Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran: Hackerlar iki devlet kurumuna siber saldırı düzenledi

İran: Hackerlar iki devlet kurumuna siber saldırı düzenledi

Perşembe, 15 Ekim, 2020 - 17:30
İran siber saldırı beklentisiyle yüksek alarm durumuna geçtiğini bildirdi (Reuters-Arşiv)

İranlı üst düzey bir yetkili, hackerların bu hafta iki resmi kurumabüyük çaplı saldırılar düzenlediğini bildirerek, şüpheli failler ve hedefleri hakkında detay vermedi.

Reuters’a göre hükümete bağlı Bilgi Teknolojileri Örgütü’nden Ebu Kasım Sadıki, bazı hükümet organlarının önlem olarak internet hizmetlerini geçici olarak kapattığını söyleyerek, “Pazartesi ve Salı günleri meydana gelen siber saldırılar halen soruşturma altında” dedi.

İran, geçmişte ABD ve diğer yabancı devletleri suçladığı siber saldırıların tekrar edeceği beklentisiyle yüksek alarma geçtiğini bildirmişti.

ABD’li yetkililer, Ekim 2019’da ABD’nin İran’a siber saldırı düzenlediğini dile getirmişti.

Geçtiğimiz Nisan ayında Reuters’a konuşan kaynaklar, İran adına çalışan hackerların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sırasında Dünya Sağlık Örgütü personelinin kişisel e-posta hesaplarını hedef aldığını öne sürmüştü.

Ancak İran bu suçlamaları reddetmişti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ın dünya güçleriyle 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşmadan çekildiği ve İran ekonomisini felce uğratan yaptırımları yeniden uygulamaya koyduğu 2018’den bu yana Tahran ve Washington arasındaki gerginlik tırmandı.


Editörün Seçimi

Multimedya