Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

CHP Bekçi Kanunu’nu AYM’ye götürecek

CHP Bekçi Kanunu’nu AYM’ye götürecek

Pazartesi, 15 Haziran, 2020 - 08:15
Ankara/Said Abdurrazık

CHP, bekçilere verilen yetkilerin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle 18 maddelik kanunun 5, 6 ve 7. maddelerindeki yedi düzenlemeye itiraz ederek, söz konusu kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurma kararı aldı.

CHP’nin İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, “Bekçilere tanınan geniş ve keyfiliğe açık yetkiler, devletin ahlak polisliği yapması ve bireylerin hayat tarzına müdahale etmesi riskini içermektedir. Teklifteki birçok düzenleme, hukuki belirlilik ve güvenlik ilkelerine aykırıdır. Bu kapsamda Anayasa Mahkemesi’ne başvurumuzu yapacağız” dedi

TBMM Genel Kurulu’nda, geçtiğimiz hafta düzenlenen oturumda Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi’nin 2 maddesi daha kabul edilerek, teklifin birinci bölümünde yer alan 9 madde kabul edilmiş oldu.

Bekçiler, iç güvenlikten sorumlu polis ve jandarmanın yanında üçüncü silahlı kuvvet olurken, muhalefet, bekçilerin silahlandırılması ve yeni yasal değişikliklerin asıl amacının bir milis gücü oluşturmak olduğunu iddia ediyor.

İYİ Parti Milletvekili Feridun Bahşi konuya ilişkin “Anayasa’daki kişi güvenliği ve hürriyetinin korunması hakkının ihlali ile karşılaşma tehlikesi çok yüksek” yorumunda bulundu.

Diğer yandan, Belçika merkezli Türkiye Tribunal Mahkemesi, Türkiye'deki hak ihlalleri ile ilgili 21 Eylül - 25 Eylül tarihleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde sembolik bir duruşma yapılacağını bildirdi. Mahkemenin kararlarının bağlayıcılığı olmayacak.


Editörün Seçimi

Multimedya