Erdoğan: 'Güvenli bölge' 3 milyon Suriyeli mülteciyi barındırabilir

Erdoğan: 'Güvenli bölge' 3 milyon Suriyeli mülteciyi barındırabilir

Çarşamba, 18 Eylül, 2019 - 14:15
Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölgedeki Türk-ABD ortak devriyesi (Arşiv- AFP)
Ankara/Şarku'l Avsat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde ‘güvenli bölge’ olarak adlandırılan alanda, Türkiye ve Avrupa’daki 2-3 milyon Suriyeli mültecinin barınabileceğini söyledi.

Ankara’da düzenlenen 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuşan Erdoğan, “ABD ile güvenli bölge noktasında iki hafta içinde bir sonuç çıkmazsa kendi harekât planlarımızı devreye sokacağız. İdlib ve Fırat'ın doğusu konusunda Avrupa'dan güçlü destek bekliyoruz. Laf ola beri gele yok. Burada 2-3 milyon Suriyeli sığınmacı iskân edebiliriz. Bu husus bizim kadar Avrupa'yı da etkiliyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye, 3.6 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkenin kuzeybatısındaki İdlib’de bulunuyor. Son birkaç aydır Suriye rejim güçleri Rusya’nın da desteğiyle, bölge halkını kuzeye doğru iten saldırılarda bulunurken, bu da yeni bir mülteci dalgasının meydana gelmesine dair endişelere neden oluyor.

Türkiye için asıl öncelik, PKK ile bağlantılı olduğunu dile getirdiği YPG’nin sınırdaki etkisini azaltmak. YPG, Suriye'nin kuzeyinde güçlü bir varlığa sahip ve DEAŞ’a karşı mücadelede önemli bir ABD müttefiki.

Türkiye, 2016 ve 2018'de Suriye'de YPG ve DEAŞ’a karşı tek taraflı operasyon başlatmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya