Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump, Zelensky ile telefon görüşmesinin dökümünün yayınlanmasına karşı çıkmıyor

Trump, Zelensky ile telefon görüşmesinin dökümünün yayınlanmasına karşı çıkmıyor

Pazartesi, 23 Eylül, 2019 - 07:30
Washington/Şarku’l Avsat

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamada, Ukraynalı mevkidaşıyla yaptığı tartışma yaratan telefon görüşmesinin dökümünün yayınlanmasını umduğunu belirtti. Demokratların konuya ilişkin tartışmaları da tüm hızıyla sürüyor.

ABD basınında yer alan ve Başkan Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesini dinleyen ABD istihbaratından bir ajan tarafından sağlanan bilgilere dayanarak çıkan haberlerde, Trump, eski ABD Başkan Yardımcısı ve 2020 seçimlerinde Demokratların adaylarından biri olan Joe Biden ve oğluna Ukrayna'daki faaliyetleri hakkında yolsuzluk soruşturması açılması için baskı yapmakla suçlandı.

Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden, babası 2014 yılında dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın yardımcılığını yaparken Ukrayna’daki bir doğalgaz şirketi için çalışmıştı. Şirket, Washington’ın yolsuzlukla mücadele konusundaki zayıf sicili nedeniyle kovulmasını istediği Ukrayna Başsavcısının soruşturmalarının hedefi oldu.

Öte yandan Joe Biden geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada oğluyla Ukrayna hakkında hiç konuşmadığını belirterek Trump'tan telefon görüşmesinin dökümünü yayınlamasını istedi.
Başkan Trump ise dün gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Bir başkan başka bir ülkenin başkanıyla görüştüğünde, bu insanlarla konuşabilmesi gerekir. Onlar aramaların kaydedildiğini bilmek istemiyorlar. Bunu başka bir devlet başkanıyla yapamayız. Ancak bununla birlikte harika bir konuşmaydı. Çok açık ve çok şeffaftı. Umarım yayınlayabilirler.”

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre bu gelişme, Trump'ın son günlerde konuyla ilgili çelişkili tutumlarına rağmen yaşandı. Bununla birlikte ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, telefon görüşmesinin dökümünü yayınlama olasılığını tamamen yok saymadı. Pompeo, ABC televizyon kanalına verdiği demeçte, “Telefon görüşmesi metinlerini sık sık yayınlamıyoruz. Mecbur kalınmadıkça, onları yayınlamak uygun olmaz” şeklinde konuştu.

Bu arada olay,  Demokratlar tarafından ortaya atılan Başkan Trump’ın görevden alınması çağrılarını yeniden alevlendirdi. 2020 seçimlerinde Demokratların adaylarından biri olan Senatör Elizabeth Warren açıklamasında, “Donald Trump’ın yasadışı faaliyetlerini kınama zamanı geldi. Görevden alınması için gerekli çalışmalara hemen başlıyoruz” dedi.

Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi’nin en genç üyesi olan Alexandria Ocasio-Cortez ise açıklamasında, “Buradaki en büyük ulusal skandal, Başkan’ın yasadışı davranışları değil, Demokrat Parti'nin bu nedenle onu görevden almayı reddetmesidir” diye konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya