Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Erdoğan’ın KKTC ziyareti Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde tepkiye neden oldu

Erdoğan’ın KKTC ziyareti Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde tepkiye neden oldu

Pazartesi, 16 Kasım, 2020 - 08:00
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşini dün havaalanında karşıladı (EPA)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) programı kapsamında 46 yıl sonra açılan Maraş’ı ziyaret etmesi ve iki devletli çözüm temelinde müzakere çağrısı yapması Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde tepkilere neden oldu. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Erdoğan’ın KKTC’nin ilanının 37. yıldönümü kutlamalarına katılması ve Maraş’ı ziyaret etmesini ‘benzeri görülmemiş bir provokasyon’ olarak nitelendirdi.

Anastasiadis, söz konusu ziyaretin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıslı Rumlar ve Türkler ile adadaki garantör ülkeler olarak Yunanistan, Türkiye ve İngiltere arasında beş taraflı gayri resmi diyaloga başlama çabalarını baltaladığını iddia etti.

Rum lider ayrıca bu tür hareketlerin, Kıbrıs sorununun çözümüne dair müzakerelerin başlaması için uygun ve olumlu bir atmosfer yaratılmasına katkıda bulunmadığını öne sürdü.

Anastasiadis’e göre, Erdoğan’ın müttefiki olarak görülen Ersin Tatar’ın KKTC Cumhurbaşkanı seçilmesinden birkaç hafta sonra gerçekleştirdiği bu ziyaret, 46 yıl önce Maraş’taki evlerinden ayrılıp, ‘geri dönme’ talebinden asla vazgeçmeyen Kıbrıslı Rumlar için acı verici oldu.

Erdoğan, KKTC’nin kuruluşunun 37. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Bugün Kıbrıs’ta iki ayrı halk, iki ayrı demokratik düzen ve iki ayrı devlet vardır. Egemen eşitlik temelinde iki devletli çözümün müzakere edilmesi gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgesel ve uluslararası itirazlara, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Avrupa Birliği’nin karşı çıkmasına rağmen, ülkesinin Doğu Akdeniz’deki petrol ve gaz aramalarına devam edeceğinin altını çizerek,  Türkiye’nin bölgenin kaynaklarının adil bir şekilde paylaşılması için çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Erdoğan, “Garantör ülke olarak bizim KKTC’nin de bu diplomasi oyunlarına artık tahammülümüz kalmamıştır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Tatar’ın KKTC’yi tanımayan Azerbaycan’ı ziyaret edeceğini dile getirerek, “Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Azerbaycan’a bir ziyaret suretiyle bu adımı çok daha farklı bir duruma getirecektir” ifadelerini kullandı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar da, Erdoğan’ın iki devletli çözüm ve denizcilik hakları konusundaki çağrılarını destekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya