ABD Dışişleri, İsrail hava saldırısında hayatını kaybeden AA kameramanı için başsağlığı diledi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Gazze'de İsrail’in hava saldırıları sırasında hayatını kaybeden AA kameramanı Muntasır es-Savvaf için başsağlığı dileğinde bulundu

Muntasır es-Savvaf (AA)
Muntasır es-Savvaf (AA)
TT

ABD Dışişleri, İsrail hava saldırısında hayatını kaybeden AA kameramanı için başsağlığı diledi

Muntasır es-Savvaf (AA)
Muntasır es-Savvaf (AA)

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında, İsrail’in Gazze’ye yönelik tekrar başlayan saldırılarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Miller, AA muhabirinin sorusu üzerine, abluka altındaki Gazze'de serbest haberci olarak görev yaparken 1 Aralık'ta İsrail'in hava saldırısında hayatını kaybeden AA kameramanı Muntasır es-Savvaf için, “Öncelikle tüm teşkilatınıza ve tabii ki ailesine başsağlığı diliyorum. Herhangi bir gazetecinin ölümünü öğrenmek bizi her zaman derinden üzmüştür." dedi.

Gazetecilerin her savaş bölgesinde olduğu gibi en tehlikeli koşullar altında olağanüstü işler yaptığını dile getiren Miller, bu çatışmada binlerce sivil ile gazetecilerin öldürülmesini "trajedi" olarak niteledi.

Miller, İsrail hükümetinin saldırılarında gazetecileri hedef aldığına dair hiçbir bilgisi olmadığını söyleyerek, bu konuda, İsrailli ortaklarıyla görüşmeye ve bölgede durumu izlemeye devam edeceklerini aktardı.

İsrail'in, Hamas ile varılan "insani ara"nın sona ermesinin ardından tekrar başlattığı hava saldırıları için de Miller, bu saldırılarda sivil kayıpların görülmeye devam edeceğini belirterek "Bu ne yazık ki tüm savaşlar için geçerli." ifadesini kullandı.

"Gazze'nin kuzeyinde olanın güneyde tekrarlandığını görmek istemiyoruz"

Miller, ilk haftalarda çok fazla Filistinlinin öldürüldüğünü düşünmenin bir sır olmadığını belirterek, "İsrail'e uluslararası insani hukuka uymaları ve sivil kayıpları en aza indirmeleri konusundaki beklentimizi açıkça ifade ettik. Gazze'nin kuzeyinde olanın güneyde tekrarlandığını görmek istemiyoruz." şeklinde konuştu

İsrail'in sivil kayıpları azaltmak için, insanların, çatışmasızlık bölgeleri olarak belirlediği Gazze'deki Birleşmiş Milletlere (BM) ait tesislere gitmelerini istediğini söyleyen Miller, "Yani bu gördüğümüz bir gelişme. En azından planlarında bir niyet var ve bunun gerçekte nasıl uygulandığını göreceğiz." dedi.

Miller, İsrail'in kasıtlı olarak sivilleri öldürdüğüne dair bir delil görmediğini de savunarak, bununla birlikte çok fazla sivilin öldürüldüğünü ve İsrail'in sivilleri korumak için ek adımlar atması gerektiğini kaydetti.Donald Trump ve kızı Ivanka, geçmişte Kamala Harris'e binlerce dolar bağışlamış

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

Donald Trump ve kızı Ivanka, geçmişte Kamala Harris'e binlerce dolar bağışlamış

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Donald Trump'la Kamala Harris arasındaki olası başkanlık yarışı ufukta görünürken, ikilinin ortak siyasi geçmişlerinin unutulmuş bir bölümü yeniden gün yüzüne çıkıyor.

Trump, 2011'le 2017 arasında Kaliforniya Başsavcısı olarak görev yapan Harris'in kampanyalarına 2011-2013'te 6 bin dolar bağışta bulunmuş.

The Washington Post'un elde ettiği kayıtlara göre Trump'ın kızı Ivanka Trump da 2014'te Harris'e 2 bin dolarlık bağış yapmış.

O dönemde yorumcular, Donald Trump'ın yaptığı bağışların, iş insanının Trump Üniversitesi'nin Kaliforniya'da bir toplu davayla karşı karşıya olması nedeniyle yaranmak için yapılmış olabileceği yönünde spekülasyonlarda bulunmuştu.

Post'a göre, dairesi Harris görevdeyken davayı takip etmedi ancak Harris, bağışların peşinde koşmadığında ve başsavcılık görevinde kararlarını etkilemediğinde ısrarcı.

Sacramento Bee'nin o tarihteki haberine göre, Trump'ın 2015'te başkanlığa adaylığını koymasının ardından Harris, bağışını "Orta Amerikalılar için yurttaşlık ve insan haklarını savunan" bir sivil toplum kuruluşuna bağışlamıştı.

Aslında Trump ailesinin Cory Booker ve Chuck Schumer gibi sadık liberaller de dahil hem Demokratlara hem de Cumhuriyetçilere bağış yapmada köklü bir geçmişi var.

Trump bir keresinde, 2016'da Iowa'daki bir kampanya mitinginde "Bu çok ilginç: Rakiplerime bakıyordum. Çoğuna katkıda bulunmuşum. Buna inanabiliyor musunuz?" diye övünmüştü.

Demokratlara bağışta bulundum. Hillary'ye verdim. Herkese bağış yaptım! Çünkü bu benim işimdi. Onlara vermek zorundayım. Çünkü bir şey istediğimde alıyorum. Aradığımda, k**ımı öpüyorlar.

Gözlemciler bu durumun Trump'ın New York emlak dünyasındaki geçmişinin bir yansıması olduğunu, önde gelen müteahhitlerin siyasi lütuflar elde etmek için her iki partiye de cömertçe bağış yapmasının yaygın görüldüğünü savunuyor.

The Trumps: Three Generations That Built an Empire (Trumplar: İmparatorluk Kuran Üç Nesil) kitabının yazarı, Columbia Üniversitesi'nden gazetecilik profesörü Gwenda Blair, 2019'da Politico'ya "Bu tamamen ilkelerden, siyasi perspektiflerden bağımsızdı" diye konuşmuştu. 

Mesele iktidarın kollarıyla ilgiliydi, nokta. Ve bu değişmedi. Bu hiç değişmedi.

Independent Türkçe