Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran önümüzdeki haftalarda aşılamalara başlıyor

İran önümüzdeki haftalarda aşılamalara başlıyor

Pazar, 24 Ocak, 2021 - 11:45
Tahran pazarındaki kalabalık (AFP)

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, koronavirüsten en çok etkilenen Ortadoğu ülkesi olan İran’da Kovid-19’a karşı aşılamaların önümüzdeki haftalarda başlayacağını açıkladı.

Ruhani televizyonda yayınlanan açıklamalarında “Yerel aşılar bulunana kadar yabancı aşılar gerekli olduğunu” belirtti ancak İran’ın kullanacağı yabancı aşılara ilişkin detay vermedi.

İran Dini Lideri Ali Hamaney bu ay, ABD ve İngiltere’den aşı ithal etmesini yasaklayan bir kararname çıkarak “Virüsü başka ülkelerde yaymaya çalışabileceklerini” belirtmişti.

İran’ın en yüksek otoritesi olan Hamaney’in kararı uyarınca Ruhani o zaman, hükümetinin “güvenli yabancı aşıların” satın alacağını söylemişti.

İran, geçen ay virüse karşı korunmak için geliştirilen ilk yerli aşı adayının insanlar üstündeki denemelerine başladı. Tahran’ın aşı ithal etme imkanlarını etkileyen ABD yaptırımlarına rağmen, yerli aşısının salgının yenilmesinde yardımcı olabileceği belirtildi.

Ruhani, “Yerli ve yabancı aşılar konusunda iyi adımlar var. Aşılamaya 3 yerli aşı ile başlanması mümkün, Bunlar Bereket, Pastor ve Razi aşıları, bazılarına ilkbahar ve yaz aylarında dış iş birlikleri ile ulaşıldı”  dedi.

Küba, bu ay Tahran ile en gelişmiş aşı adayları için teknoloji transferi ve denemeler yapılması için bir anlaşma imzalandığını söyledi.

İran’da klinik demeler son aşamasında. İran ve Küba sert ABD yaptırımlarına tabi tutuluyor. İlaçlar yaptırımlardan muaf olsa da genellikle İran ve Küba ile ticaret yapan ilaç şirketlerini kararlarından caydırıyor.

İran, kendisine ait bir aşı üretme çalışmalarının yanı sıra, Kovid-19 aşılarının yoksul ülkelere ulaşmasını sağlamayı hedefleyen COVAX programına da katılıyor.

Hükümet verilerine göre İran, bir milyon 150 bin vaka ve 57 bin ölüm kaydetti. Ülkede son haftalarda vaka ve ölü sayılarında düşüş yaşandı.


Editörün Seçimi

Multimedya