Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: Maryland ve Virginia’daki rehavet salgını büyütebilir

ABD: Maryland ve Virginia’daki rehavet salgını büyütebilir

Salı, 7 Temmuz, 2020 - 08:30
Virginia, turist kabul etmeye başladı (AFP)

ABD’de kaydedilen koronavirüs vakaları, önceki günlere oranla azalıyor; Johns Hopkins Üniversitesi, 39 bin yeni vaka ve 234 can kaybı kaydetti. Yetkililer ise üç gün süren Bağımsızlık Günü tatilinin ardından istatistiklerin gerçi yansıtmayabileceği konusunda uyarıyor. Bununla birlikte, yüksek vakalar, başta güneydekiler olmak üzere birçok ABD eyaletini daha sıkı tedbirler almaya zorladı. Salgının o kadar da ciddi olmadığını vurgulamaya devam eden Başkan Donald Trump'ın söylemlerinin aksine, salgının odak noktaları olduğundan şüphelenilen birçok eğlence mekanı, bar ve restoran yeniden kapatıldı.

Federal hükümetin yaklaşık 2,1 milyon hükümet çalışanının bu hafta itibariyle iş yerlerine geri dönmeleri konusunda ısrar edişinin bilhassa federal idarelerin bulunduğu Washington, Maryland ve Virginia’da yeni bir felakete yol açmasından korkuluyor. Nitekim bu eyaletler, vaka sayılarında haftalardır devam eden önemli düşüşlere tanıklık ediyor. Ancak çalışanların iş yerlerine geri dönüşü, bu durumu tersine çevirebilir.

Resmi verilere göre, Enerji Bakanlığı, çalışanlarının yüzde 20'sinin (yaklaşık 600 kişi) bakanlıktaki ofislerine dönmesine izin verme kararı aldı. Diğer yandan İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Beyaz Saray yakınlarındaki genel merkezine günde bin kişinin geri dönmesini umduğunu söylemişti. Savunma Bakanlığı Pentagon ise çalışanlarının yaklaşık yüzde 80'inin (yaklaşık 18 bin kişi) Pentagon binasına geri dönmüş olacağını bildirmişti. Nitekim çalışanlarının büyük bir kısmı, en az bir buçuk ay öncesinde ofislerinde çalışmaya geri dönmüştü.

Washington DC'deki federal işçileri temsil eden en büyük federasyon olan Amerikan Hükümet Çalışanları Federasyonu (AFGE) Başkanı Everett Kelley, bir basın açıklamasında, “Hükümet çalışanları, pandemi sırasında zaten etkin bir şekilde uzaktan çalışıyordu. Yönetimin sadece hükümeti yeniden açtığını söylemek için çalışanların iş yerlerine dönmesi konusunda ısrar etmesi, sorumsuzca bir harekettir” ifadelerinde bulundu. Sosyal medyada da federal yönetimlerin Washington, Virginia ve Maryland'deki federal kurumları yeniden açmak için acele etmesinden endişe duyulduğu ifadeleri yer aldı.

Bir halk sağlığı uzmanları komitesi, Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser'a gönderdiği tavsiyede, çalışanlarının yalnızca yüzde 25'inin devlet binalarına geri dönmesi çağrısında bulundu. Ancak bu oranın bu hafta içerisinde aşılması bekleniyor. Ancak Bowser, Maryland’in Cumhuriyetçi Valisi Larry Hogan ve Virginia’nın Demokrat Valisi Ralph Northam, federal çalışanların mümkün olduğunca uzaktan çalışmaya teşvik edilmesi çağrısında bulunan bir mektubu imzalayarak Başkan Donald Trump yönetimine gönderdi.

Washington'daki bazı özel kurumlar, en azından önümüzdeki Eylül başındaki İşçi Bayramı’na kadar uzaktan çalışılması kararı aldıklarını açıklamıştı.

Kurumların yeniden açılmasının Washington, Maryland ve Virginia’da salgının kontrol altına alınması yönünde varılan başarıları hiçe sayabileceği konusunda uyaran sağlık uzmanları ve epidemiyologlar, bilhassa yüksek teknoloji şirketler olmak üzere birçok özel şirket gibi federal kurumların da uzaktan çalışmaya devam etmesi çağrısında bulundu.

Silikon Vadisi’nde Twitter, Facebook ve Google dahil olmak üzere birçok şirket; çalışanlarının evden çalışma ile ofislere veyahut herhangi bir ilgili merkeze gelerek buralarda çalışma arasında seçim yapmasını istedi.


Editörün Seçimi

Multimedya