Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Washington yönetimi, Katar'ın Hizbullah'a sağladığı finansmana sessiz kalmakla itham edildi

Washington yönetimi, Katar'ın Hizbullah'a sağladığı finansmana sessiz kalmakla itham edildi

Cumartesi, 15 Ağustos, 2020 - 12:15

ABD merkezli internet sitesi The Washington Free Beacon, Trump yönetiminin Katar’ın İran tarafından desteklenen terör örgütü Hizbullah’ı finanse etmiş olabileceğine dair haberler konusunda sessizliğini koruduğunu öne sürdü. Dışişleri Bakanlığı’na göre bu durum, Katar’ın başkenti Doha’yı ziyaret eden üst düzey bir ABD heyetinin “küresel terörizmle mücadeleye olan bağlılığı için bu ülkeye teşekkür etmesini” tartışmalı bir hale getirmesi muhtemel bir konu olarak görülüyor.

Sitenin yazarlarından Adam Kredo tarafından yayınlanan bir haberde, geçen hafta sitede Katar’ın Lübnan’daki Hizbullah yapılanmasına silah sevkiyatını finanse ettiği haberinin ardından Trump yönetiminin Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele İşleri Koordinatörü Büyükelçi Nathan Sales’i çarşamba günü Katar’a gönderdiği belirtildi. Ziyaretin amacının iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve Doha’nın “Hizbullah” gibi terörist gruplarla mücadele çabalarına ABD’nin açık bir biçimde övgüde bulunduğunu belirtmek olduğu kaydedildi.

İnternet sitesi, Trump yönetiminin Katar’ın terörizmi finanse etmedeki rolü konusundaki sessizliğinin ABD hükümetiyle birlikte savaştığı iddia edilen Katar’ın bizzat terörist grupları finanse ettiğini düşünen Kongre’deki Cumhuriyetçiler arasındaki gerginliği artırabileceğine işaret etti.

The Washington Free Beacon sitesi söz konusu Katar ziyaretinin, Katar’ın son haftalarda İsrail’e yönelik saldırılarını artıran Hizbullah’a yasa dışı yollardan silah sevkiyatı yapma çabalarına ilişkin yeni iddiaların ortaya çıkmasında sadece günler sonra gelmesine dikkat çekti. American Fox News’in haberine göre Katar, konuyla ilgili taraflara rüşvet teklif ederek söz konusu silah sevkiyatındaki rolünü gizlemeye çalıştı.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü raporu gayri resmi olarak kabul etti. Katar’ın terörizme karşı savaşta ABD’nin kilit bir müttefiki olmaya devam ettiğini vurguladı.

Sitedeki haberde Trump yönetiminin geçtiğimiz hafta Beyrut’ta meydana gelen ve 7 binden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olan büyük patlamanın ardından Hizbullah’a karşı yeni yaptırımlar hazırlanmakta olduğu yönündeki haberler hakkında yorum yapmayı reddettiğine işaret edilerek Başkan ve hükümet istifaya çağırıldı.

ABD, Lübnan’a gönderdiği bir dizi yardımın Hizbullah’ın eline geçebileceği konusundaki endişeleri dile getirdi.

Cumhuriyetçi Parti milletvekilleri, Katar’ın Hizbullah’ı finanse ettiği iddiası ve bu yardımın Hizbullah’ın silahlanmasını artırabileceğinden duydukları endişe sebebiyle Lübnan’a ekonomik yardım çabalarının suiistimal edilmesine muhtemel gözüyle bakıyor.

Trump yönetiminin Temsilciler Meclisi ve Senato’daki Cumhuriyetçi Parti’deki müttefikleri, “Hizbullah’ın” ana yararlanıcı olduğunu gösteren kanıtlara rağmen ABD’li vergi mükelleflerinin ödedikleri vergiyle Lübnan ordusunun finanse eilmesinin ABD’nin çıkarlarına hizmet ettiği konusundaki ısrarları sebebiyle Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı ile görüş ayrılığına düştü. Katar’ın Hizbullah’a destek sağladığı ortaya çıkarsa milletvekilleri bunu hem Doha’yı hem de Beyrut’u diplomatik yollardan izole etmek için bir sebep olarak görebilir.

Katar, ABD’lileri öldüren terör saldırılarına Katar’ın fon sağladığı iddiaları da dahil olmak üzere terör finansmanı hakkında çok sayıda Kongre oturumuna konu oldu. Cumhuriyetçilerin bu konuda seslerini yükseltmesi birçok yöneticiyi ABD’nin Katar ile yakın ilişkilerini yeniden değerlendirmeye yöneltti.


Editörün Seçimi

Multimedya