Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa: On binlerce kişi sağlık sertifikasını protesto etti

Fransa: On binlerce kişi sağlık sertifikasını protesto etti

Pazar, 1 Ağustos, 2021 - 09:15
Paris’te Fransız polisi ile göstericiler arasında çatışmalar (AFP)

Fransa’nın çeşitli şehirlerinde on binlerce kişi dün (Cumartesi), hafta sonu tatillerinde üçüncü kez ‘özgürlük’ adına, sağlık sertifikasının kapsamının genişletilmesini protesto etmek üzere bir araya geldi. 

Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre, yetkililer protestolara 150 binden fazla kişinin katılımını bekliyordu. Geçtiğimiz hafta cumartesi günü protestolara 160 bin kişi katılmış, ondan bir hafta önce ise 110 bin kişi protestolarda yer almıştı.

Paris’te binlerce kişinin katıldığı ilk gösteride güvenlik güçleriyle çatışmalar yaşanmıştı.


Protestolar başlamadan önce, hükümetin sosyal politikasına karşı olan ‘sarı yelekliler’ hareketi liderlerinden Jerome Rodrigues, hükümet ve medyayı, ellerinde herhangi bir delil olmaksızın bizi aşının etkinliğine yönelik ikna etmeye çalışıyorlar diyerek eleştrdi.

Göstericilerin Cumartesi günü satış noktaları kapatılan Şanzelize Caddesi'ne inmelerinden bir hafta sonra, protestolarda üç binden fazla polis ve jandarma görevlendirildi.

Emniyet Müdürlüğü’nün öğleden sonra yaptığı açıklamaya göre, Rennes şehrindeki protestolara 2 bin 900 kişi katıldı ve herhangi bir olay kaydedilmedi. Geçen hafta cumartesi günü 2 bin 200 kişi katılmışken bu durum katılımcılarda bir artışı gösteriyor.

Göstericiler, “Beni faşizme ve kapitalizme karşı aşılayın” ve “Yalancı medya! Gerçeği istiyoruz.” yazılı pankartlar taşındı. Güneydoğudaki şehirlerde, yetkililer başta Montpellier (8 bin 500 kişi) ve Nice (6 bin 500 kişi) şehirlerinde 20 binden fazla gösterici olduğunu belirttiler.


Protestolarda taşınan pankartlarda ayrıca, “Cumhurbaşkanı, Milletvekilleri, Senatörler, Bilim insanları ve Gazetecilerin hepsi korkak” ve “Ben kobay değilim” sloganları yazılmıştı.

Gece (kuzeyde), aralarında "sarı yelekliler"in de bulunduğu iki binden fazla kişi, "Özgürlük, özgürlük" veya "Sağlık belgesi veya zorunlu şehitlik istemiyoruz" sloganları attı.

Geçen hafta pazar günü, Fransız Parlamentosu Kovid-19’a karşı tam bir aşı sertifikası veya yakın zamanda yapılan negatif sonuç alınan test belgesinin sunulmasını gerektiren sağlık sertifikasını onayladı. Fransa şu anda oldukça bulaşıcı olan Delta varyantı nedeniyle özellikle turistik bölgelerde yeni bir salgın dalgasına tanık oluyor. Cuma günü 24 bin 300’den fazla yeni vaka kaydedildi.


Kovid-19 salgının başlangıcından bu yana Fransa’da 111 bin 855 kişi hayatını kaybetti.

Kültür ve eğlence yerlerinde 21 Temmuz’dan bu yana yürürlükte olan sağlık sertifikası, 9 Ağustos itibariyle kafe, sergi, restoran ve trenleri de kapsayacak şekilde genişletilecek.

Cuma günü yayınlanan bir araştırmaya göre, Fransa hastanelerindeki ve yoğun bakım ünitelerinde hastaların yaklaşık yüzde 85’ini, can kayıplarının ise yüzde 78’ini aşı olmayan kişiler oluşturdu. Fransız nüfusunun yüzde 50’sinden fazlası tamamen aşılarını olmuş durumda.


Editörün Seçimi

Multimedya