İran’da tutuklanan Fransız akademisyene ilişkin tartışma hız kazandı

İran’da tutuklanan Fransız akademisyene ilişkin tartışma hız kazandı

Salı, 16 Temmuz, 2019 - 08:30
Paris/Şarku’l Avsat

İran asıllı Fransız vatandaşı akademisyen Fariba Adelkhah’ın geçen ay İran’da tutuklanması, Paris - Tahran hattında yeni bir gerilime neden oldu. Fransız makamlar, Adelkhah’ın uluslararası hukukun öngördüğü üzere konsoloslukla iletişime geçme hakkına sahip olmasına rağmen durumu hakkında şu ana kadar bilgi alamadıklarını bildirdi.

Fariba Adelkhah’ın yakınları, akademisyenin Tahran’daki evinde tutuklanmasının ardından kentin kuzeyindeki Evin Hapishanesi’ne götürüldüğü bilgisini verdi.
Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Von Der Mühll konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Paris, Fariba Adelkhah’ın durumunun aydınlatılması için İran otoritelerine birçok defa başvuruda bulundu. Ancak yeterli bilgi alamadı. Fransız yetkililer bu zorlu süreçte İranlı makamlardan Adelkhah'ın durumu ve cezaevi koşulları hakkında bilgi almak için adımlar attı. Akademisyenin Fransa Konsolosluğu’na erişiminin sağlanması da talep edildi. Ancak bu konuda da tatmin edici bir yanıt gelmedi.”

İranlı yetkililer düne kadar Fransız üniversitesinden mezun olan, antropoloji alanında uzman ve Afganistan, Irak ve İran’daki Şiiliği araştıran akademisyen hakkında bir beyanda bulunmadı. Konuya ilişkin yapılan tek resmi açıklamada İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, tutuklamaya dair herhangi bir bilgiye sahip olmadığını ve kimin yaptığını da bilmediğini söyledi.

AFP’nin haberine göre Fariba Adelkhah’ın meslektaşı ve Ulusal Bilim Araştırma Merkezi’nde (CNRS) araştırma müdürü olarak görev yapan Profesör Doktor Jean-François Bayart, Adelkhah’ın 5 Haziran’da tutuklandığını ve İran’da yaşayan ailesinin kendisini hapishanede ziyaret ettiğini aktardı. 60 yaşındaki Fariba Adelkhah da Paris Siyasi Bilimler Akademisine bağlı CNRS’de araştırmacı olarak görev yapıyordu.

Şaşırtıcı olan ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Danışmanı Emmanuel Bonne’un Basra Körfezi’ndeki tansiyonu yatıştırmak ve İran ile ABD arasındaki gerilimi azaltmak amacıyla Tahran’a gerçekleştirdiği iki ziyarette de bu konunun gündeme gelmemiş olması. Ayrıca Adelkhah’ın İranlı yetkililer tarafından casusluk suçlamasıyla tutuklanan, çifte pasaporta sahip ilk isim olmadığına dikkat çekiliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya