Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pakistan ve Hindistan, BM Genel Kurulu’nda karşılıklı aşırılık suçlamalarında bulundu

Pakistan ve Hindistan, BM Genel Kurulu’nda karşılıklı aşırılık suçlamalarında bulundu

Cumartesi, 25 Eylül, 2021 - 11:45

Pakistan Başbakanı İmran Han, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Hindistan’ı Müslümanlara karşı terörizm olgusunu yaymakla itham etti. Bu durum, Hindistan heyetinin sert bir şekilde tepki vermesine neden oldu.

Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre, İmran Han dün (cuma) BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yi Hindistan’daki Müslümanları ortadan kaldırmak istemekle itham etti.

İmran Han video konferans yolu ile gerçekleştirdiği konuşmasında, “İslamofobinin en kötü koşullarının, yaygın bir şekilde şu anda Hindistan’da hüküm sürdüğü” ve ülkede yaşayan yaklaşık 200 milyon Müslümanın bu durumdan etkilediğini belirtti.

Hindistan ve Pakistan arasındaki zorlu konulardan birini, iki ülke arasında Himalayalar’da bulunan bir bölge olan Keşmir teşkil ediyor.

Yeni Delhi’nin Keşmir Yarı Özerk Yönetimi’ni ortadan kaldırdığı ve bölgeyi doğrudan kendi yönetimine bağladığı 2019 yılından bu yana, Keşmir’de öfke giderek artıyor. Çoğunluğu Müslüman olan bölge sakinleri, baskının o zamandan bu yana arttığını belirtiyorlar.

İmran Han, Narendra Modi’nin Beyaz Saray’ı ziyaret ettiği gün yaptığı konuşmada, ABD makamlarını Hindistan’ın gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerinin cezasız kalmasını görmezden gelmekle itham etmişti.

BM’deki Hindistan misyonunun ilk sekreteri olan genç diplomat Sneha Dubey, Han’ın ithamlarına, Pakistan’ı, 2011 yılında ABD özel kuvvetleri tarafından, saklanmakta olduğu Abbottabad şehrinde gerçekleştirilen bir baskında öldürülen Usame bin Ladin’e yardım ve yataklık etme ithamları ile yanıt verdi. Dubey ayrıca Bangladeş’in bağımsızlığını kazandığı 1971 yılında işlenen kültürel ve dini soykırıma dikkat çekerek Pakistan’daki azınlıklara karşı uygulanan şiddette de değindi.

Hindistan Başbakanı Modi ise Biden ile yaptığı görüşme sırasında, Pakistan’ın Afganistan’daki rolü ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Harsh Vardhan Shringla görüşmelerin sona ermesinin ardından gazetecilere verdiği demeçte, Hindistan’ın Pakistan’ın Afganistan’daki rolünün ve Pakistan’ın terör konusundaki rolünün derinlemesine incelenmesi ve takip edilmesi çağrısında bulunduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya