Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistinliler, İsrail hapishanelerine telefon sokmaya çalışırken yakalandı

Filistinliler, İsrail hapishanelerine telefon sokmaya çalışırken yakalandı

Cumartesi, 19 Eylül, 2020 - 10:30
İsrail askerleri dün el- Halil’de bir genci tutukladı (EPA)

Filistinliler, İsrail hapishanesindeki mahkûmlara telefon vermeye çalışırken yakalandı. Bu tür bir girişim iki yıl önce de denenmişti. Mahkûmların kullanması için 6 adet cep telefonunu  küçük insansız hava araçlarıyla hapishaneye sokmak isteyen Filistinlilerin eylemi,  İsrail istihbarat servisleri, polis ve cezaevi idaresinin operasyonuyla son buldu.

Olay, Cuma günü beş Filistinli hakkında iddianamenin sunulmasının ardından basına yansıdı. İddianameye göre, 28 Temmuz akşamı saat 22.00’da biri Fetih Hareketi, diğer ikisi "İslami Cihad"dan olmak üzere üç eski tutuklu, arabayla Beyt She'an yakınlarındaki "Shata" cezaevi önüne gelip bölgede keşif yaptı. Keşfin ardından, yakındaki bir tarım alanına girdiler ve cep telefonlarını bağladıktan sonra droneları hazırladılar.

Ancak İsrail polisi, Cezaevleri Müdürlüğü ekipleri ve Şin Bet istihbarat servisi üyeleri, operasyonla ilgili istihbarat bilgileri almış ve operasyon için önceden hazırlık yapmıştı. Polis, üç Filistinliyi harekete geçmeden önce gözaltına aldı. Özel birlikler ise aynı anda İsrail hapishanesinin "İslami Cihad" bölümüne baskın düzenledi ve taşıdığı gizli telefonda konuşurken yakalanan bir mahkûm ile ona yardım eden bir mahkumu başka bir odaya götürdü. Savcılık, beş Filistinlinin suç işlediğini ifade ederken, kullandıkları arabada bir miktar uyuşturucu ele geçirildiğini vurguladı.

Filistinliler buna benzer bir faaliyet yürüterek, 2018 Ekim ayında insansız hava aracıyla telefonları hapishaneye ulaştırmaya çalışmıştı. Ancak droneların operatörleri kontrolü kaybetti ve hapishaneye ulaşmadan yakındaki bir araziye düştü. İnsansız hava aracı 60 telefon taşıyordu. Soruşturmalar, bir İsrailli mahkum da dahil olmak üzere 8 kişinin operasyona karıştığını gösterdi. Tutuklanan kişilerin, bir gardiyan ve içerdeki birkaç Filistinli mahkum ile koordineli olarak, insansız hava aracını havalandırma ve hapishanenin belirli bir noktasında inişini koordine etme konusunda eğitildikleri ortaya çıktı. "Şin Bet" o dönemde sanıkların, hapishanelerdeki Filistinli mahkumlara alınan düzinelerce cep telefonunu içeriye sızdırdıklarını açıkladı. Açıklamada, ele geçirilen telefonların uzun süre hapis cezası alan kişilere ulaştırılmak istendiği ifade edildi. Filistinli tutukluların tutuklu takası anlaşması için hapishanenin içinden çeşitli faaliyetleri yürüttükleri, özellikle de adam kaçırma olayları planlamak için çaba sarf ettikleri biliniyor.

20 Aralık 2016'da Knesset (İsrail parlamentosu) milletvekili Basel Ghattas, Shata hapishanesinde Filistinli mahkûmlara izinsiz olarak 15 cep telefonu vermeye çalışırken tutuklandı ve 2017'de yargılanarak istifaya zorlandı. Savcı ise Ghattas’ın telefonlar için para aldığını iddia etti. Ghattas ise telefonları insani amaçlarla hapishaneye sokmaya çalıştığını söyledi. Ghattas, suçunu itiraf ederek iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. 


Editörün Seçimi

Multimedya