Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İspanya’da büyük Ortaçağ mezarlığı tartışmalara neden oldu

İspanya’da büyük Ortaçağ mezarlığı tartışmalara neden oldu

Cuma, 14 Ağustos, 2020 - 12:00
İspanya’nın kuzeyinde yüzlerce kalıntı ile dolu olan mezarlık

Son günlerde İspanya'nın kuzeyinde yüzlerce kalıntının bulunduğu büyük, eski bir çukur bulundu. İspanya’nın kuzeyindeki bölgede 2013 yılından bu yana yapılan arkeolojik çalışmaları taçlandıracak şekilde, içinde 100'den fazla başka mezarın bulunduğu büyük ve antik mezarlık bulundu.

Bu mezarlık, büyük hacimli mezarlıklardan ve içinde mezarlar ve mezar taşlarının artılı olarak süslendiği tasarlanmış büyük mezarlar bulunan mezarlıklardan biri olarak kabul ediliyor. Mezarlığının ismin Antik Yunanistan’daki “ölüler şehri” isminden geliyor.

Bu şaşırtıcı arkeolojik keşif Kuzey İspanya’da nüfusu 300 kişiyi geçmeyen La Rioja Bölgesi içerisinde bulunan Granon köyünde gerçekleştirildi.

Şarku’l Avsat’ın The Sun gazetesinden aktardığına göre, bulunan cesetlerin ve insan kalıntılarının geçmişinin Geç Antik Dönem ve Erken Ortaçağa kadar uzandığı biliniyor.

Erken Ortaçağda, yetişkinlerin ve çocukların cesetleri doğrudan bir çukura koyulurdu. Antik kabirler ölünün cesedinin yanı sıra adaklar ve ölülerin birçok eşyasını içine alacak şekilde kazılırdı.

Tanınmış bir İspanyol arkeolog ve bu arkeoloji projesinin yöneticisi olan 48 yaşındaki Dr. Luis Villanueva, “2013 yılında daha önce benzer bir arkeoloji çalışması yapmış ve çalışma sırasında sadece 8 mezar bulabilmiştik. Bunun ardından Antik İspanyol Ölüler Şehrini ararken gelecek kazıların konumlarını belirledik.” ifadelerini kullandı.

Dr. Villanueva son kazı ve araştırma aşamasının toplamda yaklaşık bir buçuk ay sürdüğünü ve çalışmalar sonucunda 103 antik mezar bulunduğunu açıkladı.

Antik İspanya Ölüler Şehrinde bulunan tüm mezarlıklarda cesetler bulunuyordu. Mezar odaları, haklarında daha fazla araştırma ve analiz yapılması için belgelendirilen taş levhalarla kaplıydı.

Araştırma ve kazı ekibi mezarlar ve içlerindeki gömülü cesetler hakkında daha fazla bilgi bulmak için hala bölgede çalışmaya devam ediyor.

Dr. Luis Villanueva “Mezarların tümü coğrafi olarak doğudan batıya doğru yönlendirilmiş. Araştırmacılar defin işleminin iki farklı aşamasını son derece iyi bir şekilde ayırt edebiliyor.” dedi.

Villanueva sözlerine “Bu mezarlar, ölünün kafasının batıda ve yüzünün doğuya dönük olması ile klasik Hristiyan mezarlıkları tarzında.  Çoğu ceset basit çukurlara gömülmüş ve ağır taş levhalarla kapatılmış” diyerek devam etti.

Yüzü yukarı doğru gömülmüş bir şekilde bulunan ölülerin cesetleri bu hafta daha fazla araştırma ve antropoloji çalışmaları  için laboratuvarlara nakledilecek.


Editörün Seçimi

Multimedya