Ortadoğu’da daha fazla gerilim istemeyen Rusya’dan İran’ın S-400 talebine ret

Ortadoğu’da daha fazla gerilim istemeyen Rusya’dan İran’ın S-400 talebine ret

Cumartesi, 1 Haziran, 2019 - 10:15
İkinci Dünya Savaşı Stalingrad zaferinin 75.yıldönümünde yapılan törende S-400 füzeleri (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat

Bloomberg’in haberine göre Rusya, İran’ın S 400 füze savunma sistemlerini satın alma talebini, Ortadoğu’da daha fazla gerginliğe sebep olmamak için reddetti.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in söz konusu füzelerin İran’a satılmasını reddettiğini açıkladı. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, 7 Mayıs’ta Moskova’yı ziyaret etmişti.

Zarif'in S-400 füze sistemleri için bir talepte bulunup bulunmadığı net değil. Açıklama, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu ay İran tehditlerini caydırmak için bölgeye daha fazla ABD askeri göndermeyi kabul ettiği bir zamanda, gelişmiş füze sistemini edinme girişimleriyle örtüşüyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton,  gelecek hafta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK), İran’ın Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunan 4 gemiye yapılan saldırıları ile ilgili kanıt göndereceğini açıkladı.

Putin’in İran’a yönelik silah ambargosunu kaldırdıktan bir yıl sonra 2016 yılında 800 milyon değerinde beş adet S-300 savunma sistemi satış sözleşmesi İran ile Rusya arasında imzalandı. Ancak Rusya bu sözleşmeden vazgeçti. İran konuyla ilgili uluslararası Adalet Mahkemesi’ne 4 milyar dolarlık bir tazminat davası açtı. Ancak daha sonra Kremlin, füze sistemlerini İran’a satmaya karar verince, İran davadan vazgeçti.

Ruhani hükümeti tarafından nükleer anlaşmanın en önemli kazanımlarından biri olarak kabul edilen 2020 yazından itibaren İran'ın silah alımlarına getirilen kısıtlamaların kaldırılması gerekiyor ve bunun müzakereler sırasında Rusya ve Çin tarafından desteklenmesi gerekiyor.

Devrim Muhafızları Devrim Konseyi Sekreteri Muhsen Rezai, “İran, Rusya bize yardım etse ya da etmese de kendisini savunabilir” dedi.

İran, nükleer anlaşmanın uygulanmasının ardından, Sukhoi 30 ve T-90 tanklarından oluşan bir filo satın alma isteğini açıkladı ve Kasım 2016'nın sonunda İran eski Savunma Bakanı Hüseyin Dehqan, Rus yetkililerle, 10 Milyar dolarlık anlaşma imzaladığını açıkladı.

Sukhoi  Su-30 ve T-90 tanklarına ek olarak, İran'ın tedarik listesinde S-400 de dahil olmak üzere topçu sistemleri ve helikopter var.


Editörün Seçimi

Multimedya