Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AB: Türkiye ile ilişkilerimiz dönüm noktasında

AB: Türkiye ile ilişkilerimiz dönüm noktasında

Salı, 15 Eylül, 2020 - 16:15
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell (Arşiv-Reuters)

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB’nin Türkiye ile ilişkisinin dönüm noktasında olduğunu söyleyerek, Ankara’yı Doğu Akdeniz ihtilafından geri adım atmaya ve insan haklarına saygı göstermeye davet etti.

Borrell, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul toplantısında yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkilerin "tarihi bir dönüm noktasında" olduğunu belirterek, ilişkilerin geleceğini önümüzdeki günlerin göstereceğini bildirdi.

Avrupa Birliği liderleri önümüzdeki hafta Türkiye'nin son günlerdeki faaliyetlerini görüşmek üzere bir araya gelecekler. Türkiye, AB’den yaptırım beklemediğini açıklarken, Doğu Akdeniz'deki gerginlik konusunda Yunanistan ile diyaloğa girme isteğini dile getirdi. Türkiye, Oruç Reis’in Yunanistan ile sorun yaşanmasına neden olan tartışmalı bölgeden çekilmesinin gaz arama çalışmalarına devam etmekten geri çekilme anlamına gelmediğini aktardı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’la olan anlaşmazlık nedeniyle AB’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamasının beklenmediğini söylerken, Ankara’nın ‘ön koşulsuz müzakerelere girmeye hazır' olduğunu kaydetti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya