Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO: Afrika, dünyadaki aşıların sadece yüzde 2’sini kullandı

WHO: Afrika, dünyadaki aşıların sadece yüzde 2’sini kullandı

Cuma, 9 Nisan, 2021 - 06:00
Bir Kenyalı COVAX programı kapsamında ülkesine ulaşan aşılardan bir doz aşı oluyor (AP)

Dünya Sağlık Örgütü WHO Afrika Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti’nin dün (Perşembe) yaptığı açıklamaya göre, Afrika kıtasının şimdiye kadar dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı kullanılan aşıların sadece yüzde 2’sini kullandığını ve aşılama kampanyasında hala ikinci planda kaldığını belirtti.

Fransız haber ajansı AFP, WHO Afrika Bölge Ofisi’nin hazırladığı güncel verilere göre, dünya genelinde salgın sebebiyle 2,9 milyondan fazla kişi hayatını kaybederken, 1,2 milyarlık nüfusa sahip olan Afrika kıtasında 4,3 milyon vakadan 114 bin can kaybının kaydedilmesi ile salgından nispeten daha az etkilendi. Afrika Bölge Direktörü Moeti, Afrika’daki aşılama çalışmalarının yavaşlığını, lojistik sorunların yanı sıra aşının temin edilmesindeki sorunlar, finansman ve nitelikli personel eksikliğinden kaynaklandığını söyledi.

Moeti özellikle, yoksul ülkelere aşı sağlama programı COVAX kapsamında Hindistan aşı ihracatlarındaki yavaşlamanın aşılama çalışmaları üzerindeki etkisine dikkat çekti.

UNICEF Güney ve Doğu Afrika Temsilcisi Muhammed Malik Fall ise, aşıların nüfusa ulaştırılmasında, ulaşım ve soğuk zincir sorunları ve bazen ‘boşa harcanan’ aşı dozlarının kullanılmasına yönelik sorunların da olduğunu belirtti.

UNICEF temsilcisi bununla birlikte, “Aşılamanın COVAX programı aracılığı ile tüm Afrika ülkelerine ulaşma yolunda olduğunu” belirterek, dağıtım imkanlarının güçlendirilmesi ve verimin arttırılması çağrısında bulundu.

Moeti ve Fall, COVAX programı kapsamında en yaygın şekilde dağıtılan ve Avrupa’da yan etkileri sebebiyle tartışma yaratan AstraZeneca aşısının kullanımı konusunda Afrika’da tereddüt ve korkuların bulunduğunu onaylarken, söylentiler ve yalan haberler ile mücadele edilmesi gerektiğini belirttiler.

Moeti ve Fall, Nijerya gibi bazı ülkelerde çocuk felci aşısının yapılması konusunda geçmişteki isteksizliğin sonunda aşıldığını belirttiler.


Editörün Seçimi

Multimedya