Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO: Afrika'nın 20 milyon doz AstraZeneca aşısına ihtiyacı var

WHO: Afrika'nın 20 milyon doz AstraZeneca aşısına ihtiyacı var

Cuma, 28 Mayıs, 2021 - 09:15
Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde sağlık çalışanı koronavirüs testi yapıyor (AFP)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Perşembe günü yaptığı açıklamada, Afrika’da ilk doz aşı yaptıran kişilerin önümüzdeki altı hafta içinde ikinci doz aşılarını tamamlamaları için en az 20 milyon doz AstraZeneca aşısına ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

WHO’nun Afrika Ofisi yaptığı açıklamada, ilk doz aşı yaptıran kişide yüzde 81 oranında bağışıklık oluşması için önerilen iki doz aşının 8 ila 12 hafta aralığında uygulanması gerektiğini bildirdi.

Söz konusu acil ihtiyaca ek olarak, ülkelerin 2021 yılının sonuna kadar nüfusunun yüzde 10’unu aşılayabilmesi için, WHO’nun acil kullanım listesinde yer alan aşılardan birinin 200 milyon dozu olması gerekiyor.

WHO’ya göre, Afrika’da Kovid-19’a karşı 28 milyon doz çeşitli aşı verildi. Bu da 100 kişiye iki dozdan daha azını temsil ediyor.

Dünya çapında şu ana kadar 1,5 milyar doz aşı uygulandı.

WHO Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, yaptığı açıklamada "Yardımlar azaldıkça, Kovid-19'a yakalanma riski yüksek olan Afrikalıların ihtiyaç duydukları korumayı sağlamak için eldeki mevcut aşı stoku paylaşılmak zorunda kalınıyor. Fakat bu kalıcı bir çözüm sunmuyor" dedi.

Moeti, “Afrika'nın artık aşılara ihtiyacı var. Aşılama kampanyalarımızdaki herhangi bir duraklama, hayatların ve umutların yitirilmesine yol açacaktır. Vaka sayısı artıyor ancak Afrika'nın üçüncü dalganın zirvesinde olup olmadığını söylemek için henüz çok erken” ifadelerini kullandı.

26 Mayıs itibariyle Afrika’da 4,7 milyondan fazla koronavirüs vakası ve 130 bine yakın ölüm kaydedilmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya