Twitter, Trump'ın paylaşımına kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle yeni bir etiket ekledi

Twitter, Trump'ın paylaşımına kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle yeni bir etiket ekledi

Çarşamba, 24 Haziran, 2020 - 10:15
ABD Başkanı Donald Trump. (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni paylaşımına, ağın kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle “kötü davranış” etiketi ekledi.

AFP’nin haberine göre Trump, polis şiddeti ve ırkçılığa karşı haftalardır devam eden gösterilere ilişkin Twitter’da yaptığı paylaşımda “Başkanınız olduğum sürece Washington DC'de asla özerk bölge olmayacak. Bunu denemeye kalkarlarsa ciddi bir güçle karşılaşacaklar”  ifadelerini kullandı.

Trump’ın paylaşımı dün gece Beyaz Saray yakınındaki bir grup göstericinin eski başkanlardan Andrew Jackson'ın heykelini yıkmaya çalışması ve bölgede bir "özerk bölge" kurmak istemesine tepki olarak geldi. 

DPA’ya göre Twitter’ın eklediği işaret, söz konusu paylaşıma beğeni veya yorum yapılamayacağı anlamına geliyor.


Trump ve Twitter krizi geçen ayın sonunda, şirketin ilk kez Trump’ın bazı paylaşımlarını inceleme altına almasıyla başlamıştı. Twitter, Trump'ın e-posta yoluyla oy kullanmanın seçimlere hile karıştırılmasına yol açacağından bahsettiği iki paylaşımının altına da uyarı etiketleri eklemişti.

Söz konusu etikette, “Bu konu hakkındaki gerçekleri öğrenin” uyarısı yer alıyordu. Etikete tıklatıldığında kullanıcılar, Trump’ın iddialarını çürüten Twitter mesajlarının ve haberlerin bulunduğu bir sayfaya yönlendiriliyor.

Buna karşılık Trump, sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasını öngören bir kararname imzaladı. Söz konusu adımın “ABD tarihinde ifade özgürlüğünün karşılaştığı en büyük tehlikelerden birisini yenmek için” atıldığını öne sürdü.

Twitter da yeni bir hamleyle Trump'ın çeşitli paylaşımlarına "şiddeti yüceltme" etiketi eklemişti.

ABD Başkanı daha sonra yaptığı paylaşımlarda beyaz bir polis memurunun dizini boynuna bastırması sonucu nefessiz kalarak ölen siyahi Amerikalı George Floyd'un ölümünden sonra Minneapolis'teki protestoların artmasıyla ilgili yorumlarda bulundu.


Trump yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Bu eşkıyalar, George Floyd'un anısını kirletiyor ve ben bunun olmasına izin vermem. Az önce Minnesota Valisi Tim Waltz ile konuştum ve ordunun her şekilde yanlarında olduğunu söyledi. Herhangi bir zorlukta kontrolü sağlayacağız ancak yağma başladığında silahlar ateşlenir.”

Twitter Trump’ın bu paylaşımını devam et işaretine tıklamadan açılamayacak şekilde gizleyerek bir uyarı işareti ekledi. Ayrıca beğeni veya yorum yapılmasını engelledi. Etikette “Bu tweet şiddeti övmekle ilgili Twitter kurallarını ihlal etti” uyarısı yer aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya