Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

TSK, İdlib’de yeni üs kuruyor

TSK, İdlib’de yeni üs kuruyor

Cumartesi, 17 Ekim, 2020 - 07:15
Cebel ez-Zaviye’de hareket halindeki Türk konvoyu. (İdlib Haberleri)

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye rejim güçlerinden önce ulaştıkları İdlib’in güney kırsalındaki Cebel ez-Zaviye’ye kurdukları yeni gözlem noktasına askeri sevkiyat yaptı.

Aralarında iş makineleri ve tankların da olduğu 25’ten fazla araçtan oluşan askeri konvoy dün askeri üsse giriş yaptı. Bölgeye sevk edilen araçlar önceki gün Cebel ez-Zaviye’dnin Kukfin köyündeki stratejik bir tepede Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kurulan askeri üsse konuşlandırıldı. İş makineleri dün sabah üssün kurulacağı noktada siperler kazarken askeri gözlem noktasının etrafına da nöbet kabinleri yerleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri geçtiğimiz birkaç günde  İdlib’in kuzey kırsalındaki Kefer Lusin geçiş bölgesinden İdlib’in güney kırsalında konuşlandırılmış Türk askeri noktalarına uzun menzilli tanklar ve obüsler dahil olmak üzere 100’ün üzerinde araçla askeri sevkiyat gerçekleştirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye rejim güçlerinin bölgeyi gün geçtikçe daha fazla hedef alması ve saldırılarını artırmasıyla birlikte Cebel ez-Zaviye’de askeri bir nokta kurmuştu. Türk ordusu tarafından yapılan bu takviyeler, Suriye rejiminin İdlib’deki işgalini ve hakimiyet alanlarını genişletmesini önlemeyi hedefliyor. Rejim güçleriyle muhalif gruplar arasında bir kırılma noktası oluşturulması planlanıyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Lazkiye’nin kuzeyindeki Cebel el-Ekrad’ın Ketf Hassun eksenindeki mevzilerini hedef alan “el-Fethu’l-Mubin” fraksiyonlarının İdlibin doğu kırsalındaki Serakib civarında rejim üslerini bombardımana tutmasına ek olarak füze saldırıları gerçekleştirdiği bildirdi.

İdlib’in güney kırsalındaki el-Fatire, Kansafra, Sufuhon, Fuleyfil, Hallube, Enkavi, Ruveyha ve Binin’i hedef alan saldırılar ise sürüyor.

Gözlemevi ayrıca bir Türk konvoyunun Cebel ez-Zaviye’deki Arnebe Kasabası’nın kuzeyinde durduğunu kaydetti. Suriye rejim güçlerinin daha önce defalarca bölgeye doğru ilerleme sağlamaya ve kontrolü ele geçirmeye çalıştığı bilgisine sahip olan Türk Silahlı Kuvvetleri, buradaki ilk askeri üssünü kurmak için sevk ettiği askeri konvoyla İdlib’in güney kırsalında, Cebel ez-Zaviye’nin batı kesimindeki Kukfin köyüne ulaştı.

Diğer yandan muhalif grupların Rakka’nın kuzey doğusundaki Tel Abyad kırsalında bulunan Sarong köyünü iki gün operasyon düzenlediği kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya