Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Johnson'dan İran ile nükleer anlaşma yerine 'Trump anlaşması' teklifi

Johnson'dan İran ile nükleer anlaşma yerine 'Trump anlaşması' teklifi

Salı, 14 Ocak, 2020 - 14:45
İngiltere Başbakanı Boris Johnson (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD Başkanı Donald Trump'a İran ile yapılan nükleer anlaşmaya alternatif bulunması çağrısı yaparak, İran'ın nükleer silah edinmesini engelleme gerekliliğini vurguladı.

Johnson, İran ile yapılan nükleer anlaşma konusunda yaptığı açıklamada, “Nükleer müzakerelerden kurtulacaksak gelin onu yeni bir anlaşma ile değiştirelim. Yerine bir ‘Trump anlaşması’ koyalım. Bu ilerleyebilmek için güzel bir adım olur. Bu çok yol kat eder. ABD ve İran arasında askeri bir çatışma istemiyorum. İran üzerinden bir gerilimin tırmanması ile ilgili bir öngörümüz yok” dedi.

Öte yandan Reuters’a konuşan Avrupalı iki diplomata göre Fransa, İngiltere ve Almanya, bugün Avrupa Birliği'ni (AB) bilgilendirerek, Tahran'ın 2015'te imzalanan nükleer anlaşmayı yeniden ihlal etmesi nedeniyle nükleer anlaşmadaki uzlaşmazlık mekanizmasını bugün devreye alacak.

Söz konusu diplomatlar, bu kararın İran ile müzakere edilip anlaşmayı kurtarmayı hedeflediğini ve Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarını yeniden uygulamanın amaçlanmadığını belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, dün, Tahran ile başa çıkma çabalarının birleştirilmesi çağrısında bulunarak, “Tahran'daki siyasi iklim ışığında tüm uluslararası ortaklarımızla çalışmalı ve hedef birliği göstermeliyiz. Uluslararası toplumun İran'a yaklaşımı hakkında hiç şüphe yok” şeklinde konuştu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın sözcüsü ise İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi’nin İranlı yetkililer tarafından kısa bir süreliğine gözaltına alınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu, Viyana Sözleşmesi’nin kabul edilemez bir şekilde ihlalidir ve soruşturulması gerekiyor. İran hükümetinin bunun bir daha yaşanmayacağına dair güvence vermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İran hükümet Sözcüsü Ali Rebii, İngiltere’nin Tahran Büyükelçisi’nin ‘profesyonelce olmayan ve kabul edilemez’ bir şekilde hareket ettiğini söyledi.

İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi Rob Macaire de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İran medyasında iddia edildiği gibi protesto gösterisine katılmadığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya