Hindistan, ABD ve Çin arasındaki çatışmadan faydalanmaya çalışıyor

Hindistan, ABD ve Çin arasındaki çatışmadan faydalanmaya çalışıyor

Pazar, 31 Mayıs, 2020 - 17:45
ABD Başkanı Donald Trump ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi New York'ta  Reuters-Arşiv)
Yeni Delhi/Şarku’l Avsat

Çin ve ABD arasındaki yoğun ticaret savaşı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e yönelik eleştirileri devam ederken, bazı ülkeler özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) konusunda Çin’e yöneltilen suçlamaların ardından mevcut krizi kendi yararlarına kullanarak yatırım çekmeye çalışıyor.

Bu ülkelerin başında, ucuz işgücü, devlet teşvikleri ve vergi olanakları gibi sunduğu bazı tavizlerle ABD’li şirketleri kendine çekmeye çalışan Hindistan geliyor.

Bloomberg’e göre Hindistan hükümeti, Çin'den çıkmak isteyen üreticilere teşvik sağlamak amacıyla Nisan ayında ABD'deki binden fazla şirketle temasa geçti.

Hindistan’daki yetkililer, tıbbi ekipman tedarikçileri, gıda işleme, tekstil, deri ve otomobil parça üreticilerine öncelik verildiğini vurguladı.

Hindistan Hükümeti Yatırım Destek Ajansı, Japonya, ABD Güney Kore, Tayvan ve Singapur başta olmak üzere birçok ülkeden şirketlerin yatırımlarını Asya'nın üçüncü büyük ekonomisi olan Hindistan'a transfer etme konusunda ilgisi olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından hazırlanan 2019 Dünya Yatırım Raporu’na göre Çin, dünyada doğrudan yabancı yatırımcı sayısı bakımından ABD’nin ardından ikinci sırada yer aldı.

Avrupa Birliği (AB) üyeleri, Çin’deki tedarikçilere bağımlılığı azaltmayı planlarken, Japonya fabrikaları komşu Çin'den döndürmeye yardımcı olmak için yaklaşık 2,2 milyar dolar ayırdı.

ABD’li senatörler Josh Hawley ve Tom Cotton da, özellikle ABD ulusal güvenliği ile ilgili olduğu için Çin’in sanayileşme merkezine dönüşümü üzerinde yeniden düşünmek gerektiğini dile getirdi.

Chicago Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Doçenti Paul Staniland, “Hindistan'ın küresel tedarik zincirlerinde yer almaya çalışması için fırsatlar var.  Ancak bu, altyapı ve yönetişime ciddi yatırım yapılmasını gerektirir. Hindistan, Asya’nın güney ve güneydoğusundaki başka yerlerden yoğun rekabetle karşı karşıya” dedi.

Küresel Savunma ve Güvenlik İşleri Enstitüsü’nün (IGSDA) raporuna göre mevcut ticaret savaşı bağlamında ABD ve Çin arasında ortaya çıkan bilgi ve iletişim teknolojisi sektörüne dair kriz, önümüzdeki beş yıl içinde tedarik zincirlerinin yanı sıra bu sektörün bir bütün olarak dağılmasına ve yeniden düzenlenmesine yol açacak.

Bu bağlamda, Çin merkezli Huawei şirketiyle ilgili yaşanan kriz, ABD’nin özellikle Güney Kore ve bilişim sektöründe önemli ölçüde ivme yaşaması beklenen Hindistan gibi müttefiklerinin yararına olacak.


Editörün Seçimi

Multimedya