Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

​Hong Kong’ta Pekin yanlısı milletvekili bıçaklandı

​Hong Kong’ta Pekin yanlısı milletvekili bıçaklandı

Çarşamba, 6 Kasım, 2019 - 12:30
Pekin yanlısı milletvekili Junius Ho Kwan-yiu (AP-Arşiv)

Hong Kong’ta Pekin yanlısı milletvekili Junius Ho Kwan-yiu, Tuen Mun bölgesinde yerel seçim kampanyası sırasında bıçaklandı.

İnternette saldırı anına ilişkin yer alan videoda, söz konusu saldırganın milletvekiline bir buket çiçek vererek, selfie çekmek istediği bunun ardından çantasından telefon yerine çıkardığı bıçak ile siyasetçiyi göğsünden bıçakladığı görülüyor.

Aynı görüntülerde, Hong Konglu siyasetçinin saldırıya uğramasının ardından saldırganın yere yatırılarak etkisiz hale getirildiği de gözler önüne seriliyor.

Hükümet sözcüsü, bugün yayınlanan bir bildiriyle saldırıyı kınayarak, saldırganın yakalandığını ve saldırıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma yürütüleceği bilgisini verdi.

Hong Konglu yetkililer ise göğsünden yaralanan Ho'nun ameliyat olacağını belirtti.
Ülkede tartışmalı bir kişilik olan Junius Ho, organize suç gruplarıyla bağlantılı olduğu iddia edilen bir grupla el sıkışırken görülmesi üzerine yoğun eleştiri almıştı.

Junius Ho’nun tokalaştığı bu kişiler, 21 Temmuz'da Yuen Long metro istasyonunda yolcu ve protestoculara saldırarak 45 kişinin yaralanmasına neden olmuş ve tüm bu saldırı anları da kameralar tarafından an be an kaydedilmişti.

Milletvekili ise organize suç grupları veya videodaki saldırgan kişilerle herhangi bir ilgisi olduğuna ilişkin iddiaları reddetmişti.

Hong Kong'da siyasi huzursuzluk ve protestolar devam ederken saldırıya uğrayan Junios Ho, yerel meclis seçimlerine hazırlık için seçim kampanyası başlatan Pekin yanlısı ilk isimdi.

Diğer yandan, Çin Başbakan Yardımcısı Han Zheng, Hong Kong’daki şiddete müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.

Bloomberg’e göre Han Zheng bu ifadeleri Hong Kong İcra Kurulu Başkanı Carrie Lam ile yaptığı görüşmede kullandı.

Çin Başbakan Yardımcısı ülkesinin Hong Kong hükümeti ve polisine olan güvenini de vurguladı.

Hong Kong lideri Carrie Lam ise Hong Kong hükümetinin asli görevinin düzeni yeniden sağlamak olduğunu dile getirerek, aynı zamanda ekonomideki sorunlarla da başa çıkılması gerektiğini de belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya