Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye'de rejim güçleri ve DEAŞ arasında çatışma: 44 ölü

Suriye'de rejim güçleri ve DEAŞ arasında çatışma: 44 ölü

Pazar, 5 Temmuz, 2020 - 05:00
Fotoğraf (Arşiv)

 Suriye rejim güçleri ve DEAŞ arasında son 48 saatte yaşanan şiddetli çatışmalarda 44 kişi öldü. Rus uçaklarının da rejim güçlerine destek verdiği belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden dün yapılan açıklamada, DEAŞ örgütünün perşembeyi cumaya bağlayan gece Humus’un doğusundaki Suhne kentindeki Suriye rejim güçlerine ait mevzilere saldırı düzenlediği bildirildi. Çatışmaların devam ettiği belirtiliyor.

Gözlemevi, çatışmalarda DEAŞ safında 26 kişinin, rejim ve desteklediği milis gruplar safında da 18 kişinin öldüğünü açıkladı.

DEAŞ’ın bir yılı aşkın süre önce Suriye’nin doğu bölgelerinde kontrol ettiği bölgelerden çıkarılmasına rağmen örgütün halen Humus’un doğusundan Irak sınırına kadar uzanan çöl bölgelerini kullandığı kaydedildi.

9 Nisan’da rejim ve desteklediği milis gruplar ile DEAŞ arasında çıkan çatışmalarda 27 kişi öldü.

Gözlemevi, Mayıs ortasında yaptığı açıklamada, örgütün 11 rejim askerini idam ettiğini aktardı.

Gözlemci ve analistler, örgütün kontrol ettiği bölgelerin geri alınmasının tehlikenin sona erdiği anlamına gelmediğini, örgütün halen çöl bölgelerinde aktif olduğuna işaret ediyorlar. DEAŞ unsurları genelde sivil ve askeri hedeflere yönelik kaçırma, bombalı saldırı veya suikast gibi eylemler düzenliyor. Örgüt neredeyse her gün Deyri Zor’da konuşlanan Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) saldırılar gerçekleştiriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya