İngiltere: Koronavirüsün yayılma hızı kontrol altında, uyarı düzeyi düşürüldü

İngiltere: Koronavirüsün yayılma hızı kontrol altında, uyarı düzeyi düşürüldü

Cuma, 19 Haziran, 2020 - 18:00
Londra’da maske takan yayalar (AP)
Londra/Şarku'l Avsat

İngiltere Avrupa’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden sayısının en yüksek olduğu ülke olma özelliğini korumaya devam ederken hükümet, tarafından bugün yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede uyarı düzeyinin düşürüldüğü bildirildi. Açıklamada virüsün yayılımının kontrol altına alındığı ifade edildi.

Üst düzey sağlık yetkilileri, geçtiğimiz günlerde ülkedeki uyarı düzeyinin düşürülmesini önermişti. Bulaşma oranının yüksek ve aşamalı olduğunu söyleyen yetkililer, koronavirüsün hala genel bir şekilde yayılmaya devam ettiği konusunda uyarıda bulundular.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, yaptığı açıklamada “İngiltere’nin daha düşük bir uyarı düzeyine geçmesi ülke için önemli bir andır. Hükümetin planı çalışıyor. Enfeksiyon oranları hızla düşüyor, Ulusal Sağlık Servisi’nin gözetiminde ülke tekrar kalkınıyor” dedi.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'daki üst düzey sağlık yetkililerinin durumu gözden geçirdiği ve ardından ülke genelinde üçüncü uyarı seviyesine geçme önerisinin kabul edildiği belirtildi.

Yapılan ortak açıklamada, “Dört ülke Kovid-19 enfeksiyonu vakalarında istikrarlı bir düşüş yaşadı. Bu devam eden bir durumdur. Virüs genel olarak yayılmaya devam ettiği ve lokal epidemiyolojik bölgeler ortaya çıkabileceği için pandeminin sona erdiği anlamına gelmez” ifadelerine yer verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya