Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Şarku'l Avsat’a konuştu: Suudi Arabistan ibadetlerin siyasallaştırılmasını reddediyor ve Katarlıların ulaşımını kolaylaştırıyor

Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Şarku'l Avsat’a konuştu: Suudi Arabistan ibadetlerin siyasallaştırılmasını reddediyor ve Katarlıların ulaşımını kolaylaştırıyor

Salı, 21 Mayıs, 2019 - 14:30
Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Dr. Abdulfettah Maşşat
Cidde/ Said el- Ebyad

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Dr. Abdulfettah Maşşat, ülkesinin haccın siyasallaştırılmasını reddettiğini vurguladı. Suudi Arabistan hükümetinin kesinlikle hiç kimsenin hac ve umre ibadetlerini eda etmesine engel olmadığına dikkat çekti. Bu zaman değin hiç böyle bir eylemde bulunmadığını asla da bulunmayacağının altını çizdi.

Maşşat, Şarku'l Avsat’a verdiği röportajda, ibadetlerin siyasallaştırılması için çağrıda bulunan seslere verilecek en iyi cevabın, Suudi Arabistan’ın dünya çapındaki hacı ve umre ziyaretinde bulanan misafirlere sunduğu kolaylık ve hizmetler olduğuna dikkat çekti.

Dr. Maşşat, İranlı umre ziyaretçileri hakkında ise, dünya çapındaki tüm Müslümanların Suudi Arabistan için önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. İstedikleri zaman gelebileceklerini, gelişlerinden memnuniyet duyacaklarını belirtti. Katar hükümetinin Katarlı hacı ve umre ziyaretçileri hakkındaki iddiaları reddederek Riyad hükümetinin Doha’dan gelen misafirlerin gelişini kolaylaştırdığını herhangi bir engellemenin söz konusu olmadığını ifade etti.
Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Dr. Abdulfettah Maşşat’ın Şarku'l Avsat verdiği röportajın tamamı;
-Öncelikle Bakanlığın bu yılki Hac mevsimi planının en belirgin özelliklerini öğrenebilir miyiz?

Plan, kabaca hacıların havaalanına vardıkları andan,güvenli bir şekilde ülkelerine geri dönene kadar sağlanan hizmetlerin entegrasyonu ve ibadetlerin kolayca gerçekleştirilmesi için teknolojilerin geliştirilmesine dayanıyor.
-Kutsal Mekanlar Gelişim ve Kalkınma Şirketi ne zaman faaliyete geçecek? Hedefleri nedir?

Kutsal Mekanlar Gelişim ve Kalkınma Şirketi’nin kurulum faaliyetleri son aşamasında ilgili birimlere sunulacak.
-Bu yıl umre için kaç kişi geldi ve en çok hangi ülkeden geldi?

Şu ana kadar, umre ziyareti için Suudi Arabistan’a gelenlerin sayısı 6 milyonu aştı. Umre ziyareti için en çok Pakistan’dan geldi.
-Şu an a kadar Katar’dan umre ziyareti için gelen oldu mu?

Suudi Arabistan, Katar’daki kardeşlerimizi ağırlamak için geliş yollarını kolaylaştırdık. Bugün gelmeleri için herhangi bir engel bulunmuyor.
-Suudi Arabistan’ın Katarlı umre ziyaretçilerinin gelişini kolaylaştırmak için girişimleri var mı?

Riyad’ın Rahman misafirlerine hizmet etme çabalarının bir uzantısı olarak,dünyanın dört bir yanından Müslümanların hac ve umre ibadetlerini gerçekleştirmek üzere gelişlerini kolaylaştırmak için belirlenmiş kurallara dayanarak, umre yapmak isteyen Katarlı kardeşlerimizin Cidde’deki Kral Selman bin Abdulaziz Havaalanı’na iniş yapabiliyor. Gelmeden önce herhangi bir veri kaydına da gerek duyulmuyor.
-İran’dan umre yapmak üzere mukaddes topraklara gelen var mı? Kaç kişi geldi?

Dünya çapındaki tüm Müslümanlar Suudi Arabistan için önemli bir yere sahip. İstedikleri zaman gelmelerini memnuniyetle karşılıyor, gereken desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtiyoruz.
-Bazı medya kuruluşlarının iddia ettiği gibi umre için gelen Müslümanlardan herhangi bir ırka mani oldunuz mu?

Eski zamanlardan beri, Suudi Arabistan böyle bir uygulamada bulunmadı ve asla da bulunmayacak. Riyad hükümeti, Rahman’ın konuklarına sunula kolaylık ve hizmetlerin Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ının talimatları kapsamında gerçekleştiriliyor.
-Hac mevsimi başlamadan önce, haccı siyasallaştırmaya çalışan sesler ortaya çıkıyor. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Suudi Arabistan daima ve kesin bir şekilde haccın siyasallaştırılmasını reddeder. İbadetlerin siyasallaştırılması için çağrıda bulunan seslere verilecek en iyi cevap, Suudi Arabistan’ın dünya çapındaki hacı ve umre ziyaretinde bulanan misafirlere sunduğu kolaylık ve hizmetlerdir.


Editörün Seçimi

Multimedya