Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Washington ‘askeri kışlaya’ dönüşüyor

Washington ‘askeri kışlaya’ dönüşüyor

Cuma, 15 Ocak, 2021 - 17:15
Ulusal Muhafız güçlerinin bir üyesi, dün, Washington'daki Kongre Binası'nın yakınında nöbet tutuyor (EPA)

Küresel ‘karar başkenti’ olarak bilinen Washington, seçilmiş Başkan Joe Biden'in yemin töreninden önce, 30'dan fazla eyaletten binlerce Ulusal Muhafız askerinin güvenliği sağlamak için geldiği bir "askeri kışlaya" dönüştü.

Sert kışa ve soğuk havaya rağmen Ulusal Muhafızlar ve güvenlik güçleri tüm şehirde devriye geziyor. Böylece, 6 Ocak'ta Kongre binasında yaşanan isyanın tekrar edilmemesi hedefleniyor. Güvenlik yetkilileri, Kongre binasını tamamen bir güvenlik çiti ile çevreledi. Ulusal Muhafızlar ve güvenlik güçleri gün boyunca binanın içinde ve çevresinde hazır bulundu. Sosyal medyada, Ulusal Muhafızların eğitimlerini Kongre binası içinde ve çevresinde yaptığını gösteren görüntüler yer aldı. Bunun yanı sıra Kongre binası koridorlarında yerlerde yatan Ulusal Muhafızların fotoğrafları da sosyal medya platformlarında çokça paylaşıldı.

Buna ek olarak, ABD güvenlik güçleri, Biden göreve başlamadan önce olası herhangi bir şiddet eylemini engellemek amacıyla ülke çapında bir güvenlik operasyonu düzenliyor. Reuters'e göre, federal ve eyalet yetkilileri internette dolaşıma sokulan tehditleri ve Kongre üyelerine gönderilen tehdit mesajlarını inceliyor. Yetkililer, güvenlik operasyonlarıyla herhangi bir saldırıya yanıt verecek kadar yeterli güce sahip olduklarından emin olmak için çaba gösteriyorlar.

FBI, Washington'da ve 50 eyaletin merkezinde hafta sonu veya yemin töreni sırasında gerçekleşebilecek olası silahlı protestolar konusunda uyarılarda bulundu.

Bu bağlamda, bir savunma yetkilisi basına yaptığı açıklamada, yemin töreninden önceki günlerde Kongre binasına saldırmayı planlayan kişilerin el yapımı patlayıcı kullanabileceklerini ve Ulusal Muhafız güçlerinin bu duruma hazırlıklı olmaları gerektiğini belirtti. Başkentteki kolluk kuvvetleri, geçen hafta Cumhuriyetçi ve Demokrat ulusal komite merkezlerine patlayıcı cihaz yerleştirilmesinin münferit bir olay olmadığını düşünüyor. Çünkü patlayıcı cihazları yerleştirenler henüz tutuklanmış değil. Sosyal medyada yer alan iddialara göre FBI ajanları başkent sakinlerinin kapılarını çalıp şüphelilerin belirlenmesine yardımcı olabilecek herhangi bir fotoğraf veya video görüntülerine sahip olup olmadıklarını sordular.

Ulusal Muhafız Güçleri Sözcüsü Ogrady Walsh, güvenlik güçlerinin “ölümcül ve ölümcül olmayan güç kullanımı, koruyucu ekipman kullanımı ve gerilimi azaltma teknikleri" konusunda eğitildiğini söyledi. Askeri mühendisler, piyade birimleri ve askeri polis dahil olmak üzere bazı koruma birimleri sivil kargaşaya müdahalede edebildikleri gibi el yapımı patlayıcı tehdidine yanıt vermek üzere de eğitiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Çarşamba akşamı Temsilciler Meclisi'ndeki azil oylamasından kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada uzlaştırıcı bir mesaj verdi. Trump söz konusu mesajında, “Geçen hafta tanık olduğumuz şiddet olaylarını tamamen kınıyorum. Şiddet ve sabotajın ülkemizde ve hareketimizde yeri yoktur. Herhangi bir şiddet, kanun ihlali veya sabotaj olmamalıdır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya