için şartlar öne süren bir ülke ile karşı karşıya buldu kendini. Bu şartlar hem İsrail'in hem de ABD'nin yerine getirme taahhüdünü gerektiriyor. Bu, İsrail'in önceki Arap devletleri ile normalleşme deneyimlerinde alışkın olmadığı bir gelişme. Çoğu Arap ülkesinin, İsrail'in kuruluşundan (1948) bu yana, farklı şekillerde de olsa, sessiz veya fiili bir normalleşme içinde olduğu doğru olsa da özellikle 1967 Haziran Savaşı'ndan sonra, varlığına karşı savaştan (en azından sözde), işgal ettiği Arap topraklarına karşı savaşa geçişle, İsrail'in varlığını kabul ettiği anlamına geliyor.

Normalleşme şartları

İsraillileri en çok ilgilendiren, İsrail ve ABD'nin Suudi Arabistan ile normalleşme şartlarının tek bir paket olması ve bunun bilinen normalleşme deneyimlerinden farklı bir emsal. Suudi Arabistan'ın elinde örneğin, ABD'nin petrol ihracatı taleplerini geri çevirmesi gibi kullandığı ve kullanabileceği birçok kart var. Bu, Çin ile ilişkilerinin güçlendirilmesi, Ukrayna savaşı konusundaki tutumu ve ABD-Rusya çatışmasını da kapsıyor.

İsrailli analist Michael Harari'ye göre, Suudi Arabistan'ın talepleri veya şartları arasında ABD’den, ‘İran'a karşı caydırıcı olacak NATO tarzı bir savunma şemsiyesi, makul olarak ABD ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın gözetimi altında olabilecek sivil bir nükleer reaktör, son derece gelişmiş bir ABD silahına erişim imkânı ve Filistin-İsrail bağlamında yapıcı adımlar da’ bulunuyor. (Maariv - 11/8/2023)

Bu koşullar uluslararası ve Filistin niteliğiyle İsrail'in hükümeti ve muhalefetiyle bu yönde ilerleyemeyeceğini gösteriyor. Çünkü bunların karşılanması, Suudi Arabistan'ı ABD için siyasi, ekonomik ve askerî açıdan özel bir konuma sahip bir ülke haline getirecek. İsrail'in konumunu ve özellikle de bölgedeki nükleer güç üzerindeki tekelini kırmakla ilgili olarak çıkarlarını zarara uğratacaktır. Bu da İsrail'in stratejik ulusal güvenliği için bir tehdit oluşturuyor.

Ancak bu şartlarda Netanyahu hükümetinin sorunu, İsrail'in tepkilerine ek olarak, içeride kritik bir dönemde, Tel Aviv ile Washington yönetimi arasında bir gerilim yaşandığı bir zamanda gelmesi ve ABD'nin istekleriyle birçok alanda kesişmesi. Çünkü uluslararası ve bölgesel düzeyde ve Rusya, Çin ve İran karşısında çıkarları, öncelikleri ve politikalarıyla tutarlı.

İsrail'in Çin'in bölgedeki konumunu zayıflatmaya, İran'ı izole etmeye ve Suudi Arabistan'a bölgesel ve uluslararası düzeyde siyasi ve ekonomik olarak yatırım yapmaya katkıda bulunacak rolünü oynaması gereken İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşme konusunda ABD’nin çıkarı olduğu anlamına geliyor. Bu, Filistin meselesi de dahil olmak üzere, ihtiyaçlarını az ya da çok karşılamaya hazırlanarak yapılır. İsrail, bu konuda bir miktar taviz verebilir, ancak her durumda Filistinlilerin durumlarını iyileştirmek için adımlar atmalı, Batı Şeria ve Kudüs'teki yerleşim faaliyetlerini dondurmalı ve oradaki bölgeleri (örneğin C Bölgesi) resmen ilhak etmeye yönelik herhangi bir adımdan kaçınmalıdır.

Her halükârda, önceki deneyimlere bakılırsa, İsrail herhangi bir zor yükümlülükten kaçmaya çalışacaktır. Bu, daha önce de oldu. Örneğin, Madrid Konferansı'ndan çıkan çok taraflı müzakerelerde ve 1990'ların başındaki Ortadoğu zirvelerinde, ‘Yeni Ortadoğu’ projesi kapsamında Arap-İsrail iş birliği için yollar bulmaya odaklanıldı. İsrail, son 30 yılda Filistinliler ile uzlaşmada kendisinden istenen taahhütleri yerine getirmeyi reddederek bunu tekrarladı. Ayrıca, eski ABD Başkanı George W. Bush'un (Oğul) önerdiği 2003 Yol Haritasını feshederek aynı şeyi yaptı. 2002'deki Arap Barış Girişimi'ni şiddetle reddetmesini de tabii ki buna bir örnek teşkil ediyor.

Her halükârda ve önceki deneyimlere dayanarak, İsrail her türlü zorlu yükümlülükten kaçınmaya çalışacaktır ve bu daha önce örneğin Madrid Konferansı'ndan çıkan çok taraflı müzakerelerde de yaşanmıştı.

Aslında, İsrail, kendi içinde sorunlu olan akımlarını birleştiremeyen bir ülke. Bu, mevcut krizinde, dindar/doğulu ve laik/batılılar arasındaki bölünme ve kutuplaşmada görülebilir. İsrail, Filistinli vatandaşlarıyla veya Filistin halkının bir kısmı için bir toprak parçasında bir devlete razı olan Filistin Yönetimi ile de uzlaşamıyor. İsrail, herhangi bir şartı reddederken veya bunları göz ardı ederken, ABD'nin ona olan sempatisine ve politikalarını, ne olursa olsun, korumasına güvenmeye devam edecek. Ayrıca, bazı Arap rejimlerinin, İran'ın Körfez bölgesi, Irak, Suriye ve Lübnan'daki nüfuzunun artmasından kaynaklanan riskler altında, onunla karşılıksız normalleşmeye istekli olduğu, zayıf ve dağınık Arap tutumuna da güvenecek.

Şaşkınlık ve çaresizlik arasında

Şarku’l Avsat’ın Al Majalla’dan aktardığına göre bu bağlamda, Filistin Yönetimi, Arap-İsrail ilişkilerinin çevresindeki değişimler karşısında şaşkın ve çaresiz görünüyor. Filistin yönetimi, 1967'de işgal edilen topraklarda, yani Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde bir Filistin devleti kurmayı amaçlayan programını onlarca yıldır sınırladı. İsrail'in tanınmasını da buna dahildi. Bu, Filistin yönetiminin, Beyrut'taki Arap Zirvesi Konferansı'nda (2002) barış karşılığında normalleşme fikrinin benimsenmesiyle kanıtlandığı gibi, İsrail ile ilişkilerde Arap değişiminin önünü açmış veya kolaylaştırmış gibi görünmesine neden oldu. Bugün Filistin yönetimi, İsrail ile Arap ilişkilerindeki herhangi bir açılımın, Filistinlilerin haklarına, yani gerçekte sadece bir kısmının kendi kaderini tayin etme hakkına, yani Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde bir devlet kurmasına cevap vermesini talep ediyor.

Bu alandaki sorun, Filistin söylemlerinin, yani Filistin Özerk Yönetimi'nin kurulmasından önce, ‘barış Filistin'den başlar’ fikrine dayanmasıdır. Bu, Filistin'in Arap milletinin merkezi meselesi olduğu anlamına gelir. Ancak bu fikir pratikte kanıtlanmadı ve hatta teorik olarak geçerliliğini yitirdi. Filistinlilerden ve onların davalarından izole edilerek İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesinin mümkün olduğu görüldü. Bu, 2018'de imzalanan normalleşme anlaşmaları (Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Fas ve Sudan ile) ile gerçekleşti. Bu sırada Filistin Yönetimi, anlaşmalardan memnun olmasa da hiçbir şey yapamadı.

Fotoğraf Altı:  Andrei Cojocaru
Andrei Cojocaru

Genel olarak, Filistin Yönetimi, Suudi Arabistan liderliğinden, endişelerini hafifletecek için birçok işaret veya güvence aldı. Bu güvenceler, Suudi Arabistan'ın İsrail ile bedelsiz herhangi bir normalleşme adımı atılmayacağını içeriyor. Suudi Arabistan'ın Filistin Yönetimi'nde bir temsilci ataması ve Kudüs'te bir konsolosluk açması da bu güvencelere örnek olarak gösterilebilir. Suudi Arabistan ayrıca, Filistin'deki iki ana fraksiyonun (Fetih ve Hamas) bir araya gelmesine ev sahipliği yaptı. Ayrıca, Suudi Arabistan, İsrail ile ilişkileri normalleştirmenin bir koşulunun, Filistin ile bir anlaşmaya varılması ve İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarını durdurması olduğunu defalarca vurguladı. Bu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Riyad'a yaptığı çoklu ziyaretler ve Suudi Arabistan Yönetimi ile yaptığı görüşmelerde de tekrarlandı.

Ancak, Suudi Arabistan'ın Filistinlilere verdiği en önemli güvence, geçtiğimiz Mayıs ayında Cidde'de düzenlenen Arap Zirvesi'nin sonuç bildirgesinde yer aldı. Bildirge, Filistin davasının merkeziliğini ve Filistin davası için kapsamlı ve adil bir çözümü, Arap Barış Girişimi ve uluslararası kararlar temelinde, 1967 sınırları içinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti'nin kurulmasını sağlayacak şekilde yineledi.

Bağımsız Filistinli entelektüeller, akademisyenler ve politikacılar, geçtiğimiz Haziran ayında Suudi Yönetimine hitaben yazılan bir mektupta, Filistin liderliğindeki kafa karışıklığını ve ortaya çıkan resmi boşluğu örtbas eden, ancak popüler düzeyde, bağımsız Filistinli entelektüeller, akademisyenler ve politikacılardan oluşan farklı bir Filistin tutumu ortaya çıktı. Mektupta ‘Filistin halkının, Filistin davasının çözümü olmadan İsrail varlığıyla normalleşmeyi reddeden Suudi Arabistan'ın tutumuna olan güveni ve umudu’ vurgulanıyordu. Ayrıca, ‘ABD ve İsrail baskısı’ kınanarak bu baskının ‘Filistinlilerin meşru haklarını feda etmek ve onlara boyun eğdirmek için bedelsiz normalleşmeyi sürdürmek istediği’ ifade edildi. Son olarak, "Suudi Arabistan'ın, sahip olduğu bölgesel, küresel, dini konumu, zenginlikleri, siyasi coğrafyası ve çeşitli uluslararası ilişkileri nedeniyle İsrail'e ve onunla normalleşmeye ihtiyacı olmadığı" vurgulandı.

Filistinlilerin, İsrail, Arap ülkeleri ve uluslararası alanda neredeyse siyasi denklemlerin dışında kaldıkları açık. Filistinliler, son derece zayıf, dağınık, hayal kırıklığına uğramış ve bölünmüş durumdalar. Ayrıca, Filistin siyasi sisteminde derin bir kriz var. Bu kriz, siyasi varlıklarının meşruiyetinin ve güncelliğinin aşınmasından kaynaklanıyor. Bu krize, Filistinlilerin ortak bir ulusal vizyondan yoksun olmaları da katkıda bulunuyor. Bu durum, Filistin ulusal hareketinin bir kurtuluş hareketinden işgal altındaki bir otoriteye, İsrail tarafından kısıtlanan ve Arap ve yabancı ülkelerden gelen dış siyasi ve maddi desteğe bağımlı bir otoriteye dönüşmesiyle daha da kötüleşti.

Dolayısıyla böyle bir durumda, Filistin Yönetimi’nin Arap dünyasında ve özellikle Arap-İsrail ilişkilerinde gündemini dayatması zor olacaktır. Özellikle, mevcut uluslararası ve bölgesel çatışmalarda kutuplaşmanın artmasıyla, Filistin liderliğinin bu çatışmalardan kendi lehine fayda sağlaması da zor olacaktır.

* Bu analiz Şarku’l Avsat tarafından Londra merkezli Al Majalla dergisinden tercüme edilmiştir.Suudi Arabistan Turizm Bakanı, Riyad’da düzenlenen Dünya Turizm Günü etkinliklerinin açılışını yaptı

Suudi Arabistan Turizm Bakanı Sayın Ahmed El-Hatib açılış konuşması yapıyor (Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Turizm Bakanı Sayın Ahmed El-Hatib açılış konuşması yapıyor (Şarku’l Avsat)
TT

Suudi Arabistan Turizm Bakanı, Riyad’da düzenlenen Dünya Turizm Günü etkinliklerinin açılışını yaptı

Suudi Arabistan Turizm Bakanı Sayın Ahmed El-Hatib açılış konuşması yapıyor (Şarku’l Avsat)
Suudi Arabistan Turizm Bakanı Sayın Ahmed El-Hatib açılış konuşması yapıyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Turizm Bakanı Sayın Ahmed El-Hatib, başkent Riyad’da düzenlenen Dünya Turizm Günü etkinliklerinin açılışında, turizm sektöründen liderleri memnuniyetle karşıladı.

Turizm Bakanı açılış konuşmasında, “Suudi misafirperverliğimizle, ülkede ilk kez Dünya Turizm Günü’nü birlikte karşılıyoruz” dedi.

Hatib ayrıca, Dünya Turizm Günü etkinliklerini, turizm sektöründe 43 yılın en önemli etkinliği olarak nitelendirdi.

120 ülkeden 500’den fazla hükümet yetkilisi, sektör lideri ve uzman, küresel iş birliğini geliştirmek amacıyla Dünya Turizm Günü etkinliklerine katılıyor.

Söz konusu etkinliklerde, Suudi Arabistan’da ve küresel olarak turizm sektöründeki avantajlar ve zorluklar da ele alınacak.


Suudi Arabistan, barış sürecini canlandırma çabalarının ‘bağımsız bir Filistin devletinin’ kurulmasına katkıda bulunmasını bekliyor

Veliaht Prens Muhammed bin Selman Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)
Veliaht Prens Muhammed bin Selman Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)
TT

Suudi Arabistan, barış sürecini canlandırma çabalarının ‘bağımsız bir Filistin devletinin’ kurulmasına katkıda bulunmasını bekliyor

Veliaht Prens Muhammed bin Selman Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)
Veliaht Prens Muhammed bin Selman Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Başbakan ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlığında dün Neom şehrinde toplandı.

Bakanlar Kurulu, barış sürecini yeniden canlandırma çabalarının, Ortadoğu’da güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunacağına dair umudu ifade etti.

Suudi Arabistan, Arap Birliği ve Avrupa Birliği (AB) tarafından Mısır ve Ürdün ile işbirliği içinde başlatılan barış sürecini yeniden canlandırma çabaları, uluslararası meşruiyet kararları ve Arap Barış Girişimi uyarınca, 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını amaçlıyor.

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın, Viyana’da düzenlenen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Konferansı’nda ifade ettiği gibi, nükleer teknolojilerin insanlığın hizmetine sunulması amacıyla uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesine verilen destek ve özellikle nükleer silahlardan arınmış bir dünyaya ulaşmak için Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması hükümlerinin uygulanmasının önemi yinelendi.

Veliaht Prens, ülkenin 93. Milli Gün’ü nedeniyle tebrik eden kardeş ve dost ülkelerin liderlerine teşekkür etti.

Görsel kaldırıldı.
Veliaht Prens Muhammed bin Selman Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti (SPA)

Toplantıda, Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılımının sonuçları ele alındı.

Enformasyon Bakanı Selman Dusari’nin toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya yaptığı açıklamaya göre, Suudi Arabistan’ın Asya Yüksek Denetim Kurumları Teşkilatı’nın (ASOSAI) başkanlığını kazanması ve Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) Konsey üyeliğini elde etmesine övgüde bulunuldu.

Bu başarıların, ülkenin kolektif çalışmayı geliştirmeyi ve yeni boyutlara taşımayı amaçlayan katkıları ve girişimleri nedeniyle küresel düzeyde aldığı takdirin bir göstergesi olduğunun altı çizildi.

Bakanlar Kurulu, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO), ülkenin kendine özgü zengin miras mirasını yansıtan Uruq Bani Ma’arid Koruma Alanı’nı Dünya Mirası Listesi’ne dahil etmesini memnuniyetle karşıladı.

Toplantıda, Suudi Arabistan hükümeti ile Finlandiya hükümeti arasında enerji alanında işbirliğini öngören mutabakat zaptı hakkında Finlandiya tarafıyla görüşmesi için Enerji Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan ile Kırgızistan arasında savunma alanında işbirliğine ilişkin anlaşma hakkında görüşmek üzere Savunma Bakanı yetkilendirildi.

Toplantıda, Suudi Arabistan-Cezayir Yüksek Koordinasyon Konseyi’nin kurulmasına ilişkin anlaşma onaylandı.

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı ile Tayland Kültür Bakanlığı arasında kültürel alanda işbirliğine yönelik mutabakat zaptı hakkında karşı tarafla görüşmesi için Kültür Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan Çevre, Su ve Cezayir Tarım Bakanlığı ile Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı arasında işbirliğini öngören mutabakat zaptı taslağını Cezayir tarafıyla görüşmek üzere Çevre, Su ve Tarım Bakanı yetkilendirildi.

Suudi Arabistan hükümeti ile Kuveyt hükümeti arasında varılan, demiryolu bağlantısı projesine ilişkin anlaşma onaylandı.

Suudi Arabistan Ekonomi ve Planlama Bakanlığı ile Endonezya Ekonomi Koordinasyon Bakanlığı arasında işbirliğini içeren mutabakat zaptı hakkında görüşmelerde bulunması için Ekonomi ve Planlama Bakanı’na yetki verildi.

Suudi Arabistan ve Katar arasında, dijital hükümet, rekabet, toy kuşlarının korunması, deniz suyunun tuzdan arındırılması ve tüketicinin korunması alanında bir taslak yürütme programı alanlarında işbirliğine yönelik anlaşma hakkında görüşmelerin sürmesine karar verildi.

Suudi Arabistan ile Ürdün arasında ihracatın geliştirilmesi alanında işbirliğine yönelik anlaşma hakkında karşı tarafla görüşmesi için Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı’na yetki verildi.

Toplantıda, ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.


Suudi Arabistan’ın Filistin’e büyükelçi ataması ‘barışı destekleyen Riyad-Ramallah yolunun’ başlangıcı mı?

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, dün Ramallah’ta Suudi Arabistan Büyükelçisi Nayif Bender es-Sudeyri’nin güven mektubunu aldı (AP)
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, dün Ramallah’ta Suudi Arabistan Büyükelçisi Nayif Bender es-Sudeyri’nin güven mektubunu aldı (AP)
TT

Suudi Arabistan’ın Filistin’e büyükelçi ataması ‘barışı destekleyen Riyad-Ramallah yolunun’ başlangıcı mı?

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, dün Ramallah’ta Suudi Arabistan Büyükelçisi Nayif Bender es-Sudeyri’nin güven mektubunu aldı (AP)
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, dün Ramallah’ta Suudi Arabistan Büyükelçisi Nayif Bender es-Sudeyri’nin güven mektubunu aldı (AP)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman başkanlığında dün toplanan Bakanlar Kurulu, barış sürecini yeniden canlandırma çabalarının, bağımsız bir Filistin devletinin kurulması yoluyla Ortadoğu’da güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunacağına dair umudu ifade etti.

Aynı bağlamda, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas dün Ramallah’ta, Suudi Arabistan’ın Filistin’deki ilk yerleşik olmayan Büyükelçisi ve aynı zamanda Kudüs’teki ilk yerleşik olmayan Başkonsolosu olarak Nayif Bender es-Sudeyri’nin güven mektubunu teslim aldı.

Sudayri’nin ziyareti, ‘Oslo Anlaşmaları’ sonrasında Filistin Yönetimi’nin kurulmasından bu yana Filistin topraklarına Suudi Arabistan’dan ilk resmi ziyaret oldu.

Bu adım, barışı destekleme amaçlı Riyad-Ramallah yolunun başlangıcı olarak kabul edildi.

Sudayri yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Arap Barış Girişimi’ni gelecekteki herhangi bir anlaşmanın ana noktası olarak gördüğünü belirtti.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El Maliki ile görüşen Sudayri, uluslararası meşruiyet ve iki devletli çözüm temelinde Filistin meselesinin ve başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde Filistin devletinin kurulmasının Suudi Arabistan için önemini vurguladı.

Abbas, Sudayri’yi memnuniyetle karşılayarak, Filistin’e yaptığı önemli ziyarete övgüde bulundu.

Filistin Devlet Başkanı, bu adımın, iki ülke ve halklar arasındaki güçlü kardeşlik ilişkilerinin güçlendirilmesine katkıda bulunacağını da sözlerine ekledi.


Suudi Arabistan Veliaht Prensi, hayatını kaybeden askerler için Bahreyn Kralı’na başsağlığı diledi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife (SPA)
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife (SPA)
TT

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, hayatını kaybeden askerler için Bahreyn Kralı’na başsağlığı diledi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife (SPA)
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife (SPA)

Suudi Arabistan Başbakanı ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife ile dün telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Veliaht Prens, Husilerin Yemen sınırındaki Suudi Arabistan topraklarına yönelik saldırısında hayatını kaybeden iki Bahreyn askeri için taziye dileklerinde bulunarak, yaralılara acil şifalar diledi.

Söz konusu askerler, Umudu Yeniden Kurma Operasyonu’na katılan Arap Koalisyon güçlerinin bir parçası olarak, Suudi Arabistan’ın güney sınırında konuşlanmıştı.

Bahreyn Kralı ise, şehitlere, yaralılara, Bahreyn hükümetine ve halkına yönelik samimi duygularından dolayı Veliaht Prens’e teşekkür ederek, Bahreyn’in vatani görevlerini yerine getirirken şehit düşen iki askerle gurur duyduğunu ifade etti.


Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı bugün Doha’da Katar Emiri ile görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani (KUNA)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani (KUNA)
TT

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı bugün Doha’da Katar Emiri ile görüştü

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani (KUNA)
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani (KUNA)

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ve beraberindeki heyetini bugün başkenti Doha’da kabul etti.

Suudi Bakan, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ve ortak ilgi alanlarının yanı sıra iki ülke arasında ilişkileri geliştirme yollarının ele alındığı görüşmede, Suudi liderliğinin selamlarını Katar Emiri’ne iletti.

Prens Faysal ve Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani’nin görüşmesinde de, işbirliği fırsatlarının yanı sıra iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme yolları görüşüldü.

XCS
Suudi Arabistan-Katar Koordinasyon Konseyi Siyasi Komitesi ve İcra Komitesi toplantıları Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirildi (SPA)

Prens Faysal ve Şeyh Muhammed bin Abdurrahman’ın başkanlığında, bugün başkent Doha’da, Suudi Arabistan-Katar Koordinasyon Konseyi Siyasi Komitesi ve İcra Komitesi toplantıları yapıldı.

Taraflar toplantıda, Koordinasyon Konseyi alt komiteleri ve çalışma ekipleri arasındaki mevcut işbirliği ve koordinasyona övgüde bulunarak, iki ülkenin çıkarlarına ulaşmak amacıyla bunun sürdürülmesinin önemini vurguladı.


Rabıta, Moritanya'da kalkınma ve yardım projeleri başlattı

Genel Sekreter, Moritanya hükümetinden çok sayıda yetkili ve temsilcinin katılımıyla tıp merkezinin açılışını yaptı (Şarku’l Avsat)
Genel Sekreter, Moritanya hükümetinden çok sayıda yetkili ve temsilcinin katılımıyla tıp merkezinin açılışını yaptı (Şarku’l Avsat)
TT

Rabıta, Moritanya'da kalkınma ve yardım projeleri başlattı

Genel Sekreter, Moritanya hükümetinden çok sayıda yetkili ve temsilcinin katılımıyla tıp merkezinin açılışını yaptı (Şarku’l Avsat)
Genel Sekreter, Moritanya hükümetinden çok sayıda yetkili ve temsilcinin katılımıyla tıp merkezinin açılışını yaptı (Şarku’l Avsat)

Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri ve Müslüman Alimler Birliği Başkanı Şeyh Dr. Muhammed bin Abdulkerim el-İsa, Moritanya'nın başkenti Nuakşot’ta yardım ve kalkınma projelerinin açılışını gerçekleştirdi. Dünya İslam Birliği’nin Nuakşot’ta Ulu Camii'nin kurulmasına yönelik projesinin son aşamasını inceleyen İsa, cami tesislerini, çevre düzenlemelerini, yüksek mühendislik ve kalite standartlarını denetledi.

DSVF
İsa, Dünya İslam Birliği’nin Nuakşot’ta Ulu Camii'nin kurulmasına yönelik projesini inceledi (Şarku’l Avsat)

Birkaç gün sürecek resmi Moritanya ziyareti kapsamında Nuakşot’a gelen İsa, burada Moritanya İslam İşleri Bakanı, ülkenin önde gelen alimleri ve hükümet üyeleri tarafından karşılandı. Moritanya hükümetinden üst düzey yöneticilerin ve toplumun katılımıyla düzenlenen büyük kutlamayla birliğin gelişmiş tıp merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Merkezin tesislerini gezerek bilgi alan İsa, Rabıta’nın girişimlerini, sağlık projelerini ve tıbbi programları uygulamaya yönelik çalışmaları inceledi. Rabıta’nın tedavi etmekle yükümlü olduğu sağlık durumlarını kontrol eden İsa, yeni kurulan Göz Hastalıkları Bölümü ve İhtisas Klinikleri tesislerinde de incelemelerde bulundu.

TJ
İsa, yetim ödenekleri dağıtımına katıldı (Şarku’l Avsat)

Yetimler, Rabıta’nın özel programı kapsamında kendilerine güvenlik, bakım, sağlık ve eğitim programları sağlayan yıllık ödeneklerin teslim edilmesi vesilesiyle bir araya geldi. İsa’nın açılışını yaptığı bu program, Afrika'da on binlerce yetime hizmet veriyor. İsa aynı zamanda dul kadınlara verilen evlerin anahtarlarını teslim etti. Bu gelişme, ilgili devlet kurumlarıyla resmi koordinasyon ve Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı bir dizi uluslararası kuruluşun işbirliğiyle gerçekleşti.

RGTH
İsa, Rabıta tarafından finanse edilen projelerin temel taşının atılması sırasında (Şarku’l Avsat)

İsa, Rabıta’nın her ülkedeki devlet kurumları ve BM’ye bağlı uluslararası kuruluşlarla koordinasyon ve işbirliği içinde yürüttüğü hayır çalışmalarının Rabıta’nın görevleri arasında yer aldığını söyledi. Zira iyilik yapmanın İslami ve insani görev olduğunu vurguladı. Aynı zamanda Dünya İslam Birliği’nin Suudi Arabistan Krallığı'nın İslam dünyasına kazandırdığı hayırlardan biri olduğunu, genel olarak insani çalışmalar bağlamında tüm insanlığa bir armağan olduğunu belirtti.


Suudi Arabistan’da yolsuzlukla mücadele ödünsüz sürüyor

Nazaha, yolsuzlukla mücadelenin sistemin gerektirdiği gibi ödün vermeden sürdüğünü açıkladı (Şarku’l Avsat)
Nazaha, yolsuzlukla mücadelenin sistemin gerektirdiği gibi ödün vermeden sürdüğünü açıkladı (Şarku’l Avsat)
TT

Suudi Arabistan’da yolsuzlukla mücadele ödünsüz sürüyor

Nazaha, yolsuzlukla mücadelenin sistemin gerektirdiği gibi ödün vermeden sürdüğünü açıkladı (Şarku’l Avsat)
Nazaha, yolsuzlukla mücadelenin sistemin gerektirdiği gibi ödün vermeden sürdüğünü açıkladı (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Denetleme ve Yolsuzlukla Mücadele Kurumu (Nazaha), son dönemde başlattığı ceza davalarına karışan memurlar, iş insanları ve hükümet çalışanlarının açığa alındığını duyurdu.

Nazaha tarafından açıklanan davalar kapsamında gözaltına alınanların suçları şunlar; Bir ceza mahkemesi çalışanı ile bir avukat, devam eden bir davada bir vatandaşın beraat kararının onaylanması karşılığında 1 milyon 500 bin riyal aldı. Aynı mahkemede davaya bakan hakim 1 milyon riyal almaktan gözaltına alındı. Bir iş insanı, finansman bankasının bir çalışanının yardımıyla, para karşılığında hayali proje sözleşmeleri sunarak 100 milyon riyalden fazla banka finansmanı elde etti. Bölge emirliklerinden birinin hizmet dairesi müdürü, tanıdıklarından birine ait ticari bir kuruluşa proje vermesi karşılığında 12 milyon riyal aldı. Hali hazırda hukuk firması sahibi olan ve 11 milyon riyallik ticari davası devam eden ticari işletmenin sahibi, kendi lehine rapor vermesi için 180 bin riyal verdi. Bir vatandaş ise hukuk firmasının sahibinden rapor karşılığında 170 bin riyal aldı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Nazaha, Sivil Savunma Doğrudan Satın Alma Komitesi başkanı olarak görev yapan yarbay rütbesindeki bir subayın, ticari bir kuruluşa doğrudan sertifika verilmesi ve işlemlerin kolaylaştırılması karşılığında 509 bin riyal elde ettiği gerekçesiyle açığa alındığını açıkladı. Devlet hastanesinde çalışan bir doktor ise hastalara ücretsiz verilen ve satış amacı olmayan ilaçları kaçırmaktan suçlu bulundu. Sağlık İşleri’nde çalışan bir kişi, tıbbi sınıflandırmasını niteliklerine uymayacak şekilde değiştirmesi karşılığında kadın ve erkek yabancı bir doktordan 71 bin riyal aldı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı İşletme ve Bakım Daire Başkanı olarak görev yapan albay rütbesindeki bir memurun, 5 milyon 260 bin 500 riyal tutarındaki bir projenin tamamlanması karşılığında bir iş adamından kendi adına tescilli bir arsanın değeri olan 920 bin riyali aldığı gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldığı aktarıldı. Asayiş'ten 3 astsubay ise çalıştıkları polis karakollarındaki emanet kasalarından 877 bin 522 riyal ele geçirmek suçundan tutuklandı. Devlet hastanesindeki bir kasiyer 117 bin 571 ele geçirmesi suçlamasıyla tutuklandı. Savunma Bakanlığı ile sözleşme yapan ticari bir kuruluşta çalışan biri, kendisine 10 milyon riyal değerindeki sözleşmenin uygulanmasındaki ihlallerin göz ardı edilmesi karşılığında 82 bin riyal almaktan suçlandı.

Bir belediye çalışanı ile mühendislik müşavirlik bürosunda çalışan bir komisyoncu, usulsüz olarak 4 inşaat ruhsatı almaları karşılığında, anlaşmaya varılan 60 bin riyalden 30 bin riyalini aldıkları an suçüstü yakalandı.

Nazaha, bir belediye çalışanının, yasadışı bir ticari mağazayı kapattıktan sonra yeniden açması karşılığında 7 bin riyal alırken suçüstü tutuklandığını bildirdi. Emirliklerin birinde çalışan biri, bir vatandaşı işe alma karşılığında verilen 10 bin riyalde 6 bin riyali aldı. İkamet sistemini ihlal eden bir gurbetçi ise, ikamet eden bir kişiden kimlik alması karşılığında 50 bin riyal ödeme suçlamasıyla uzaklaştırma aldı.

Bir vatandaş ise, ceza davası devam eden 3 sakinin serbest bırakılması karşılığında 10 bin riyalden 2 bin riyalini bir güvenlik görevlisine teslim etmesi üzerine suçüstü yakalandı. Pasaport Dairesi'nde çalışan iki asker, bir kara limanında, uzaklaştırma cezası alan bir sakinden eşi için sahte giriş-çıkış işlemleri yapma karşılığında meblağ aldıkları gerekçesiyle tutuklandı.

Nazaha, zimmetine para geçiren ve kişisel çıkarı için makamını kullanan, çalıştığı kurumdan ayrıldıktan sonra bile kamunun çıkarlarına zarar veren kişileri takip ve kontrole devam edeceklerini açıkladı. Mali ve idari yolsuzluk vakalarının zaman aşımına uğramaması için özel çaba sarf edildiğini vurgulayan Nazaha, kuralları ihlal edenler için yasanın öngördüğü hükümlerin gönül rahatlığıyla uygulanacağının altını çizdi.


Suudi Arabistan’ın Filistin Büyükelçisi Batı Şeria’ya gitti

TT

Suudi Arabistan’ın Filistin Büyükelçisi Batı Şeria’ya gitti

Sudayri güven mektubunu Filistin’in Diplomasi Müsteşarı Mecdi el-Halidi’ye sundu (AP)
Sudayri güven mektubunu Filistin’in Diplomasi Müsteşarı Mecdi el-Halidi’ye sundu (AP)

Suudi Arabistan’ın Kudüs Başkonsolosu Nayif es-Sudayri, bugün beraberindeki bir heyetle işgal altındaki Batı Şeria’ya gitti.

Filistin Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, “Resmi güven mektubunu birkaç gün içinde Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a sunacak olan Suudi Arabistan’ın Filistin Büyükelçisi’ni memnuniyetle karşılıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, “Bu ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirmek, geliştirmek ve tüm alanlarda ortak işbirliği için daha fazla ufuk açmak için tarihi bir adımdır” denildi.

Bakanlık, Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selma liderliğindeki Suudi Arabistan’ın, Filistin halkının adil ve meşru ulusal haklarını tüm forumlarda destekleme konusundaki samimi kardeşlik tutumunun takdir edildiğini de vurguladı.

Bu, Sudayri’nin Suudi Arabistan’ın Filistin’deki ilk yerleşik olmayan Büyükelçisi ve Kudüs Başkonsolosu olarak atandığını duyurmasından bu yana, üst düzey bir Suudi yetkilinin Filistin topraklarına yaptığı ilk ziyaret oldu.

Büyükelçi Sudayri atama kararının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Bu adım önemlidir ve Kral Selman bin Abdulaziz ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Filistin devletindeki kardeşlerle ilişkileri güçlendirme konusundaki kararlılığı açısından büyük anlamlara sahiptir. Bu adımın, Filistinlilere ilişkilerin düzenlenmesinde ve onlara siyasi, ekonomik ve sosyal her alanda resmi bir ivme kazandırılmasında fayda sağlayacak sonuçları vardır. İlişkilerin eskisi gibi ve daha da iyi olmasını bekliyoruz.

Suudi Arabistan’ın Ürdün Büyükelçisi Sudayri, 12 Ağustos’ta Riyad’ın Filistin’deki ilk yerleşik olmayan Büyükelçisi ve aynı zamanda Kudüs’teki ilk yerleşik olmayan Başkonsolosu olarak, güven mektubunu Filistin’in Diplomasi Müsteşarı Mecdi el-Halidi’ye sunmuştu.


Ankara'da Suudi Arabistan Milli Günü kutlaması: Kabine üyelerinden ve büyükelçiden işbirliği mesajları

(Independent Türkçe)
(Independent Türkçe)
TT

Ankara'da Suudi Arabistan Milli Günü kutlaması: Kabine üyelerinden ve büyükelçiden işbirliği mesajları

(Independent Türkçe)
(Independent Türkçe)

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliğince düzenlenen resepsiyona, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi olarak atanan Fahad bin Assaad Abu Al-Nasr, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Ankara Büyükelçisi olarak atanan Abu Al-Nasr'ın mesajını Büyükelçi Müsteşarı Muhammed Alharbi okudu.

Kutlamada konuşan Suudi Arabistan Büyükelçisi Büyükelçi Sayın Fahad bin Abu Al-Nasr, davetlerine icabet eden bakanlara ve katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

Davetimizi kabul edip Suudi Arabistan Krallığı’nın 93. Milli Gün kutlamalarımıza katılımınızdan dolayı hepinize en içten minnet ve şükranlarımı sunmaktan memnuniyet duyarım. Bu tarihi günde Kurucu Kral Abdulaziz Bin Abdurrahman (Allah toprağını bol etsin) tevhid sancağı altında bu büyük oluşumu bütünleştirmiştir.

Ardından Onun evlatları, ülkenin dış siyasetinde  İslam’a ve Müslümanlara hizmeti, Harameyn-i Şerifeyn’e yönelik ilgi ve önemi, uluslararası barış ve güvenliğin güçlendirilmesi ve dünya dayanışmasının  sağlamlaştırılmasını ana amaç edinen bu kıymetli yaklaşımı devam ettirmişlerdir. Bu yaklaşımda hoşgörü, barışın yaygınlaşması ve şiddetten uzak durulması temeline dayalı metottan ilham alınmıştır. 

Harameyn-i Şerifeyn’in diyarı ve vahiyin indiği yer Suudi Arabistan Krallığı'dır ve her gün yaklaşık iki milyar Müslüman Mekke'ye yönelmektedir. Ayrıca dünyanın dört bir yanından Müslümanlar Hac ve Umre ibadetlerini yerine getirmek ve Mescid-i Nebevi’yi ziyaret etmek için Suudi Arabistan’a gelmektedir.

Krallık aynı zamanda ‘hayal edip gerçekleştiriyoruz’ sloganıyla iddialı bir ümmetin vizyonu olan 2030 Vizyonu ışığında seçkin bir stratejik konum, öncü yatırım gücü ve Arap ve İslami derinlik gibi Allah’ın kendisine bahşettiği güç ve imkanları değerlendirerek programlar hazırlamak ve girişimler başlatmak için çalışmalar yürütmüştür. 

Bu programlardan belki de en öne çıkanları: Altes Prens Muhammed bin Selman'ın (Allah Onu Korusun) büyük yatırım fırsatları sağlayacak, bölgede ve dünyada olumlu etki bırakacak “Yeşil Suudi Arabistan” ve “Yeşil Orta Doğu” girişimleridir. Yenilenebilir enerjinin doğuşuyla birlikte Türkiye'nin de memnuniyetle karşıladığı bu iki girişim, Krallığın küresel ölçekte sürdürülebilirlik alanında lider olma arzusunu destekleyecektir.Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan yüz yıl sonra, önümüzdeki Ekim ayında Türkiye'nin yeni yüzüncü yılına başlarken, Krallık ortak vizyonları gerçekleştirmek, iki ülke arasında daha fazla işbirliği yapmak ve "hayal edip gerçekleştiren" gençlerimizin ilerlemesini sağlamak için birlikte çalışmayı beklemektedir.

Buradan Suudi Arabistan Krallığı’nın 2030 Uluslararası Expo Fuarına Evsahipliği yapması için adaylığı hususunda verdiği destekten dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne şükranlarımı sunuyorum. Gençliğinin enerjisi ve arzusunu arkasına alan dünya şehirlerinden biri olmak ve bu uluslararası fuara ev sahipliği yapmak için en iyi seviyeyi yakalamak üzere Suudi Arabistan Krallığı'nın başkenti Riyad şehrinden başlayan bu yolculuğu takdir ediyorum. Ayrıca Suudi Arabistan Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki tarihi ilişkileri övgüyle anıyorum. Bu ilişkiler Veliaht Prens, Bakanlar Kurulu Başkanı Mohammed b. Salman’ın (Allah Onu Korusun) 2022 Haziran ayında Ankara’ya  gerçekleştirdiği ziyaretle taçlandırılmış ve iki ülke arasında her alanda işbirliğinin derinleştirilmesiyle sonuçlanmıştır. Ayrıca Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yılın temmuz ayında Cidde’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında doğrudan yatırım, savunma sanayi, enerji, savunma ve haberleşme alanlarında 9 anlaşmanın imzalanmasına tanıklık edilmiştir. İki ülke arasında gerçekleştirilen karşılıklı üst düzey ziyaretler, Suudi Arabistan Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti arasında çeşitli alanlardaki iş birliğinin kapsamının genişletilmesine katkı sağlayan yakın ikili ilişkileri güçlendiren olumlu sonuçlar ortaya koymuştur ve yine Suudi-Türk Koordinasyon Konseyi çerçevesinde ortak proje ve girişimler geliştirerek bunları uygulamanın önemini teyit etmiştir.

Suudi Arabistan Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgede ve dünyadaki ağırlığı, süregelen bölgesel krizlerin çözülmesindeki yapıcı rolleri, G-20 grubunun üyeleri olarak kardeş iki ülkenin büyük ekonomik potansiyellere sahip oldukları herkes tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla iki ülkenin işbirliği kesinlikle halklarımızın ve tüm dünyanın çıkarınadır.

Sözlerime son verirken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Ekselansları Mahinur Özdemir Göktaş ve sizlerin hepinize teşekkür ve takdirlerimi sunarken, Yüce Allah’tan Suudi Arabistan Krallığı’nı ve bilge yönetimi İki Kutsal Mescid’in Hizmetkarı Kral Salman Bin Abdulaziz’i (Allah Onu Korusun) Emin olan Veliaht Prens Mohammed Bin Salman’ı (Allah Onu Korusun)  ve  cömert Suudi halkını korumasını diler, bizlere, Türkiye Cumhuriyeti’ne ve tüm dünyaya güven, huzur, refah ve istikrarı daim kılmasını niyaz ederim. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. 

Bakan Göktaş'tan 'ortak değerler' vurgusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Ankara’da Suudi Arabistan Milli Günü'nün 93. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda konuştu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da konuşmasında Türkiye ve Suudi Arabistan'ın tarihi ve kültürel güçlü bağlara sahip iki dost ve kardeş ülke olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile Veliaht Prens bin Selman arasındaki samimi üst düzey görüşmelerin de katkısıyla ilişkilerde ivme yakalandığını memnuniyetle gördüklerini ifade eden Göktaş, "Türkiye'nin stratejik konumu, aynı şekilde Suudi Arabistan'ın Körfez bölgesi ve Arap coğrafyası için önemi bölgesel huzur ve istikrar için belirleyici rol oynuyor. Stratejik ortaklık temelinde yürüttüğümüz ilişkilerimiz hem ülkelerimizin geleceği hem de bölgemizin istikrarı için çok önemli. İçinde bulunduğumuz dönemde dünyanın karşı karşıya kaldığı krizler karşısında ülkelerimiz arasındaki stratejik işbirliği giderek daha fazla önem kazanıyor" diye konuştu.

Göktaş, iki ülkenin ekonomik ve ticari olarak güçlü ilişkilere sahip bulunduğuna dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen temmuzda Cidde'ye ziyarette bulunduğunu hatırlatan Göktaş, ziyaretin ülkeler arasındaki ilişkilerin ilerletilmesinde çok önemli ve verimli olduğunu söyledi.

Ziyaret vesilesiyle başarıyla düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu ile ticari açıdan birçok işbirliğine zemin oluşmasının sağlandığını belirten Göktaş, şunları kaydetti:

İkili ticaret hacmimiz yıllık ortalama yüzde 200 gibi bir oranla hızla artmaktadır. Bu ivmenin daha da güçlenerek devamını hedefliyoruz. Türk-Suudi Koordinasyon Konseyi'nin müteakip toplantısını gerçekleştireceğiz. Ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkilerin tüm alanlarda daha da geliştirilmesi için çalışmaya devam edeceğiz.

Bakanlık olarak biz de çalışma alanımıza giren konularda işbirliğini geliştirmeyi hedefliyoruz. Suudi Arabistan'ın ülkemizde yaşanan deprem felaketi sonrasında gösterdiği dayanışma ve yardım için teşekkürlerimi sunuyorum. Suudi Arabistan'ın zor günlerimizde sergilediği dayanışma bizim için son derece anlamlıdır. Suudi Arabistan Milli Günü'nü tekrar kutluyorum. Kardeş Suudi Arabistan halkına tebriklerimi ve iyi dileklerimi sunuyorum.

"Türkiye ve Suudi Arabistan bölgeyi daha iyi ve güvenli hale getirebilecek iki ülke"

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da Suudi Arabistan'ın Türkiye'nin kardeş ülkesi olduğunu ve iki ülke arasında derin tarihi ve kültürel bağlar bulunduğunu belirtti.

Türk ve Suudi Arabistan halkı arasındaki etkileşimin her zamankinden daha yoğun olduğunu söyleyen Yıldırım, "Türk vatandaşları Suudi Arabistan'ı, Suudi vatandaşları da Türkiye'yi daha çok ziyaret ettikçe birbirimizi daha iyi tanıyor, daha iyi anlıyoruz. Bu da bizi daha da yakınlaştırıyor" dedi.

İki ülke liderlerinin Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde her zaman öncü olduğunu ve Ankara ile Riyad'ı daha sağlam ilişkilere yönlendirdiğini ifade etti.

Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 ay önce Cidde'ye başarılı bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve bu ay Hindistan'da yapılan G20 zirvesinde de bin Selman ile Yeni Delhi'de görüştüğünü anımsattı.

Suudi Arabistan yatırım çevrelerinin Türkiye'ye ilgisine işaret eden Yıldırım, "Elbette Suudi yatırım çevrelerinin Türkiye'ye ilgisi artıyor. Sonuçta Türkiye yükselişte ve üretimini artırmak isteyenler için pek çok fırsat yaratıyor" ifadesini kullandı.

Yıldırım, Türk şirketlerinin Suudi Arabistan'daki fırsatlara ilgisinin giderek arttığını, bu ülkenin özellikle müteahhitlik firmaları için bir çekim merkezi haline geldiğini kaydetti.

Suudi Arabistan'ın gelecek için büyük bir vizyonu olduğunu ve Türk şirketlerin bu zorlu mücadeleye hazır olduğunu söyleyen Yıldırım, "Türkiye ve Suudi Arabistan, lokomotif görevi görebilecek, daha güçlü sinerjiler yaratarak bölgeyi daha iyi ve daha güvenli hale getirebilecek iki ülke" şeklinde konuştu.

Ticaret Bakanı Bolat: Birlikte çalışmaya devam edeceğiz

Resepsiyona katılanlardan Ticaret Bakanı Ömer Polat ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

Tarihi ve kardeşlik bağlarımızı geçmişten günümüze taşıdığımız Suudi Arabistan Krallığı ile birlikte, her zaman İslam dünyasının ve coğrafyamızın geleceğine önem vermiş, birlikte hizmet etmiş bulunmaktayız.

Son yüzyılda birlik ve beraberliğimizden aldığımız güçle ticari ve ekonomik alanlarda önemli başarılara imza attık, atıyoruz. Gelecekte de bölgesel ve küresel istikrarın yanı sıra, Müslüman ülkeler arasındaki işbirliğinin de her alanda güçlendirilmesini için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

3 Ağustos 1929 Dostluk Anlaşması ile başlayan süreçle her geçen gün bağlarımızı güçlendirdiğimiz Suudi Arabistan Krallığı’nın milli gününü en samimi duygularımla kutluyorum. Birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun.  

Independent Türkçe 


Suudi Arabistan Milli Günü, Ankara'da kutlandı

Resepsiyona, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş (ortada), Ticaret Bakanı Ömer Bolat (sağ 2), AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım (sağ 3), Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi olarak atanan Fahad bin Assaad Abu Al-Nasr (sol 3), Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş (sağda) ve çok sayıda davetli katıldı (AA)
Resepsiyona, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş (ortada), Ticaret Bakanı Ömer Bolat (sağ 2), AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım (sağ 3), Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi olarak atanan Fahad bin Assaad Abu Al-Nasr (sol 3), Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş (sağda) ve çok sayıda davetli katıldı (AA)
TT

Suudi Arabistan Milli Günü, Ankara'da kutlandı

Resepsiyona, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş (ortada), Ticaret Bakanı Ömer Bolat (sağ 2), AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım (sağ 3), Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi olarak atanan Fahad bin Assaad Abu Al-Nasr (sol 3), Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş (sağda) ve çok sayıda davetli katıldı (AA)
Resepsiyona, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş (ortada), Ticaret Bakanı Ömer Bolat (sağ 2), AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım (sağ 3), Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi olarak atanan Fahad bin Assaad Abu Al-Nasr (sol 3), Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş (sağda) ve çok sayıda davetli katıldı (AA)

Suudi Arabistan ulusal gününün 93. yıl dönümü dolayısıyla Ankara'da bir otelde resepsiyon düzenlendi.

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçiliğince düzenlenen resepsiyona, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi olarak atanan Fahad bin Assaad Abu Al-Nasr, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Ankara Büyükelçisi olarak atanan Abu Al-Nasr'ın mesajını Büyükelçi Müsteşarı Muhammed Alharbi okudu.

Abualnasr'ın mesajında, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı olduğu ve Suudi Arabistan'ın da ortak vizyonlar gerçekleştirmek, iki ülke arasında daha fazla işbirliği yapmak için Ankara'yla birlikte çalışmayı beklediği belirtildi.

Ankara ile Riyad arasındaki tarihi ilişkilere işaret edilen mesajda, Suudi Arabistan'ın 2030 Uluslararası Expo Fuarı'na ev sahipliği adaylığına verdiği destekten dolayı Türkiye'ye teşekkür edildi.

Mesajda, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın haziranda Ankara'yı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Temmuz'da Cidde'yi ziyaret ettiği ve bu ziyaretlerin iki ülke ilişkilerini taçlandırdığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cidde ziyaretinde doğrudan yatırım, savunma sanayi, enerji, savunma ve haberleşme alanlarında 9 anlaşmanın imzalandığı anımsatılarak şu ifadelere yer verildi:

İki ülke arasında gerçekleştirilen karşılıklı üst düzey ziyaretler, Suudi Arabistan Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti arasında çeşitli alanlardaki iş birliğinin kapsamının genişletilmesine katkı sağlayan yakın ikili ilişkileri güçlendiren olumlu sonuçlar ortaya koymuştur ve yine Suudi-Türk Koordinasyon Konseyi çerçevesinde ortak proje ve girişimler geliştirerek bunları uygulamanın önemini teyit etmiştir. Suudi Arabistan Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgede ve dünyadaki ağırlığı, süregelen bölgesel krizlerin çözülmesindeki yapıcı rolleri, G20 grubunun üyeleri olarak kardeş iki ülkenin büyük ekonomik potansiyellere sahip oldukları herkes tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla iki ülkenin işbirliği kesinlikle halklarımızın ve tüm dünyanın çıkarınadır.

"İlişkilerimiz hem ülkelerimizin geleceği hem de bölgemizin istikrarı için çok önemli"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da konuşmasında Türkiye ve Suudi Arabistan'ın tarihi ve kültürel güçlü bağlara sahip iki dost ve kardeş ülke olduğunu belirtti.

Bakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile Veliaht Prens bin Selman arasındaki samimi üst düzey görüşmelerin de katkısıyla ilişkilerde ivme yakalandığını memnuniyetle gördüklerini ifade etti.

Göktaş, "Türkiye'nin stratejik konumu, aynı şekilde Suudi Arabistan'ın Körfez bölgesi ve Arap coğrafyası için önemi bölgesel huzur ve istikrar için belirleyici rol oynuyor. Stratejik ortaklık temelinde yürüttüğümüz ilişkilerimiz hem ülkelerimizin geleceği hem de bölgemizin istikrarı için çok önemli. İçinde bulunduğumuz dönemde dünyanın karşı karşıya kaldığı krizler karşısında ülkelerimiz arasındaki stratejik işbirliği giderek daha fazla önem kazanıyor" diye konuştu.

İki ülkenin ekonomik ve ticari olarak güçlü ilişkilere sahip bulunduğuna dikkati çeken Göktaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen temmuzda Cidde'ye ziyarette bulunduğunu hatırlattı. Göktaş, ziyaretin ülkeler arasındaki ilişkilerin ilerletilmesinde çok önemli ve verimli olduğunu söyledi.

Ziyaret vesilesiyle başarıyla düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu ile ticari açıdan birçok işbirliğine zemin oluşmasının sağlandığını belirten Göktaş, şunları kaydetti:

İkili ticaret hacmimiz yıllık ortalama yüzde 200 gibi bir oranla hızla artmaktadır. Bu ivmenin daha da güçlenerek devamını hedefliyoruz. Türk-Suudi Koordinasyon Konseyi'nin müteakip toplantısını gerçekleştireceğiz. Ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkilerin tüm alanlarda daha da geliştirilmesi için çalışmaya devam edeceğiz.

Bakanlık olarak biz de çalışma alanımıza giren konularda işbirliğini geliştirmeyi hedefliyoruz. Suudi Arabistan'ın ülkemizde yaşanan deprem felaketi sonrasında gösterdiği dayanışma ve yardım için teşekkürlerimi sunuyorum. Suudi Arabistan'ın zor günlerimizde sergilediği dayanışma bizim için son derece anlamlıdır. Suudi Arabistan Milli Günü'nü tekrar kutluyorum. Kardeş Suudi Arabistan halkına tebriklerimi ve iyi dileklerimi sunuyorum.

"Suudi Arabistan, Türkiye'nin kardeş ülkesi"

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da Suudi Arabistan'ın Türkiye'nin kardeş ülkesi olduğunu ve iki ülke arasında derin tarihi ve kültürel bağlar bulunduğunu belirtti.

Türk ve Suudi Arabistan halkı arasındaki etkileşimin her zamankinden daha yoğun olduğunu söyleyen Yıldırım, "Türk vatandaşları Suudi Arabistan'ı, Suudi vatandaşları da Türkiye'yi daha çok ziyaret ettikçe birbirimizi daha iyi tanıyor, daha iyi anlıyoruz. Bu da bizi daha da yakınlaştırıyor" dedi.

İki ülke liderlerinin Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde her zaman öncü olduğunu ve Ankara ile Riyad'ı daha sağlam ilişkilere yönlendirdiğini ifade etti.

"Türkiye ve Suudi Arabistan bölgeyi daha iyi ve güvenli hale getirebilecek iki ülke"

Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 ay önce Cidde'ye başarılı bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve bu ay Hindistan'da yapılan G20 zirvesinde de bin Selman ile Yeni Delhi'de görüştüğünü anımsattı.

Suudi Arabistan yatırım çevrelerinin Türkiye'ye ilgisine işaret eden Yıldırım, "Elbette Suudi yatırım çevrelerinin Türkiye'ye ilgisi artıyor. Sonuçta Türkiye yükselişte ve üretimini artırmak isteyenler için pek çok fırsat yaratıyor" ifadesini kullandı.

Yıldırım, Türk şirketlerinin Suudi Arabistan'daki fırsatlara ilgisinin giderek arttığını, bu ülkenin özellikle müteahhitlik firmaları için bir çekim merkezi haline geldiğini kaydetti.

Suudi Arabistan'ın gelecek için büyük bir vizyonu olduğunu ve Türk şirketlerin bu zorlu mücadeleye hazır olduğunu söyleyen Yıldırım, "Türkiye ve Suudi Arabistan, lokomotif görevi görebilecek, daha güçlü sinerjiler yaratarak bölgeyi daha iyi ve daha güvenli hale getirebilecek iki ülke" şeklinde konuştu.