Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya’dan Tartus Üssü’nde güç gösterisi

Rusya’dan Tartus Üssü’nde güç gösterisi

Salı, 28 Temmuz, 2020 - 12:45
Tartus’ta Rus Deniz Bayramı kutlandı (Getty İmages)

Rusya, Pazar günü kutlanan Donanma Günü dolayısıyla Tartus Üssü’nde savaş gemisi ve çeşitli deniz donanmasıyla güç gösterisi yaparak farklı çevrelere mesajlar verdi.

Suriye’deki Rus güçlerinin çeşitli askeri yetenekleri daha önce birçok münasebetle sergilenmişti. Hmeymim Hava Üssü’ndeki Rus güçler 2016’dan bu yana her Mayıs ayında Nazilere karşı zafer kutlamaları dolayısıyla kara ve hava askeri gücünü sergiliyor.

Moskova, Tartus’u bir deniz üssüne dönüştürdüğünden bu yana burada onlarca askeri eğitim gerçekleştirdi. Tartus Üssü, iskeleyi genişletme çalışmaları ve bölgeyi yeniden imar faaliyetleri sonrasında Rusya’nın ülke dışındaki en büyük deniz üslerinden biri haline geldi. Rusya bu üste rutin bir şekilde gerçekleştirdiği eğitim ve tatbikatlar üzerinden Suriye krizindeki gelişmelerle bağlantısı bulunan taraflara ‘askeri mesajlar’ veriyor.

Bu eğitimlerin sonuncusu geçtiğimiz hafta düzenlendi. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Amiral Makarov firkateyni mürettebatının, Akdeniz'deki Daimi Görev Gücü kapsamındaki görevini, düşman uçaklarına karşı hava savunması sağlama eğitim planlarına uygun şekilde yerine getirdiği ve su altında temsili düşmanın düzenlediği saldırıyı püskürttüğü” belirtildi.

Rus güçlerinin eğitimi, Suriye içindeki bazı çevrelerin askeri hareketliliğinin son dönemde artması üzerine geldi.

Bakanlığın açıklamasında, “Eğitimler sırasında fırkateyn bünyesindeki hava savunma birlikleri, bir insansız hava aracının (İHA) yaklaştığı bilgisini alarak, yerini tespit ettiler. İHA, uçaksavar topçusu tarafından Ştil-1 hava savunma füze sistemine ait güdümlü füzeleri kullanılarak imha edildi” ifadelerine yer verildi.

Pazar günü Donanma Günü dolayısıyla Tartus Üssü’nde düzenlenen geçit töreninde savaş gemileri ve Rus donanmasına bağlı destek gemilerinin yetenekleri sergilendi.

Geçit törenine ilk kez dizel ve elektrikle çalışan denizaltı katıldı. Amiral Makarov firkateyni’nin deniz mayınlarını tarama görevini yerine getirdiği törende, Deniz Kuvvetlerine ait KIL-158 isimli lojistik destek gemisi ve SB-36 kurtarma römorkörü boy gösterdi.

Geçit törenine ayrıca havadan da katılım oldu. Bu kapsamda törende Ka-27PS, Mi-8AMTSh ve Mi-35 tipi nakliye ve atak helikopterleri yer aldı. Helikopterlere ek olarak, Su-24 cephe bombardıman uçağı, Su-34 ve Su-35 tipi çok fonksiyonlu uçaklar, A-50 tipi uzak menzilli radar uçağı ve An-26 ile An-72 tipi nakliye uçakları da geçit törenine katıldı.

Moskova’nın geçit töreninde yaptığı güç gösterisi, Suriye’deki daimi varlığını güçlendirdiğinin ispatı olarak görülebilir. Rusya, Suriye’deki Hmeymim Hava Üssü ile Tartus Üssü’ne yeni topraklar ve tesisler katarak genişletme çalışmalarını sürdürüyor. Rusya’nın Suriye’deki bu etkisi, 2015 yılında Moskova-Şam arasında imzalanan anlaşmadaki ek protokol çerçevesinde gelişti. Suriye tarafı protokolün detaylarına ilişkin bilgi vermedi.

Öte taraftan Rusya’nın Donanma Gününe özel hazırladığı geçit törenine Suriye tarafı da iki füze botuyla sembolik bir katılım gösterdi.


Editörün Seçimi

Multimedya