Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Dışişleri Bakanlığı: Eritre’nin başkentinde 6 patlama meydana geldi

ABD Dışişleri Bakanlığı: Eritre’nin başkentinde 6 patlama meydana geldi

Pazar, 29 Kasım, 2020 - 12:00
Amhara Özel Kuvvetler’in bir üyesi Eritre ile sınır kapısında (AFP)

ABD Dışişleri Bakanlığı, Eritre’nin başkenti Asmara’da dün gece 6 patlama meydana geldiğini ancak bu patlamaların komşu Etiyopya’nın Tigray eyaletinde devam eden operasyonuyla ilgili olup olmadığının netlik kazanmadığını bildirdi.

Reuters’a göre Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “28 Kasım saat 22:13’te Asmara’da 6 patlama oldu” denildi.

Bakanlık, patlamaların yeri ve nedenine ilişkin herhangi bir bilgi vermedi.

Etiyopya federal güçleriyle savaşan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) daha önce Eritre’ye füze atmıştı.

Reuters yorum için Eritre hükümeti veya TPLF’ye ulaşamadı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, federal güçlerin Tigray bölgesinin başkenti Mekelle’de kontrolü sağladığını duyurdu.

Ahmed Twitter paylaşımında, “Tigray bölgesindeki askeri operasyonu tamamladığımızı ve bitirdiğimizi bildirmekten mutluluk duyuyorum. Federal hükümet Mekelle şehrinin kontrolünü elinde tutuyor” ifadelerini kullandı.

TPLF, ülkeyi demir bir yumrukla yöneten çok etnikli bir koalisyonun en güçlü üyesi olarak 1991-2018 arası Etiyopya siyasetine egemen oldu. Ancak yönetiminin son yıllarında kanlı hükümet karşıtı gösteriler görüldü. Hapishaneler on binlerce siyasi tutuklu ile doldu.

Abe 2018’de iktidara geldiğinde, tutukluları serbest bırakmayı, siyasi partiler üzerindeki yasağı kaldırmayı ve ülkenin ilk özgür ve adil seçimlerini düzenlemeyi içeren demokratik reformları hızlandırdı.

Ancak TPLF ve diğer bazı etnik partiler, onu Etiyopya’daki on bölgeyi göz ardı ederek yönetimi merkezileştirmek istemekle suçluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya