5G, internet ve hayatımızı değiştirmeye hazırlanıyor

5G, internet ve hayatımızı değiştirmeye hazırlanıyor

Salı, 11 Haziran, 2019 - 13:15
Cep telefonları için 5G ağı (Reuters)
Sidney/Şarku’l Avsat

Dünya çok yakın bir zamanda 5G ağlarının piyasaya sürülmesi ile cep telefonlarında iletişim teknolojisi için yeni bir devrim bekliyor.

The Daily Mail gazetesinde yayınlanan bir haberde, bu teknolojinin sosyal paylaşım siteleri aracılığı ve çeşitli uygulamalar yolu ile ücretsiz yazışmayı geliştirmesi bekleniyor.

Bu teknik, örneğin uzak operasyonlar için robot kullanmak ve tüm şehirlerde tam otomatik taşımacılık sağlamak için gerekli adım olarak görülebilir.

5G ağlarından bahsetmek için şu soru sorulabilir: 4G ağlarından ayıran özellik nedir?

İletişim uzmanı Paul Bodi, kullanıcılara 5G ağının daha verimli ve daha düşük maliyetine dikkat çekerek, “Uzun vadede düşünürsek internet uygulamaları olacak. Ancak son yıllarda dünya çapında başlatılacak olan 5G ağına da ihtiyacımız olacak” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz hafta Avustralya'nın en büyük telekomünikasyon şirketi Telstra sayesinde Avustralya’da piyasaya sürülen ve 5G ağına sahip Samsung Galaxy S-10  6.7 inç ekran, büyük batarya ve daha hızlı şarj teknolojisine sahip.

Haberde, bu teknolojinin kullanıcılarına Netflix’ten film indirmeleri sağlayacağı yer aldı.

5G teknolojisi kullanıcılara sosyal medya sitelerinden video, film ve canlı yayın indirmelerini sağlayıp, hızının doğal olarak 4G’yi aşacağı belli.

5G ağlarının pazarlara hükmettiği en büyük kazanan ise E-spor meraklıları olacak. Çünkü bu tarz teknoloji ağları hız ve etkileşimi arttırma odaklı çalışıyor.

Farklı tür anten ve radyo frekansları ile çalışan 5G, birden fazla yüksek hizmet sunan cihazları internet ağına bağlayabilecek.

Bu ağ metre başına binden fazla ek cihazı destekleyerek, 4G ağından çok daha fazlasına erişim sağlayabilir.

5G teknolojisinin, 4G ağından  20 kat daha hızlı olması bekleniyor. Örneğin 5G ağını destekleyen telefonları kullanan film meraklıları 10 film indirebilir.

Yeni geliştirilen ağ,  doktorların robotik ve internet kullanarak uzaktan cerrahi operasyonlar gerçekleştirmesine izin verebilir. Bunun yanı sıra elektronik ev cihazları bu teknoloji sayesinde daha akıllı hale gelerek, internet bağlantıları ile daha hızlı çalışma performansı gösterecek.

5G ağı hali hazırda belirli şehirlerde hizmet veriyor. Telstra yakın bir zamanda 35 farklı şehirde çalışma başlatılacağını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya