Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’daki yolsuzluk ve sınıf farklılığının canlı bir örneği: Basti Hills

İran’daki yolsuzluk ve sınıf farklılığının canlı bir örneği: Basti Hills

Cumartesi, 1 Ağustos, 2020 - 14:00

İran’da ‘Basti Hills’ davası ve burada yaşanan rüşvet olayları, İran’ın tanık olduğu yolsuzluk ve sınıf farklılığının canlı bir örneği oldu.

Financial Times’a göre Kalifornia’daki Beverly Hills’in kentsel mimarisine benzer şekilde inşa edilen, zengin insanların çevredeki dağların muhteşem manzarasına sahip, yüzme havuzlu büyük villalarda yaşadığı Basti Hills bölgesi, ciddi ekonomik kriz yaşayan İranlıların tepkisini çekiyor.

Basti Hills sakinlerinden, eski bir üst düzey yargı yetkilisi olan Ekber Tabari’nin kara para aklama ve rüşvet suçlamasıyla yargılanması İran kamuoyunun dikkatini buraya çekti.

Aylık geliri 120 dolardan az olan İranlı bir muhasebeci, “Sanırım bu saraylarda yaşayanlar politikacıların çocukları olmalı. Ne utanç verici. Yolsuzluğa dönüşen devrimlerde her zaman olan budur. Ya da daha doğrusu, Ortadoğu ülkeleri ve İran’da olan şey budur” yorumunda bulundu.

Yerel para biriminin dolar karşısında düşüşünün devam etmesi ile İranlıların satın alma gücü azaldı ve bu da birçok İranlıyı yoksulluk sınırının altına düşmeye itti.

Üst düzey yargı yetkilisinin, kara para aklama işini kolaylaştırmak için burada villalar satın alması, yargı yolsuzluğu konusunda İran halkının öfkesine katkıda bulundu.

İranlı analist Abbas Abdi, konuya ilişkin Financial Times’a verdiği demeçte, elde edilen açık kanıtlara rağmen, İran yargı görevlisinin kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddettiğini söyledi.

130 bin metrekarelik alana sahip Basti bölgesi, Şah’ın müttefiklerinden olan Katar hanedanı üyelerinden Farmanfarmaian ailesine aitti. İran devrimi sırasında, mülk sahibi olan kişi hapse atıldı ve topraklarına el konuldu.


Editörün Seçimi

Multimedya