Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’nin güvenli ülkeler listesine Portekiz’den tepki

İngiltere’nin güvenli ülkeler listesine Portekiz’den tepki

Pazar, 5 Temmuz, 2020 - 09:45
Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva. (Arşiv - Reuters)
Lizbon/Şarku’l Avsat

Portekiz hükümeti dün (cumartesi) yaptığı açıklamada İngiltere’nin yurtdışından gelenlere 14 günlük karantinanın muaf tutulacağı ülkeler listesine Portekiz’i almamasını "mantıksız" olarak nitelendirdi.

Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva, RTB televizyona yaptığı açıklamada, "Karantina konusu mantıksız" ifadesini kullandı.

İngiltere, 2019 yılında 2.1 milyon ziyaretçi alan ve 3.3 milyar avro gelir elde eden Portekiz'in en önemli turizm pazarını temsil ediyor.

Santos Silva açıklamasında, “Koronavirüs vaka sayısı ve ölüm oranları korkutsa da Birleşik Krallık’ın listeye almadığı ülkelerden dönenlere 14 günlük karantina uygulaması mantıksız. Salgının tüm göstergelerine bakıldığında sonuçlar İngiltere'den daha iyi” ifadesini kullandı.

Londra hükümeti cuma günü yaptığı açıklamada Portekiz ve İsveç dışındaki Avrupa Birliği ülkelerinin çoğu da dahil olmak üzere 70'ten fazla ülkeden dönenlerin 10 Temmuz tarihinden itibaren 14 günlük karantinadan muaf tutulacağını duyurmuştu. 

Lizbon bölgesindeki bazı kritik yerlerin "endişe verici" olduğunu kabul eden Portekiz Dışişleri Bakanı, “Bu durum İngilizlerin yaz tatillerini Algarve'de (güneyde) geçirmelerini engellememeli. Algarve İngilizler için geleneksel bir turizm merkezi. Kovid-19'dan dolayı güvenli olmadığına dair bir gösterge yok" şeklinde konuştu.

Fransız haber ajansı (AFP) tarafından ülkelerden toplanan verilere göre, Birleşik Krallık ve Portekiz her bir milyon kişide en az dört binden fazla koronavirüs vakası kaydetti. Ancak İngiltere’de bir milyon kişide 650 ölüm gerçekleşirken, Portekiz’de 156 ölüm kaydedildi.

Portekiz’in, ülkeyi hemen kapatarak sağlık kriziyle başa çıkma biçimi başta övülse de Lizbon ve çevresinde yoğunlaşan salgın nedeniyle mayıs ve haziran aylarında günlük vaka sayısında üç kat artış kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya