Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Sakkara bölgesindeki büyük bir arkeolojik keşfi duyurmaya hazırlanıyor

Mısır Sakkara bölgesindeki büyük bir arkeolojik keşfi duyurmaya hazırlanıyor

Pazartesi, 19 Ekim, 2020 - 16:15
Mısır Başbakanı Dr. Mustafa Madbuli Sakkara bölgesindeki bir lahiti inceliyor (Facebook)

Mısır, dokümasyon ve arkeolojik çalışmaların tamamlanmasının ardından Giza Valiliği’nde bulunan Sakkara bölgesindeki büyük bir arkeolojik keşfi duyurmaya hazırlanıyor.


Mısır Başbakanı Dr. Mustafa Madbuli, bugün Turizm ve Eski Eserler Bakanı Halid el-Anani ve Eski Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Dr. Mustafa Vaziri eşliğinde Sakkara bölgesindeki arkeolojik kazılara yönelik incelemelerde bulundu.


Söz konusu alanda, renkli ve yaldızlı ahşap heykellerin yanı sıra 2 bin 500 yıldan fazla bir süredir gömülü olan çok sayıda lahitin bulunduğu yeni mezarlar keşfedildi.


Başbakan Madbuli, arkeologların düzenli olarak eşi benzeri görülmemiş keşifler yapma konusundaki çabaları için Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı ve Eski Eserler Yüksek Kurulu’na teşekkür etti.


Bakan Anani ise, yeni arkeolojik keşfin önümüzdeki birkaç hafta içinde Sakkara bölgesinde düzenlenecek bir basın toplantısıyla duyurulacağı bilgisini verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya