Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Uluslararası Kriz Grubu: Etiyopya’nın Tigray eyaletindeki savaş yıllarca sürebilir

Uluslararası Kriz Grubu: Etiyopya’nın Tigray eyaletindeki savaş yıllarca sürebilir

Cuma, 2 Nisan, 2021 - 15:15
Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed (EPA)

Uluslararası Kriz Grubu (ICG), Etiyopya’nın kuzeyindeki Tigray bölgesinde savaşın aylarca hatta yıllarca devam edebileceği konusunda uyardı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) liderlerini yakalamak ve bölgenin önde gelen partisini silahsızlandırmak için Kasım ayında Tigray’a askeri operasyon düzenleme kararı aldı.

Ahmed, söz konusu operasyonun TPLF’nin federal ordu kamplarına karşı saldırılarına cevaben yapıldığını öne sürdü.

Başbakan, operasyonun başlamasından hastalar sonra zaferini ilan ederken, ICG Tigray’daki çatışmaların devam ettiğini bildirdi.

ICG’nin raporunda, “Bölgede işlenen zulümlere karşı artan öfkenin bir sonucu olarak, TPLF’ye sadık unsurların artması muhtemeldir” şeklinde bir görüş de yer aldı.

Rapora göre, Etiyopya ordusu Eritre ve Etiyopya’daki Amhara bölgesinden destek alsa da, TPLF liderlerinin çoğu hala kaçak durumda, yakalanmadılar veya öldürülmediler.

ICG, TPLF’nin ‘yerleşik’ olduğunu ve Eritreli askerler tarafından işlenenler de dahil olmak üzere yaygın cinayetlere ve tecavüzlere kızan Tigray halkının desteğini aldığını belirtti.

Abiy Ahmed, artan uluslararası baskıların ardından bir hafta önce Eritreli askerlerin Tigray’dan çekileceğini söylemişti.

ICG, barış görüşmelerinin şu anda çok zor olduğuna dikkat çekerek, ABD, Avrupa Birliği (AB) ve Afrika Birliği’ni (AfB) düşmanlıkların sona ermesi ve insani yardım erişiminin artırılması için baskı yapmaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya