Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İlk Suudi kadın jeolog Şarku'l Avsat'a konuştu

İlk Suudi kadın jeolog Şarku'l Avsat'a konuştu

Salı, 31 Aralık, 2019 - 10:15
Suudi Arabistan Hükümetinde çalışan ilk jeolog Feyruz Basemir 2017 yılında ABD’de bulunan Southern Methodist Üniversitesi’nden mezun oldu (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Hükümeti için çalışmaya başlayan ilk kadın jeolog Feyruz Basemir, Şarku’l Avsat’a verdiği röportaja “Nitelikli bir katkı sağlamaya ve Suudi Arabistan kadın imajını en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyorum” sözleriyle başladı. Basemir ayrıca geçen hafta Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı'na ataması yapıldığı için mutlu olduğunu dile getirdi.

Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bender el-Hurayif’in resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamaya göre bu adım, bakanlığın “Kamu Hizmeti Bakanlığının desteği ve işbirliği ile kadınların bu gibi alanlara katılım oranını artırma, enerjilerine ve yeteneklerine yatırım yapma ve onlara sunulan iş seçenekleri yelpazesini genişletme” çabaları çerçevesinde geldi.

Feyruz Basemir, ABD’nin Texas eyaletinin üçüncü büyük şehri olan Dallas'taki Southern Methodist Üniversitesi'nden Yerbilimleri ‘Genel Jeoloji’ bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Basemir, yaptığı ilk basın açıklamasında devlet sektöründe çalışan ilk kadın jeolog olarak bakanlığa girdiği için çok mutlu olduğunu dile getirdi. Aynı zamanda bakanlığın Maden Kaynakları Ajansı’na nitelikli bir katkı sağlamaya ve Suudi Arabistan kadın imajını en iyi şekilde temsil etmeye çalıştığını vurguladı.

Basemir, üniversitenin Jeoloji Kulübü'ne üye olduğunu ve Teksas, New Mexico, Oklahoma, California ve Nevada adlı beş ABD eyaletine çeşitli saha ziyaretleri gerçekleştirdiğini söyledi. Aynı zamanda yaptığı ziyaretler sırasında ‘Geology of Monahans Sandhills’, ‘Geothermal Energy Scouting and Applications’ ve ‘Air Samples Analysis’ adlı üç projede yer aldığını belirtti.

Basemir verdiği röportajda, “Maden Kaynakları Ajansı birçok girişimde bulunarak Suudi Arabistan’ın ‘2030 Vizyonu’ uygulamasının hayata geçirilmesine katkı sağlıyor ve ben ise şuan bu girişimlerden biri olan ‘yatırımcı güvenini güçlendirme’ üzerine çalışıyorum.” ifadelerini kullandı.
Diğer taraftan, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı Şarku’l Avsat’a şu açıklamalarda bulundu;

“Bakanlığın Maden Kaynakları Ajansı’nda, muhasebe ve Bilgi Teknolojileri (IT) gibi çeşitli alanlarda çalışan 13 kadın personelimiz bulunuyor. Kamu hizmetlerinde çalışan 200 jeoloğun yanı sıra bugün Feyruz Basemir'in devlet sektöründe çalışan ilk kadın jeolog olarak aramıza katılmasını memnuniyetle karşılıyoruz.”
Bakanlık sözlerine şöyle devam etti;

"Bu alanda çalışan kadın uzmanlarımızın sayısı az ve bu uzmanlarımız yurt dışında okuduktan sonra Suudi Arabistan’a geliyor. Aramco şirketinde enerji ve petrol alanlarıyla ilişkili jeoloji uzmanlık alanlarında çalışan kadın çalışanlar var. Şirket onları eğitmeye ve geliştirmeye çalışıyor.”

Aynı şekilde, Kral Abdülaziz Üniversitesi Çevre Jeolojisi bölümünde çalışan Profesör Bader Hakami yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki yıllarda Suudi Arabistan’ın, maden kaynaklarımızı keşfetme ve çıkarma alanında çalışmak üzere on binlerce kadın ve erkeği görevlendirmesi gerekecek.” dedi. Hakami, Feyruz Basemir’in atanması ile ilgili olarak verilen karar hakkında ise “Bunun başarılması için önemli bir adım ve bu şekilde daha birçok adım atılmalı.” dedi. Diğer yandan Hakami, ülkede her yıl jeoloji bölümünden mezun olan kişilerin sayısının, şu anlık sadece birkaç yüz olduğuna dikkat çekti.

Profesör resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamalarına şöyle devam etti: “Feyruz Basemir’in atanması Suudi Arabistan jeologları için nitelikli bir katkı. Ülkemiz için önemi büyük olan bu alan ile ilgilenen Suudi Arabistan kadınlarının Jeoloji bölümünde eğitim almaları için bu şekilde onlara alan açmayı umuyoruz.”

Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı, 30 Ağustos'taki kraliyet kararnamesi ile bu ay bakanlığın kurulmasının ve özel sektörde tecrübeli olanların görevlendirilmesinin, bu sektöre gösterilen özen konusunda hükümetin ciddiyetini yansıttığını ve hedeflenen sonuçlara ulaşmak üzere bu sektöre odaklanılması için gerekli tüm önlemleri almaya çalıştıklarını söyledi.

Bakan, '2020 Bütçe Toplantısı'nda bakanlığın mevcut durumu iyileştirmeyi, 40-45 yıl içerisinde Suudi Arabistan'ın sanayi ve madencilik sektöründeki kazanımlarını korumayı ve gerek yerel gerek küresel olsun, kalkınmayı sürdürmek ve hedeflere ulaşmak üzere bu özel sektöre yatırım yapmak için teşvikler bulmayı hedeflediğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya