​Mali’de 38 asker ve 15 terörist öldürüldü, 50 kayıp asker aranıyor

​Mali’de 38 asker ve 15 terörist öldürüldü, 50 kayıp asker aranıyor

Cumartesi, 5 Ekim, 2019 - 08:00
Fransız askerleri Mali'de gerçekleştirilen operasyonlara katılıyor (Reuters)
Nuakşot/Şeyh Muhammed

Terör saldırılarının ardından Mali ordusu ve silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmalarda bilanço arttı. Söz konusu örgütlerin Mağrip el-Kaidesi'ne bağlı oldukları tahmin ediliyor. Mali hükümeti, cuma günü, yaptığı açıklamada 53 kişinin öldüğünü doğrulamıştı.

Mali Savunma Bakanı Ibrahima Dahirou Dembele, perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, geçen salı günü gerçekleşen terör saldırısı ve çatışmaların ardından 38 asker ve 15 teröristin öldürdüğünü açıklamıştı. Saldırı, ülkenin merkezinde yer alan Mopti bölgesindeki ordu karargahlarını hedef aldı.

Mali Savunma Bakanı, Terör saldırısının hedef aldığı kamplara yaptığı ziyaretin ardından yeni bilançoyu açıkladı. Mali ordusunun takviye kuvvetleri tarafından bölgede gerçekleştirilen arama çalışmalarının ardından 30 asker bulundu. Hala 50 askerin kayıp olduğu ve arama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Mali hükümeti daha önce 25 asker ve saldırıyı gerçekleştiren 15 teröristin öldüğünü açıklamıştı. Hükümet verilerine göre 27 asker hala kayıp.

Malili yetkililer, kayıp askerlerin bölgede faaliyet gösteren terörist gruplar tarafından esir alınmasından korkuyor. Terörist gruplar, kaçırdıkları askerleri sorguladıktan sonra Mali hapishanelerinde tutuklu bulunan terörist unsurların serbest kalması veya fidye karşılığında askerleri serbest bırakmak için görüşmeler yapması bekleniyor.

Bu kanlı saldırı, Mali kamuoyunu kızdırırken, siyasi ve sivil toplum çevrelerinde şok etkisi yarattı. Mali’nin ana muhalefet partisi "Mali terörizm trajedisi altında devam edemez" açıklamasında bulundu. Ana muhalefet partisi, Malililerin güvenliğinin sağlanması konusunda tüm sorumluluğun Cumhurbaşkanı Ibrahima Bakir Keita’ya ait olduğunu belirtti. Saldırıları kınayarak, teröristlerin yakın zamanda yeni bir tehlikeli strateji için kolları sıvadığını belirten parti yöneticileri, söz konusu stratejinin hedefleri ve çalışma yöntemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ifade ediyorlar. Parti, uluslararası toplumu Mali'de kalıcı barışı güvence altına almak için çabalarını yoğunlaştırmaya ve Mali ordusuna teröristlere karşı yürüttüğü sert mücadelede destek vermeye çağırdı.

El Kaide bağlantılı grupların ülkenin kuzeyini kontrolüne geçirmesi nedeniyle, 2012'den bu yana Mali sık sık terör saldırıları ile karşı karşıya kalıyor. Ocak 2013’te Fransa’nın müdahalesi olmasaydı söz konusu örgütler başkent Bamako’yu da ele geçireceklerdi. Bu müdahale Malili yetkililerin talebi üzerine geldi. El Kaide savaşçıları Mali’nin kuzeyindeki ana şehirlerden çıkarıldı. Teröristler, uzak çöl bölgelerinin yanı sıra Cezayir ve Nijer sınırına yakın dağlara sığındılar. Strateji değişikliğine giden örgüt vur-kaç yöntemiyle orduya ağır kayıp verdiriyor. Örgüt, başta Mali ordusu olmak üzere, Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Kuvvetleri (MINUSMA) (15 bin asker) ve Fransız “Barkhane” kuvvetlerine (4 bin beş yüz asker) saldırılar yapıyor.

Bununla birlikte, terörist gruplar Burkina Faso ve Nijer gibi Mali’nin komşu ülkelerini de kapsayacak şekilde faaliyetlerini genişlettiler. Nijerya ordusu ve Çad, Nijer ve Kamerun'dan gelen bölgesel kuvvetlerin güçlü saldırılarının hedefi olmasına rağmen Boko Haram, Nijerya’nın kuzeyinde kanlı terör saldırılarına devam ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya