Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan enfeksiyon sıralamasında listenin başında yer alıyor

Hindistan enfeksiyon sıralamasında listenin başında yer alıyor

Çarşamba, 2 Eylül, 2020 - 08:30
Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Hindistan’ın eski Devlet Başkanı Pranab Kumar Mukherjee’nin cenaze töreni. (EPA)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dün yaptığı açıklamada, Hindistan’ın geçen hafta Kovid-19 vaka sayısı bakımından tüm ülkelerden daha fazla artış kaydettiğini ve söz konusu artışın yaklaşık 500 bin kişiye ulaşarak küresel vaka sayısını yüzde 1 oranında artırdığını kaydetti.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığına göre WHO, son 7 gün içinde küresel ölçekte kayıtlara geçen yeni ölüm vakalarının bir hafta öncekine göre yüzde 3 oranında azaldığını belirtti. Örgüt ayrıca dünya genelindeki yeni enfeksiyon vakalarının toplamda 1,8 milyon artış gösterdiği bilgisini paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü hazırladığı son raporlarda, bazı bölgelerdeki vakalarda hafif bir düşüş görülmesine rağmen solunum yolu hastalıklarının Amerika Kıtası'nda yayılmaya devam ettiğini ve Kıta'daki vakaların dünya çapında kaydedilen enfeksiyon ve ölüm vakalarının yarısından fazlasını oluşturduğunu belirtti. Örgüt, bulaş ve ölüm vakalarının Meksika, Kolombiya ve Arjantin’de yükseldiğine dikkat çekti.

İspanya, Rusya, Fransa ve Ukrayna, ağustos ayının son haftasında Avrupa’daki en yüksek yeni enfeksiyon vakası kaydeden ülkeler oldu. İspanya’da kaydedilen artışlar, mart ve nisan aylarındaki seviyelere ulaştı. Yine İtalya’da enfeksiyon vakalarında yüzde 85 oranında bir sıçrama yaşandı.

WHO, “esas olarak Hindistan’daki durum nedeniyle Güneydoğu Asya’da haftalık en büyük artışın kaydedildiğini” belirtti. Örgüt tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hindistan, son 7 gün içinde bir önceki haftaya göre yüzde 9 oranında bir artışla, yaklaşık 500 bin yeni enfeksiyon vakası kaydetti. Bu dünyadaki en yüksek yeni enfeksiyon sayısı.”

Örgüt, Afrika’ya ilişkin yaptığı açıklamada Etiyopya’nın vaka sayısında yükselişe tanıklık ettiğini ve Güney Afrika’daki vaka sayısı eğrisinin aşağı yönlü bir trend izlediğini kaydetti. Güney Afrika, enfeksiyon sayısı bakımından dünyada beşinci, Afrika Kıtası'nda ise birinci sırada yer alıyor.

Ortadoğu bölgesindeki vakalar ise değişkenlik gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü, Irak, İran, Fas, Suudi Arabistan ve Kuveyt’te en yüksek enfeksiyon vakaları kaydedildiğini bildirdi.

Reuters’ın istatistiklerine göre, geçtiğimiz yılın sonlarında Çin’de görülmesinden bu yana dünya çapında 25,44 milyondan fazla kişi bu hastalığa yakalandı. Koronavirüs salgını dünya genelinde 847 bin 965 kişinin ölmesine neden oldu.

Diğer yandan protestolar ve koronavirüs vakalarındaki artıştan duyulan korku sürerken Hindistan'da yaklaşık 2,5 milyon öğrencinin katıldığı mühendislik ve tıp fakültelerine giriş sınavı dün itibariyle başladı.

DPA'nın haberine göre Hindistan Ulusal Test Ajansı, koronavirüs salgınındaki vaka sayıları artmaya devam ederken böylesine geniş katılımlı bir sınava izin verilmemesini isteyen öğrencilerin ve aktivistlerin yoğun muhalefetine rağmen sınav programında herhangi bir değişiklik yapmayı reddetti.

Son günlerde dünyada kaydedilen günlük en yüksek enfeksiyon vakalarına sahne olan Hindistan’da şu ana kadar 3,6 milyondan fazla kişi koronavirüse yakalandı..

Hindistan’ın dört bir yanından sınavlara katılan öğrencilerin birçoğu ebeveynlerinin eşliğinde, maske ve eldiven takarak, dezenfektan taşıyarak sınav merkezlerine geldi.

Hindistan Federal Eğitim Bakanı Ramesh Pokhriyal Nishank, sınavların dönüşümlü olarak icra edileceği merkezlerde sağlık protokollerine ve sosyal mesafe kuralına sıkı bir şekilde uyulacağını ifade etti.

Hindistan Yüksek Mahkemesi, sınavların ertelenmesi yönündeki başvuruları reddederek 1-6 Eylül 2020 tarihleri arasında mühendislik fakülteleri, 13 Eylül’den itibaren de tıp fakülteleri sınavlarının yapılmasına izin verdi.

Yerel medya tarafından yapılan röportajlarda Hint öğrenciler, sınav merkezlerine ulaşım imkanı sağlayan toplu taşıma araçlarındaki koşullar konusundaki endişelerini aktardılar. Ayrıca sınavların sağlık açısından risk oluşturacağı yönündeki endişelerini dile getirdiler. Diğer yandan birçok öğrenci, nisan ayından bu yana iki kez ertelenen sınavların gelecekleri için oldukça önemli olduğunu ve bu sebeple yapılması gerektiğini kaydettiler.

Hindistan, 25 Mart 2020 tarihinde, dünyadaki en katı izolasyon tedbirlerini uygulayan bir ülke olarak mayıs ayı ortalarından itibaren kademeli olarak iç hat uçuşlarının ve tren seferlerinin yeniden başlaması, iş yerlerinin ve çarşıların açılması için tedbirleri kaldırdı. Ancak bu süre içerisinde ilk ve orta seviyeli okullar ile üniversiteler kapalı kalmaya devam etti.


Editörün Seçimi

Multimedya